Od čtvrtečního rána protestovalo podle agenturních odhadů několik stovek lidí na Hodžově náměstí v Bratislavě proti pandemickým opatřením a proti prezidentce Zuzaně Čaputové, členům vlády a parlamentu. Podle odhadů účastníků šlo o několik tisíc lidí. Protestující zablokovali také okolní ulice a v centru města se tvořily kolony. Na místě byly desítky policistů. Shromáždění mělo podle slovenské agentury TASR klidný průběh.

Protestující v pozvánce pro veřejnost na demonstraci uvedli, že vyhlásili „generální stávku“, a to z toho důvodu, že je „naplánován další tvrdý lockdown, ve kterém budou mít volný pohyb očkovaní občané, a to i navzdory tomu, že jsou stejně tak šiřiteli viru, který doposud žádný vědec neizoloval“.

„Neočkovaní, kteří se odmítají zúčastnit této klinické studie, za kterou výrobce nenese žádnou zodpovědnost, mají být oběťmi tohoto apartheidu,“ dodali svolavatelé v pozvánce.

Podle svolavatelů prezidentka podepsala „apartheidový zákon, který má ve jménu zisku farmaceutických firem“ rozdělit slovenské občany „na očkované a neočkované“. Protestující tím odkazují na pondělní prezidentčin podpis novely zákona, podle kterého v případě zhoršení epidemické situace budou moci jít očkovaní lidé do restaurací či divadel bez omezení, zatímco neočkovaní budou potřebovat potvrzení o prodělání covidu či negativní test.

„Očkovat se nedám, protože vakcínám nevěřím, a stát mě za to trestá omezeními. Celá pandemie je jeden kolosální podvod,“ řekl pro server Novinky protestující Igor, který na akci přijel z Trnavy.

Zpráva byla aktualizována 30. 7.