Rychle se stupňující tlak na Američany, aby se nechali očkovat proti covidu-19, podkopává důvěru lidí ve veřejné zdravotnictví, říká Martin Kulldorff, profesor medicíny na Harvard Medical School.

Město New York se tento měsíc stalo první velkou metropolitní oblastí ve Spojených státech, která pro vstup do řady podniků, včetně tělocvičen a restaurací, vyžaduje doklad o očkování. Další města a státy zavádějí požadavky na očkování zaměstnanců, včetně policistů a zdravotních sester.

„V nejlepším případě jde o jakýsi velmi nátlakový způsob, jak přimět lidi k očkování, a to je podle mého názoru pro veřejné zdraví velmi špatné,“ míní Kulldorff, který je rovněž profesorem medicíny v Brigham and Women’s Hospital, v pořadu „American Thought Leaders“ redakce The Epoch Times.

„Jedním z důvodů je: proč nutíme lidi, kteří jsou imunní, nebo lidi, kteří jsou mladí, u nichž je riziko velmi malé, když jinde jsou vakcíny mnohem potřebnější pro starší lidi? Takže to je etický aspekt. Myslím, že je to velmi neetické,“ dodává.

„Dalším aspektem je to, že pokud lidem něco vnucujete, pokud někoho k něčemu nutíte, může se to vymstít. Veřejné zdraví tedy musí být založeno na důvěře. A pokud [úředník] veřejného zdravotnictví chce, aby mu veřejnost důvěřovala, musí i úředníci veřejného zdravotnictví důvěřovat veřejnosti.“

Kulldorff se dlouhodobě zabývá vakcínami, včetně komunikace ohledně očkování. Klíčovým aspektem je udržení důvěry v očkování tak, aby se nechalo naočkovat mnoho lidí, čímž se dosáhne kolektivní imunity.

„Existuje malá skupina lidí, kteří jsou proti očkování, ale ti neměli skutečný vliv. Jsou velmi hlasití, ale neměli vliv, protože většina lidí vakcínám věří a má k nim důvěru. Co ti očkovací – nazval bych je očkovacími fanatiky – ti, kteří požadují očkovací pasy a povinné očkování, ti, co to prosazují, (tito lidé) poškodili důvěru v očkování více, než kdy dokázali tito takzvaní antivaxeři,“ říká Kulldorff.

Zastánci povinných potvrzení o očkování (hovorově nazývaných očkovací pasy) tvrdí, že povinná nařízení zvyšují využití očkovacích látek, čímž pomáhají chránit širší společnost, včetně skupin obyvatelstva, které se v současné době nemohou nechat očkovat. Argumentují také tím, že lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat, se očkovat nemusí. Pokud budou propuštěni ze zaměstnání, mohou si prostě najít novou práci.

Tlak na očkování má však na některé Američany opačný účinek a tito lidé se pak ptají, proč se vede tak silná kampaň proti těm, kteří se nenechají očkovat. Povinná nařízení o očkování také z velké části neřeší klíčovou otázku: přirozenou imunitu neboli ochranu lidí, kteří se zotavili z covidu-19, před virem, který ho způsobuje.

„Proč musíte někoho nutit, aby se nechal očkovat, když je to pro něj tak prospěšné? Tohle je jedno z jejich zdůvodnění,“ uvedl Kulldorf.

I když budou lidé k očkování donuceni, „odradí je to od veřejného zdravotnictví, způsobí to, že nebudou důvěřovat veřejnému zdravotnictví a odradí je to od jiných vakcín, které nejsou povinné“, upozorňuje Kulldorff. „Takže to má jisté vedlejší účinky na další aspekty veřejného zdraví, které jsou velmi nešťastné.“

Švédský rodák poznamenal, že důvěra ve vakcíny zůstává v jeho vlasti, kde žádné povinné očkování neexistuje, vysoká.

„Je to zcela dobrovolné, a myslím, že pokud chcete mít vysokou důvěru v očkování, musí to být dobrovolné. Neměla by existovat žádná povinná nařízení,“ uzavírá svůj pohled Kulldorff.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.