Jack Phillips

12. 8. 2021

Ředitel Oxford Vaccine Group, Andrew Pollard, uvedl, že vzhledem k variantě delta wuchanského koronaviru „není kolektivní imunita pravděpodobná“.

„Myslím, že jsme v situaci, kdy u této současné varianty není kolektivní imunita pravděpodobná, protože stále infikuje očkované jedince,“ řekl v úterý podle ITV profesor Pollard britské parlamentní skupině.

Pollard uvedl, že se domnívá, že virus příště přijde s „variantou, která se bude možná ještě lépe přenášet v naočkovaných populacích“, a dodal, že je to „ještě větší důvod, proč nedělat očkovací program na základě kolektivní imunity“.

Profesor Pollard je dále toho názoru, že Spojené království nemůže udělat nic pro to, aby „zastavilo vznik nových variant“, s tím, že „k nim dříve či později dojde“.

„A jestli se vůbec na něco musíme zaměřit, tak ne na to, co by mohlo nové varianty zastavit, protože si nemyslím, že bychom měli nějaký prostředek, který by to mohl ovládnout,“ řekl. „Musíme se zaměřit na to, že budeme přemýšlet, jak zabránit tomu, aby lidé umírali nebo chodili do nemocnice.“

V rozhovoru pro BBC Pollard uvedl, že covid-19 se pravděpodobně stane endemickým či sezónním onemocněním, což je podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí onemocnění, které je v populaci stále přítomné, jako například chřipka nebo plané neštovice.

„Myslím, že je to docela vzdálená perspektiva a musíme si zvyknout na to, že se z toho stane spíše to, čemu říkáme endemická nemoc, než pandemická nemoc,“ poznamenal. „Nemoc, která je tu s námi stále – pravděpodobně se přenáší sezónně trochu jako chřipka, u níž vidíme zimní epidemie.“

Oxford Vaccine Group, kterou Pollard vede, je výzkumná skupina pro vakcíny v rámci katedry pediatrie na Oxfordské univerzitě. Oxford spolupracoval s významnou farmaceutickou firmou AstraZeneca na vytvoření jedné z nejrozšířenějších vakcín na světě proti covidu-19.

I když podle něj současné vakcíny mohou zpomalit šíření varianty delta, která byla poprvé zaznamenána v Indii, lidé by měli jednoduše počítat s tím, že s covidem-19 budou žít.

„Myslím, že tento příští půlrok je opravdu důležitou fází konsolidace a v tomto posunu od epidemie k endemii,“ řekl Pollard, „což je soužití s covidem.“

„To neznamená, že s ním budeme žít a smiřovat se s ním,“ dodal podle Sky News. „Stále musíme zvládat ty případy pacientů, kteří onemocní.“

Pollard také během slyšení parlamentní skupiny uvedl, že není důvod k panice, a zároveň vyjádřil pochybnosti nad třetí posilovací dávkou vakcín, kterou navrhla britská vláda.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).