Meiling Lee

7. 8. 2021

Izraelský lékař tvrdí, že většina pacientů hospitalizovaných v jeho nemocnici je plně očkována proti covidu-19 a očkováni byli i pacienti s těžkým onemocněním.

V rozhovoru s Channel 13 TV News 5. srpna dr. Kobi Haviv, vedoucí lékař Herzogovy nemocnice v Jeruzalémě, uvedl, že „85 až 90 % hospitalizací se týká plně očkovaných lidí“ a „95 % pacientů s těžkou formou onemocnění je očkováno“. Herzogova nemocnice se specializuje na ošetřovatelskou péči o seniory.

Haviv sdělil, že rostoucí počet případů, kdy očkovaní lidé onemocní covidem-19, je způsobeno tím, že „účinnost vakcíny slábne“.

Údaje izraelského ministra zdravotnictví z července naznačují, že účinnost vakcíny společnosti Pfizer v prevenci infekce a symptomatických onemocnění klesla z 90 % na pouhých 39 %, resp. 41 %. Úroveň ochrany před závažným onemocněním (88 %) a hospitalizací (91,4 %) však zůstala vysoká.

Vakcína společnosti Pfizer byla od prosince 2020 tamější jedinou používanou vakcínou pro Izraelce. Minulý měsíc však vláda oznámila, že pro určitou skupinu obyvatel bude v srpnu nabízena vakcína Moderna, zatímco vakcína Pfizer bude vyhrazena osobám mladším 18 let.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví dostalo k pátku druhou dávku vakcíny s messengerovou RNA celkem 5 392 509 osob z více než devíti milionů a 349 707 osob dostalo třetí posilovací injekci. V zemi bylo ke 4. srpnu zaznamenáno více než 3 000 pozitivních případů s covidem-19, 261 případů s těžkým průběhem onemocnění a šest úmrtí.

Lidé jsou považováni za plně očkované dva týdny po druhé vakcíně s messengerovou RNA.

Izrael byl jednou z prvních zemí, která v prosinci 2020 zahájila program hromadného očkování, a během tří měsíců bylo vakcínou s messengerovou RNA naočkováno nejméně 50 % jeho obyvatel, čímž se země stala světovým lídrem v očkování proti onemocnění covid-19.

V posledních šesti týdnech však země zaznamenává neustálý nárůst počtu případů a hospitalizací v důsledku onemocnění variantou delta, která se začala dominantně šířit po Izraeli a tvoří více než 90 % případů onemocnění. Podle vědců je přenosnější a může být infekčnější, ale zda způsobuje závažnější onemocnění, větší míru hospitalizací a úmrtí, zatím není známo.

pfizer izrael
Ampulka s vakcínou covid-19 společnosti Pfizer-BioNTech s injekční stříkačkou v ambulanci kardiovaskulárního centra v Sheba Medical Center nedaleko Tel Avivu v Izraeli. Vzhledem k tomu, že případů v zemi přibývá, od 12. července se začala podávat třetí dávka vakcíny především pacientům s oslabeným imunitním systémem, jako lidem po transplantaci srdce, plic a ledvin a někteří pacienti s rakovinou, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. (JACK GUEZ / AFP prostřednictvím Getty Images)

Podle profesora Rana Balicera, lékaře veřejného zdravotnictví a předsedy izraelského národního týmu odborníků na covid-19, byly průlomové případy zaznamenány ve větší míře, než se u varianty delta očekávalo.

„Zaznamenali jsme více průlomových případů*, než jsme očekávali. Takže jsme nezaznamenali pouze onemocnění mezi neočkovanými… to, co jsme viděli, bylo stále více případů i mezi očkovanými.“

Navzdory nárůstu počtu případů a hospitalizací v souvislosti s covidem-19 jsou čísla dle odborníků nižší než v dřívějších vlnách a počet úmrtí zůstává nízký.

Přesto vláda tento týden zavedla nová omezení, která zahrnují určité procento státních zaměstnanců pracujících na home office a omezení shromáždění v určitých prostorách pro osoby, které mohou prokázat, že byly očkovány, prodělaly infekci nebo měly negativní test na covid-19.

Kromě toho jsou lidé povinni nosit roušky v interiérech na veřejných místech i na venkovních akcích s více než sto lidmi. Izraelská vláda v rámci své strategie k omezení rostoucího počtu případů onemocnění covidem-19 rovněž zavede kampaň proti objímání a líbání.

Původní článek newyorské redakce byl redakčně zkrácen. Přeložil (MiC)


Pozn:

* Průlomová infekce vakcínou je definována jako detekce RNA nebo antigenu SARS-CoV-2 v respiračním vzorku odebraném osobě ≥ 14 dní po absolvování všech doporučených dávek vakcíny
proti covidu-19 schválených americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO
Maďarský parlament schválil vstup Švédska do NATO

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do NATO.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…