V rádiu Kašpar hovoří herec Jan Potměšil s Jiřím Pokorným o knize čínského obhájce Kao Č’-šenga. Jeho knihu Za Čínu spravedlivější vydalo v roce 2011 nakladatelství Marek Belza a byla pokřtěna v Senátu České republiky.

Advokát Kao Č’-šeng získal řadu mezinárodních ocenění a přezdívku Svědomí Číny. Jeho kniha vypráví nejenom o jeho životě a dětství v provincii Šan-si, ale je také souborem jeho nejslavnějších případů.

V současné době se Jan Potměšil společně s herečkou Andreou Černou chystají namluvit audioknihu podle originální knižní předlohy. Úvod namluví zpěvačka Marta Kubišová a hudební podkres přislíbila vytvořit violová virtuoska Jitka Hosprová.

Kao Č’-šeng na vrcholu své kariéry patřil mezi čínskou advokátní elitu. Vypracoval se z chudé rodiny mezi nejváženější osobnosti Číny. Podařilo se mu to především díky jeho morálním zásadám, které nehodlal měnit ani tváří v tvář totalitnímu režimu komunistické strany.

Kniha. (mbelza.sweb.cz)

Kao Č’-šeng byl již třikrát navržen na Nobelovu cenu míru. Od právnické obce obdržel v roce 2010 cenu za odvážnou advokacii, která mu byla udělena v jeho nepřítomnosti na slavnostním předání v kalifornské Santa Barbaře. V Londýně mu byla v roce 2011 udělena Bindmansova cena v žebříčku cenzury svobody projevu.

Advokát zmizel před čtyřmi lety a do dnešního dne o něm nemá jeho rodina žádné zprávy. Jeho žena se obává, že komunistická strana jejího muže nechala zavraždit.

Více o přípravách audioknihy naleznete zde