Milan Kajínek

28. 7. 2021

Čínský advokát Kao Č-šeng, který získal řadu mezinárodních ocenění a přezdívku Svědomí Číny, napsal knihu Za Čínu spravedlivější, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Marek Belza v roce 2011. Kniha byla pokřtěna v hlavním sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu ČR.

Kao Č-šeng na vrcholu své kariéry patřil mezi čínskou advokátní elitu. Vypracoval se z chudé rodiny mezi nejváženější osobnosti Číny. Podařilo se mu to především díky jeho morálním zásadám, které nehodlal měnit ani tváří v tvář totalitnímu režimu komunistické strany.

Jeho kniha vypráví nejenom o jeho životě a dětství v provincii Šan-si, ale je také souborem nejslavnějších případů, které obhajoval.

Kniha čínského obhájce Kao Č‘-šenga. (mbelza.sweb.cz)

Kao Č-šeng byl již třikrát navržen na Nobelovu cenu míru. Od právnické obce obdržel v roce 2010 cenu za odvážnou advokacii, která mu byla udělena v jeho nepřítomnosti na slavnostním předání v kalifornské Santa Barbaře. V Londýně mu byla v roce 2011 udělena Bindmansova cena v žebříčku cenzury svobody projevu.

Advokát zmizel před čtyřmi lety a do dnešního dne o něm nemá jeho rodina žádné zprávy. Jeho žena se obává, že komunistická strana jejího muže nechala zavraždit.

Více o vývoji jeho případu naleznete zde.


Čeští herci namluví audioknihu

Herci Andrea Černá a Jan Potměšil byli jeho knihou inspirováni, ale také šokováni událostmi, které popisuje. Mezi jeho nejzávažnější případy, které zastupoval, patřily bezesporu případy mučení příznivců meditační praxe Falun Gong, které čínský režim začal tvrdě pronásledovat v červenci 1999.

Jan Potměšil z knihy předčítal už v lednu 2021, kdy společně s virtuoskou Jitkou Hosprovou a zpěvačkou Martou Kubišovou uspořádali koncert na podporu vězněného advokáta. V té době byl vězněn v provincii Sin-ťiang, později propuštěn a pak znovu zatčen.

„Myslím, že je nesmírně důležité a smysluplné dát najevo, že nám to není lhostejné, protože jsme se my sami před lety nadechli svobody po dlouhé době diktatur, které zde panovaly, a možná jsme tak trošku přestali být pozorní, nebo si začali myslet, že je to přirozené, ale jak je vidět, tak za holou svobodu a život ve svobodě se musí bojovat,“ prohlásil Jan Potměšil před čínským velvyslanectvím v Praze, kde v lednu 2012 žádal spolu s ostatními propuštění nespravedlivě vězněného advokáta.

Andrea Černá, která proslula filmovou rolí Elišky v pohádce Princezna ze mlejna, se s příběhem čínského advokáta a jeho knihou seznámila také díky divadelní hře Soud s komunistickou stranou, kterou hráli čeští herci před čínským velvyslanectvím v Praze v červnu 2020.

Andreu Černou jsme telefonicky zastihli na Moravě, kde jako dobrovolnice pomáhá s odstraňováním následků ničivého tornáda. „Každý kdo má dojem, že otázka lidských práv se týká jen rozvojových zemí a totalitních režimů a nás již ne, může být nemile zaskočen,“ míní Andrea Černá.

V otázkách lidských práv podle Černé „nerozhodují kilometry, nybrž naše smýšlení, paměť a schopnost dát si současné dění do správných historických souvislostí“.

Hudební aranžmá vytvoří Jitka Hosprová

Ke dvojici herců se přidala přední česká virtuoska na violu Jitka Hosprová. Pomocí violy bude vytvářet hudební podkres pro mluvené slovo a dotvářet celkovou atmosféru knihy.

Jitka Hosprová proslula nejenom na domácí scéně se svým hudebním festivalem Procházky uměním, ale také na scéně zahraniční jako sólistka a uznávaná virtuoska.

V roce 2011 se jako divačka účastnila křtu knihy čínského advokáta a tehdy se prý rozhodla, že udělá něco pro to, aby se o situaci v Číně dozvědělo více lidí. „Hned po křtu jsem přišla za organizátory a navrhla jim, že uspořádáme koncert,“ řekla virtuoska v rozhovoru pro Český rozhlas.

Marta Kubišová, úvodní slovo

„Namlouvání knihy plánujeme realizovat v srpnu 2021. Potom nahrajeme aranžmá s Jitkou Hosprovou. Rádi bychom ještě požádali Martu Kubišovou, která advokáta v minulosti několikrát podpořila, aby k audioknize namluvila úvodní slovo,“ řekl vedoucí koordinátor Jiří Pokorný v rozhovoru s Epoch Times.

Marta Kubišová podle posledních zpráv s namluvením úvodu souhlasila, a tak se podle realizačního týmu bude jednat o skutečně unikátní audioknihu, která na českém trhu zatím nemá obdobu.

Česká zpěvačka a bojovnice proti totalitě v bývalém Československu, advokáta naposledy podpořila svojí účastí na koncertu Svědomí nelze koupit v říjnu 2014 v Pražské křižovatce.

„Současná politika vůči Číně nemůže náš postoj odvrátit nebo nás přesvědčit. Nám je opravdu jedno, jak vypadají obchodní vztahy. Ty nemohou vymazat věci, jako jsou lidská práva. Tohle jsou věci, které se nedají oddělit. My máme historickou zkušenost a nebudeme se od toho distancovat. Nelze říci: Teď ,pofrčí obchod, a Kao Č‘-šeng ať si tam někde shnije v zapomnění,“ řekla Marta Kubišová v rozhovoru pro Epoch Times v červnu 2014, v době, kdy byl advokát ve vězení.

Společně s vydáním audioknihy plánují vydavatelé také dotisk knihy Za Čínu spravedlivější a osvětovou kampaň o případu dosud nezvěstného advokáta a s tím související situací lidských práv v ČLR.

Kampaň má podle pořadatelů obsahovat širší podporu českých umělců a aktivistů za lidská práva.

Z českých politických osobností se za propuštění advokáta Kao Č-šenga naposledy vyslovil někdejší český premiér Petr Nečas, ale také někteří senátoři a poslanci.

Slovenský poslanec „věnoval“ knihu čínskému ambasadorovi

Neuvěřitelnou perličkou na konec je bezesporu skutečnost, že slovenský poslanec Ondrej Dostál v září 2011 přinesl knihu čínskému velvyslanci Ku C‘-pchingovi u příležitosti oslav založení Čínské lidové republiky. Velvyslanec požádal ochranku, aby poslance vyvedla, přestože přišel na jeho osobní pozvání.

Událost, která byla zachycena na televizní kameru, vzbudila mezinárodní pozornost. Dostál byl na oslavu 62. výročí založení Čínské lidové republiky pozván jako místopředseda výboru pro lidská práva. 

„Byl jsem překvapen, že jsem dostal pozvánku, protože jsem se před dvěma lety ocitl za mřížemi, když jsem protestoval proti návštěvě čínského prezidenta,“ řekl o pozvánce pan Dostál, v té době televizi NTD.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.