Redakce Epoch Times

13. 8. 2021

Joseph Lord

Průzkum agentury Rasmussen zveřejněný v úterý ukázal, že většina pravděpodobných voličů v USA odmítá protipolicejní postoje.

Odebrat peníze policii?

Jedna z otázek se účastníků ptala, co si myslí o výroku demokratického kongresmana Coriho Bushe, který pronesl minulý týden v rozhovoru pro televizi CBS. Bush řekl, že „musí dojít k odfinancování policie, musíme policii odebrat finance a dát tyto peníze do sociálních záchranných sítí“.

S tímto výrokem nesouhlasilo 63 % respondentů, přičemž 51 % uvedlo, že s ním „rozhodně nesouhlasí“. Dalších 31 % respondentů uvedlo, že s Bushem souhlasí, přičemž pouze 12 % uvedlo, že s výrokem „rozhodně souhlasí“.

Průzkum také ukázal, že s ním souhlasilo pouze 46 % demokratů, což naznačuje, že slogan „odeberte finance policii“ („defund the police“) názorově rozděluje i samotnou Demokratickou stranu. Ostatní politické skupiny Bushův výrok v drtivé většině odmítly, souhlas vyjádřilo pouze 23 % republikánů a 20 % nezávislých.

Odchod šerifa z Demokratické strany USA

Další otázka u účastníků zjišťovala jejich názor na prohlášení šerifa Alana Cloningera z okresu Gaston v Severní Karolíně. Cloninger, celoživotní demokrat, se dostal do celostátních zpráv poté, co tento měsíc v rozhovoru oznámil, že odchází z policejního sboru a opouští Demokratickou stranu.

Své důvody vysvětlil šerif slovy: „Někteří noví demokraté ve Washingtonu napadají a ponižují všechny strážce zákona, kteří denně riskují svůj život, aby chránili lidi.“

„Někteří noví demokraté ve Washingtonu napadají a ponižují všechny strážce zákona, kteří denně riskují svůj život, aby chránili lidi.“ – šerif Alan Cloninger

S tímto výrokem souhlasilo 57 % respondentů, z toho 40 % „rozhodně souhlasilo“. S výrokem nesouhlasilo 31 % respondentů, z toho 21 % „rozhodně nesouhlasilo“. Dalších 11 % si nebylo jisto. Z celkového počtu respondentů s výrokem souhlasilo 44 % demokratů, 72 % republikánů a 57 % nezávislých. Souhlas s výrokem vyjádřilo také 68 % dotazovaných z řad menšin.

Spokojenost s činností policie

Další otázka v průzkumu zněla: „Jak hodnotíte činnost policie v oblasti, kde žijete?“ Výsledky ukázaly, že většina Američanů je s prací místních policistů v drtivé většině spokojena, neboť 71 % z nich hodnotí svou místní policii jako „dobrou“ nebo „vynikající“; pouze 25 % odpovědělo, že odvádí „docela dobrou“ nebo „špatnou“ práci. Velká většina v rámci všech jednotlivých dotazovaných politických a rasových skupin uvedla, že policie si vede „dobře“ nebo lépe, včetně 57 % černošských voličů.

Jsou policisté rasističtí?

Většina (68 %) respondentů si také nemyslí, že by většina policistů byla rasistická, tento názor zastává pouze 18 % dotazovaných. Z respondentů většina v každé politické skupině toto tvrzení odmítla: 76 % republikánů, 60 % demokratů a 69 % nezávislých. Toto tvrzení těsně odmítli také voliči všech dotazovaných rasových skupin: 73 % bělochů, 50 % černochů a 63 % ostatních menšin.

Hnutí ,Defund the Police‘ ovládlo Demokratickou stranu USA

Protipolicejní rétorika rozděluje Demokratickou stranu od smrti George Floyda. Progresivisté jako Bush a kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová hnutí ,Odeberte finance policii‘ (Defund the Police) vyjádřili podporu. Starší a umírněnější lídři jako republikán Jim Clyburn však vyjádřili nad tímto hnutím roztrpčení.

V rozhovoru s Mehdi Hassanem Clyburn svou frustraci vysvětlil: „Odebrání peněz policii je nepřijatelné i pro černochy. ,Defund the police‘ naprosto ovládlo Demokratickou stranu … a nikdo mě nemůže nazvat jinak než progresivistou.“ Dodal také: „… v 60. letech ,burn, baby, burn‘ naše hnutí zničilo; ,Defund the Police‘ udělá totéž s dnešními progresivními hnutími. Tento druh sloganů nám nepřináší nic dobrého.“ Clyburn vysvětlil, že podobně se vyjadřují i další členové strany: „Spousta demokratů mi říká: ,Defund the Police‘ je problém.“

Tento nový průzkum naznačuje, že Clyburn a další umírnění mají pravdu v tom, že protipolicejní nálady – zejména myšlenka odfinancování policejních oddělení – jsou u Američanů napříč většinou politických a etnických skupin v drtivé většině nepopulární.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Představitelé USA, Ukrajiny a Evropy budou zítra v Londýně jednat o příměří

Američtí, ukrajinští a evropští představitelé budou ve středu v Londýně jednat o plánech na příměří.

Papež František otevírá Svatou bránu
Čeští a evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka

Čeští a evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka.

Trump oznámil svou první zahraniční cestu, účastní se pohřbu papeže Františka v Římě

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií se zúčastní pohřbu papeže Františka v Římě, oznámil dnes Trump na své sociální síti.

Americký viceprezident Vance jedná v Indii o stíhačkách F-35, clech a snaze odklonit zemi od ruské výzbroje

Viceprezident USA J. D. Vance jedná v Indii o clech, obchodu a obranné spolupráci. Washington nabízí stíhačky F-35 a usiluje o snížení miliardového obchodního deficitu.

Dělnice kontrolují stroje v továrně na výrobu hedvábných látek ve Fuyangu v čínské provincii Anhui na východě země 16. dubna 2025. (STR / AFP prostřednictvím Getty Images)
Strach z ekonomické krize: Na čínské firmy doléhají americká cla, Peking však slibuje, že bude „bojovat až do konce“

Čínské firmy, dělníci a zástupci průmyslu popisují, jak je stupňující se americká cla staví do bezvýchodné situace. Běžné zakázky nepřicházejí a některé společnosti jsou nuceny sahat k extrémním opatřením.

Čím disponují ozbrojené síly Itálie, do kterých proudí více než 30 miliard eur ročně?

Přestože se má italská armáda čím chlubit, dlouhodobě pokulhává za dvouprocentním závazkem NATO. Nedávno si ale vzala za své navyšování kapacit.

Velký odliv výroby z Číny

Globální výrobci opouštějí Čínu ve prospěch levnějších, stabilnějších a předvídatelnějších zemí.

Vše, co potřebujete k tomu, aby večeře získala jarní nádech

Lehké jarní ragú z jehněčího s cizrnou, harissou a mátou je ideální večeří do chladnějších večerů – syté, ale svěží a voňavé.

První polovina týdne bude spíše slunečná a teplá, na víkend se ale ochladí

První polovina tohoto týdne bude v Česku spíše slunečná. Nejvyšší teploty se budou držet nad 20 stupni Celsia. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí.