Důstojník vesmírných sil, který byl odvolán z velitelské funkce za to, že odsoudil marxismus a kritickou rasovou teorii, odchází z armády.

Podplukovník Matthew Lohmeier řekl v pořadu The Epoch Times „American Thought Leaders“, že 1. září bude jeho posledním dnem ve službě.

„Napsal jsem dopis tehdejšímu zastupujícímu tajemníkovi letectva, v němž vysvětluji určité okolnosti, které nehodlám zveřejňovat, ale také v něm žádám o předčasný odchod do důchodu a o odchod ze služby se ctí,“ uvedl. „A oni mi předčasný odchod do důchodu zamítli, ale souhlasili s tím, že se rozloučíme. A tak jsme se s rodinou rozhodli, že je to pro nás v tuto chvíli vzhledem k okolnostem nejlepší řešení.“

„Věřím, že jsem schopen dál sloužit své zemi mimo službu a bez uniformy možná lepším způsobem, než jsem byl schopen v tuto chvíli v uniformě, vzhledem k okolnostem,“ dodal.

Lohmeier plánuje, že se bude věnovat veřejným projevům a nabízet poradenské služby.

V posledních měsících obdržel řadu pozvání na různé akce a konference.

Generálporučík Stephen Whiting z Velitelství vesmírných operací zbavil Lohmeiera velení letky v květnu „z důvodu ztráty důvěry v jeho schopnost vést“, uvedli tehdy zástupci vesmírných sil.

Whiting k tomuto kroku přistoupil kvůli komentářům, které Lohmeier pronesl v jednom podcastu. Zároveň nařídil vyšetřit, zda Lohmeierova slova nepředstavovala zakázanou stranickou politickou činnost.

Lohmeier vydal knihu varující před šířením marxismu a kritické rasové teorie v armádě a v pořadu tuto knihu propagoval.

Podplukovník Matthew Lohmeier na nedatované fotografii. (S laskavým svolením Matthewa Lohmeiera)

V podcastu Lohmeier prohlásil, že ministr obrany Lloyd Austin prosazuje „rozmanitost, inkluzi a rovnost“, jež podle Lohmeiera a dalších „vycházejí z kritické rasové teorie, která má kořeny v marxismu“.

Vyšetřování později převzal Úřad generálního inspektora letectva.

Proti krokům Lohmeierových nadřízených vystoupilo několik členů Kongresu, včetně senátora Jima Inhofa, nejvyššího republikána v senátním výboru pro ozbrojené služby.

„Z informací, které výbor doposud obdržel, a z toho, co se objevilo v tisku, jsem znepokojen,“ řekl tehdy Inhofe. „Příslušníci naší armády by měli mít nejen možnost vystupovat proti marxismu, ale měli by být k tomu dokonce povzbuzováni – pokud dodržují již platná pravidla a zákony. Marxismus je ideologie, která je v rozporu se vším, co naše země zastává, a patří, jak slavně prohlásil Ronald Reagan, ,na smetiště dějin‘.“

Lohmeier řekl deníku The Epoch Times, že jeho kniha ani výroky nebyly politicky zaujaté.

„Není politicky zaujaté odhalovat marxistickou ideologii tam, kde existuje, a mluvit o kritické rasové teorii… to by mělo být něco, proti čemu jednotně vystupujeme,“ řekl.

Uvedl také, že se předtím, než napsal svou knihu, pokoušel využít interní mechanismy, které umožňují členům armády podávat stížnosti, ale bezvýsledně.

Zástupci vesmírných sil a letectva na žádosti o komentář nereagovali.


Rozhovor s důstojníkem vesmírných sil (upoutávka)

Celý rozhovor naleznete zde.

Můžete sledovat až 10 videí zdarma. Zaregistrujte se na Epoch TV zde. To je naše obrana proti cenzuře velkých technologických společností.