Mimi Nguyen Ly

25. 8. 2021

Nejvyšší soud 24. srpna nařídil Bidenově administrativě, aby obnovila Trumpův migrační program „Zůstaň v Mexiku“, který vyžaduje, aby lidé žádající o azyl čekali v Mexiku, dokud nebude jejich případ projednán.

Soud v nepodepsaném usnesení (pdf) napsal, že Bidenova administrativa neprokázala, že nejednala „svévolně a v rozmaru“, když zrušila program, oficiálně nazývaný Protokoly na ochranu migranta (Migrant Protection Protocols), který začal platit v roce 2019 za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Soud se odvolal na své stanovisko z roku 2020, které odmítlo snahu Trumpovy administrativy ukončit samostatný imigrační program, nazvaný Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA). Soud v tomto rozhodnutí uvedl, že ukončení programu DACA by bylo „svévolné a rozmarné“ a v rozporu s federálním právem.

Prezident Joe Biden program Zůstaň v Mexiku v lednu pozastavil a ministerstvo vnitřní bezpečnosti v červnu tuto politiku oficiálně ukončilo. Ve sdělení zaměstnancům sdělilo, že program již nebude prosazovat.

Tento krok vyvolal žalobu ze strany Texasu a Missouri. Nejvyšší státní zástupci tvrdili, že ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas neposkytl „rozumné odůvodnění“ pro pozastavení programu.

Americký okresní soudce Matthew Kacsmaryk, jmenovaný Trumpem, následně nařídil Bidenově administrativě program obnovit, ale své rozhodnutí pozastavil do 21. srpna, aby poskytl čas na odvolání.

Panel amerického odvolacího soudu pro 5. obvod 19. srpna odmítl argumenty vlády a konstatoval, že ukončení programu „způsobilo nárůst nelegálního přistěhovalectví v Texasu“ a že Mayorkas nezohlednil několik relevantních faktorů, včetně přínosů programu a jeho možných alternativ.

Federální vláda podala Nejvyššímu soudu mimořádný návrh na odklad, v němž ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že program Zůstaň v Mexiku „byl formálně pozastaven po dobu sedmi měsíců a předtím se téměř devět měsíců z velké části neuplatňoval“.

Řadový soudce Nejvyššího soudu Samuel Alito 20. srpna dočasně zablokoval obnovení programu, jen několik hodin předtím, než měl být znovu spuštěn, aby umožnil Bidenově administrativě předložit dokumenty a aby se žádostí mohl zabývat celý Nejvyšší soud.

Nejvyšší soud nakonec odmítl zasáhnout. V nepodepsaném usnesení se uvádí, že soudci Stephen Breyer, Sonia Sotomayorová a Elena Kaganová by žádosti Bidenovy administrativy vyhověli.

Na článku se podílel Zachary Stieber. Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times.


Související témata

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.