Ministr zdravotnictví Spojeného království Sajid Javid v neděli prohlásil, že plán na zavedení očkovacích pasů proti wuchanskému koronaviru pro noční kluby a akce s velkým počtem lidí v Anglii se neuskuteční.

Stalo se tak poté, co britští zákonodárci napříč politickým spektrem vyjádřili minulý týden proti těmto plánům silný odpor.

V nedělním projevu v pořadu BBC „The Andrew Marr Show“ ministr zdravotnictví uvedl, že se mu „nikdy nelíbila myšlenka“ nutit lidi ukazovat doklady při každodenních aktivitách, ale bylo podle něj správné, že se vláda zabývala důkazy.

„Mohu říci, že jsme se to řádně prozkoumali, a i když bychom si to měli ponechat v záloze jako potenciální možnost, s potěšením mohu říci, že nebudeme pokračovat v plánech na zavedení očkovacích pasů,“ řekl Javid.

Ministr zdravotnictví dodal, že vláda by neměla dělat věci samoúčelně nebo jen proto, že je dělají ostatní.

„Tolik zemí se v době, kdy to zaváděly, snažilo zvýšit míru proočkovanosti a lze tedy pochopit, proč to udělaly,“ řekl.

Javid uvedl, že Anglie je zatím „velmi úspěšná“ v míře proočkovanosti. 55 % 16- až 17-letých dospívajících obdrželo první dávku vakcíny jen měsíc poté, co bylo očkování této věkové skupině nabídnuto.

Krátce před svým prohlášením v BBC ministr zdravotnictví v samostatném rozhovoru pro Sky News uvedl, že vláda ještě ohledně očkovacího pasu neučinila konečné rozhodnutí. Řekl také, že se chce zbavit PCR testů pro mezinárodní cesty „co nejdříve to bude možné“.

V neděli také britská vláda uvedla, že premiér Boris Johnson by měl zrušit některé pravomoci vyplývající z koronavirového zákona, takže vláda již nebude mít pravomoc uzavřít ekonomiku, uplatňovat omezení na akce a shromáždění, narušovat vzdělávání, prodlužovat lhůty pro nouzová opatření nebo zadržovat nakažené osoby.

Řada evropských zemí zavedla povinné covid pasy například pro velké akce či návštěvu restaurací.

Skotský parlament ve čtvrtek 68 hlasy proti 55 podpořil zavedení očkovacích pasů ve skotských nočních klubech a dalších frekventovaných místech.

Negativní test na covid-19 nebude v této fázi akceptován. Skotská vláda uvedla, že důvodem je zvýšit proočkovanost a zabránit zahlcení PCR laboratoří návštěvníky klubů. Nyní zamítnutý plán na covid pasy pro Anglii by rovněž neakceptoval negativní výsledky testů.

Podle oficiálních údajů je míra proočkovanosti proti wuchanskému koronaviru ve čtyřech zemích Spojeného království podobná.

K 9. září obdrželo první dávku vakcíny téměř 90 % britské populace starší 16 let a více než 80 % obdrželo obě dávky, uvedla vláda.

Na této zprávě se podílel Alexander Zhang. Přeloženo z původního článku newyorské redakce.