12. 10. 2021

Nová zpráva levicového Centra pro zodpovědné technologie Australského institutu varuje vlády jednotlivých států, aby nepřekračovaly „nové hranice“ dohledu nad občany v návaznosti na stále častější zavádění aplikací pro domácí karanténu v zemi.

V současné době takové aplikace, které využívají technologii geolokace a rozpoznávání obličeje k monitorování dodržování karanténních opatření, zkoušejí Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales a Viktorie. Například v Západní Austrálii již více než 97 000 obyvatel využilo aplikaci pro domácí karanténu, průkaz G2G.

„Je důležité se poučit z nedávné historie a nedopustit, aby okamžiky globální krize, jako je pandemie, změnily způsob používání sledovacích technologií.“

Zpráva vyzvala vlády jednotlivých států, aby si „znovu získaly důvěru veřejnosti“ poté, co byla policie (v Queenslandu a Západní Austrálii) přistižena, jak nahlíží do údajů shromážděných v aplikacích pro sledování kontaktů kvůli covidu-19, které jí měly pomoci při trestním vyšetřování.

„Je důležité se poučit z nedávné historie a nedopustit, aby okamžiky globální krize, jako je pandemie, změnily způsob používání sledovacích technologií,“ uvedl 11. října ředitel Centra pro odpovědné technologie, Peter Lewis, v tiskové zprávě.

„Před dvaceti lety svět reagoval na 11. září a hrozbu terorismu tím, že donutil technologické společnosti, aby nahlížely do historie vyhledávání svých uživatelů, o čemž se předtím nikdy neuvažovalo.“

„Jakmile byl tento zvýšený stupeň sledování normalizován, převzaly jej korporace jako GoogleFacebook ke sledování uživatelů a cílení reklamy a vlády po celém světě ke kontrole svých občanů.“

„I když je důležité, aby naše modely karantény byly nastaveny správně, k myšlence, že by technologie rozpoznávání obličeje měla být hlavním nástrojem sledování pro domácí karanténu, je třeba přistupovat skutečně skepticky,“ řekl.

Lewis vyzval vlády, aby si uvědomily nedostatky technologie rozpoznávání obličejů a rizika, která představuje pro práva na soukromí.

Znepokojivý trend

Ve zprávě uvedl, že celosvětově rostoucí využívání sledovací technologie k monitorování dodržování předpisů je „znepokojivým trendem“, a varoval před „normalizací kultury sledování“.

Zpráva rovněž upozornila, že ačkoli je domácí karanténa preferovanou možností před hotelovou karanténou – která může být pro jednotlivce nákladná a náročná –, není jasné, zda vlády zvážily všechny důsledky používání takové technologie, a upozornila na podobné obavy v případě aplikací pro očkovací pasy.

„Nejvýznamnější případová studie úspěšného využití rozpoznávání obličeje v boji proti pandemii pochází z Číny, což je třeba brát s rezervou vzhledem k historii této země, kdy docházelo k porušování ochrany soukromí,“ uvádí se ve zprávě.

Centrum doporučilo, aby se rozpoznávání obličeje omezilo na jednorázové použití a aby byla stanovena přesná doba expirace všech shromážděných údajů. Dále skupina vyzvala vlády jednotlivých států, aby aktualizovaly zákony týkající se rozpoznávání obličejů a silnější ochrany lidských práv.

Náhodné přihlašování

Aplikace pro domácí karanténu v Jižní Austrálii, Quarantine SA, se má stát celostátním modelem, jakmile budou zkoušky považovány za úspěšné.

Obyvatelé, kteří vstoupí do domácí karantény, si musí aplikaci stáhnout a během dvoutýdenní karantény se budou muset v aplikaci v náhodných intervalech „přihlašovat“.

Uživatelé mají pouhých 15 minut na to, aby reagovali na náhodnou výzvu k přihlášení (v západní Austrálii je to pouhých pět minut) naskenováním svého obličeje.

Pokud skenování zmeškají, obdrží následný telefonát od týmu Home Quarantine SA, který s nimi probere důvod. Pokud osoba nezareaguje ani na telefonát, může být na schválenou adresu vyslán pracovník kontroly dodržování předpisů, aby zkontroloval situaci.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.