Nová zpráva levicového Centra pro zodpovědné technologie Australského institutu varuje vlády jednotlivých států, aby nepřekračovaly „nové hranice“ dohledu nad občany v návaznosti na stále častější zavádění aplikací pro domácí karanténu v zemi.

V současné době takové aplikace, které využívají technologii geolokace a rozpoznávání obličeje k monitorování dodržování karanténních opatření, zkoušejí Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales a Viktorie. Například v Západní Austrálii již více než 97 000 obyvatel využilo aplikaci pro domácí karanténu, průkaz G2G.

„Je důležité se poučit z nedávné historie a nedopustit, aby okamžiky globální krize, jako je pandemie, změnily způsob používání sledovacích technologií.“

Zpráva vyzvala vlády jednotlivých států, aby si „znovu získaly důvěru veřejnosti“ poté, co byla policie (v Queenslandu a Západní Austrálii) přistižena, jak nahlíží do údajů shromážděných v aplikacích pro sledování kontaktů kvůli covidu-19, které jí měly pomoci při trestním vyšetřování.

„Je důležité se poučit z nedávné historie a nedopustit, aby okamžiky globální krize, jako je pandemie, změnily způsob používání sledovacích technologií,“ uvedl 11. října ředitel Centra pro odpovědné technologie, Peter Lewis, v tiskové zprávě.

„Před dvaceti lety svět reagoval na 11. září a hrozbu terorismu tím, že donutil technologické společnosti, aby nahlížely do historie vyhledávání svých uživatelů, o čemž se předtím nikdy neuvažovalo.“

„Jakmile byl tento zvýšený stupeň sledování normalizován, převzaly jej korporace jako GoogleFacebook ke sledování uživatelů a cílení reklamy a vlády po celém světě ke kontrole svých občanů.“

„I když je důležité, aby naše modely karantény byly nastaveny správně, k myšlence, že by technologie rozpoznávání obličeje měla být hlavním nástrojem sledování pro domácí karanténu, je třeba přistupovat skutečně skepticky,“ řekl.

Lewis vyzval vlády, aby si uvědomily nedostatky technologie rozpoznávání obličejů a rizika, která představuje pro práva na soukromí.

Znepokojivý trend

Ve zprávě uvedl, že celosvětově rostoucí využívání sledovací technologie k monitorování dodržování předpisů je „znepokojivým trendem“, a varoval před „normalizací kultury sledování“.

Zpráva rovněž upozornila, že ačkoli je domácí karanténa preferovanou možností před hotelovou karanténou – která může být pro jednotlivce nákladná a náročná –, není jasné, zda vlády zvážily všechny důsledky používání takové technologie, a upozornila na podobné obavy v případě aplikací pro očkovací pasy.

„Nejvýznamnější případová studie úspěšného využití rozpoznávání obličeje v boji proti pandemii pochází z Číny, což je třeba brát s rezervou vzhledem k historii této země, kdy docházelo k porušování ochrany soukromí,“ uvádí se ve zprávě.

Centrum doporučilo, aby se rozpoznávání obličeje omezilo na jednorázové použití a aby byla stanovena přesná doba expirace všech shromážděných údajů. Dále skupina vyzvala vlády jednotlivých států, aby aktualizovaly zákony týkající se rozpoznávání obličejů a silnější ochrany lidských práv.

Náhodné přihlašování

Aplikace pro domácí karanténu v Jižní Austrálii, Quarantine SA, se má stát celostátním modelem, jakmile budou zkoušky považovány za úspěšné.

Obyvatelé, kteří vstoupí do domácí karantény, si musí aplikaci stáhnout a během dvoutýdenní karantény se budou muset v aplikaci v náhodných intervalech „přihlašovat“.

Uživatelé mají pouhých 15 minut na to, aby reagovali na náhodnou výzvu k přihlášení (v západní Austrálii je to pouhých pět minut) naskenováním svého obličeje.

Pokud skenování zmeškají, obdrží následný telefonát od týmu Home Quarantine SA, který s nimi probere důvod. Pokud osoba nezareaguje ani na telefonát, může být na schválenou adresu vyslán pracovník kontroly dodržování předpisů, aby zkontroloval situaci.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.