Zdenka Danková

18. 10. 2021

Armáda je velmi uzavřené prostředí, ta česká určitě,“ říká bývalý příslušník speciálních jednotek Milan Šiler v rozhovoru pro Nadační fond Svědomí národa. Práce v elitních útvarech armády pro něj byla splněným klukovským snem a příležitostí dělat něco pro svou zemi, chránit ji a bojovat za bezpečnost jejích obyvatel.

Odmala se pohyboval v prostředí armády a elitních jednotek. Bavila ho střelba, bojové taktiky a strategie. Dostal se do armády, stal se vojákem a současně i policistou. Mimo jiné působil i jako instruktor výcviku speciálních jednotek. Kromě armády působil několik let také u policie. V současnosti žije v civilu a je otcem dvou malých dětí.

Rád by ještě něco udělal pro tuhle zemi, aby se tady žilo líp. Je tátou rodiny, který si přeje, aby jeho děti vyrůstaly v České republice a nemusely se bát žádných represí ze strany státu a útisku od lidí, kteří jsou charakterově někde jinde.

Jaké zkušenosti však v armádě získal, vyprávěl dále v rozhovoru pro NFSN. Příběh bývalého příslušníka speciálních jednotek Milana Šilera:

Se šikanou se poprvé setkal jako voják základní služby.

„Troufám si říct, že tehdy byla šikana ve 100 % armády,“ sděluje v rozhovoru.

Šikanování si nenechal líbit, a když to překonal, podařilo se mu splnit si svůj sen – dostat se jako voják do speciálních jednotek. Nastoupil do útvaru SOG. Nebylo snadné se tam dostat – někdo ani nemá ponětí, jaké byly výběry. Tento úžasný útvar však byl brzy rozpuštěn. Armáda útvar ukončila. Někteří byli rozprášeni… vrátili se k armádě nebo k policii.

Po čase se začalo ukazovat, že ani elitní jednotky armády nejsou zárukou férového přístupu.

Milan Šiler zažil zacházení a tlak, o kterém se většině civilistů pravděpodobně nezdá ani v hodně špatných snech.

Přál si pracovat v kolektivu, kde lidé drží při sobě a mohou se spolehnout jeden na druhého, mentálně i fyzicky náročná práce. V ideálním stavu byl člověk měl být opravdu nástrojem svého velitele, splnit úkol podle zadání. I velitelé musí být profesionální, dávat přesné informace.

Podle Šilera není podobná jednotka, jako byl útvar SOG.

„Ani si nedokázali vážit těch lidí ze SOG,“ podotýká, protože znal jejich hodnotu.

Zůstal v armádě, přihlásil se k vojenské policii. Podle něj by vojenský policista měl dokázat zasáhnout proti obyčejnému dělostřelci i proti příslušníku speciálních jednotek. Měl by být ten „top“, jaký v armádě je.

Když se jednou před Vánoci se vracel domů – zastavil na benzině, měl povolené pneumatiky na kolech. Auto parkoval v kasárnách. Tehdy se rozhodl odejít do civilu. Nebylo na co čekat.

Podle Šilera je v současné době je armáda uzavřené prostředí. Ani politici nevědí, co se tam děje.

Související témata

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.