Isabel van Brugen

22. 10. 2021

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek prohlásil, že Spojené státy jsou odhodlány bránit Tchaj-wan, pokud by Čína na tento samosprávný ostrov zaútočila. Odchýlil se tak od dlouhodobého postoje USA, jímž bylo zastávání „strategické nejednoznačnosti“.

„Ano, máme závazek to udělat,“ řekl Biden na radnici CNN v Baltimoru, když byl na tuto otázku dotázán v souvislosti se stupňujícími se čínskými vojenskými provokacemi. „Čína ví, že Spojené státy mají nejsilnější armádu na světě.“

Jeden z posluchačů se prezidenta zeptal na nedávné pekingské testy hypersonické rakety a na to, zda se Spojené státy Číně postaví.

„Nechci studenou válku s Čínou, jen chci, aby Čína pochopila, že nehodláme ustoupit a nehodláme změnit žádný z našich názorů.“

„Nedělejte si starosti s tím, zda budou silnější,“ řekl Biden a dodal: „Nechci studenou válku s Čínou, jen chci, aby Čína pochopila, že nehodláme ustoupit a nehodláme změnit žádný z našich názorů.“

Jeho komentáře signalizují odklon od americké politiky „strategické nejednoznačnosti“. Ačkoli Spojené státy nemají podle zákona o vztazích s Tchaj-wanem (TRA) závazek bránit Tchaj-wan, Washington je podle zákona povinen poskytnout ostrovu prostředky k obraně.

TRA uvádí, že Spojené státy „poskytnou Tchaj-wanu takové obranné předměty a obranné služby v takovém množství, které může být nezbytné k tomu, aby Tchaj-wan mohl udržovat soběstačné obranné schopnosti“.

Komunistická strana Číny (KS Číny) tvrdí, že samosprávný ostrov Tchaj-wan je provincií Číny. Demokraticky spravovaný ostrov má vlastní ústavu, armádu a vládnoucí stranu.

V srpnu jeden z představitelů Bidenovy administrativy zdůraznil, že její politika vůči Tchaj-wanu se nezměnila poté, co se objevil Bidenův návrh, že jeho administrativa bude ostrov bránit proti vojenskému útoku.

Deník Epoch Times se obrátil na Bílý dům a ministerstvo zahraničí se žádostí o komentář.

Biden komentuje situaci v době, kdy Peking v posledních týdnech vystupňoval vojenské obtěžování ostrova, včetně demonstrace síly čínské armády nad zónou protivzdušné obrany.

Začátkem tohoto měsíce čínský vůdce Si Ťin-pching znovu vyzval, aby byl Tchaj-wan „sjednocen“ s pevninskou Čínou, a obvinil pokračující angažovanost za nezávislost Tchaj-wanu jako hlavní hrozbu pro jeho plán takzvaného „národního omlazení“, což je cíl, který podle pozorovatelů naznačuje Siovu touhu přeměnit režim v jedinou světovou supervelmoc do poloviny století.

Národní omlazení

„Separatismus spojený s nezávislostí Tchaj-wanu je největší překážkou dosažení sjednocení vlasti a nejvážnějším skrytým nebezpečím pro národní omlazení,“ řekl Si.

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen prohlásila, že ostrov udělá „vše, co bude třeba“, aby se ochránil před sílící agresí KS Číny.

Ministr zahraničí USA Antony Blinken kritizoval vojenské provokace Pekingu a v rozhovoru pro televizi Bloomberg uvedl, že tyto akce jsou „potenciálně destabilizující“.

„Doufám, že tyto akce ustanou, protože vždy existuje možnost chybné kalkulace, chybné komunikace, a to je nebezpečné,“ řekl Blinken v rozhovoru zveřejněném 6. října.

„Potřebujeme, aby Čína s těmito akcemi přestala,“ dodal.

Na této zprávě se podílel Andrew Thornebrooke.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související články

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.