Milan Kajínek

1. 11. 2021

„Čína spolu s dalšími nedemokratickými zeměmi je pro demokracie v Evropě nadále velkou hrozbou…“ – Evropský parlament

Evropský parlament se 21. října zabýval otázkou politických vztahů a spolupráce mezi Evropskou unií a Tchaj-wanem. V usnesení, které podpořila drtivá většina europoslanců, se parlament zabýval otázkami stoupajícího napětí v Indopacifiku, ohrožování Tchaj-wanu čínským režimem a obchodní výměnou mezi Tchaj-wanem a zeměmi Evropské unie.

Členové Evropského parlamentu také vyzvali (pdf) Evropskou komisi, aby „odsoudila hrozby odvetnými opatřeními a nátlak Čínské lidové republiky na Miloše Vystrčila, předsedu českého Senátu, kvůli jeho návštěvě Tchaj-wanu v srpnu 2020“.
 
Parlament poukázal na to, že „Česká republika a všechny svrchované země mají právo rozvíjet hospodářskou a kulturní spolupráci s Tchaj-wanem“. Ocenil plány na zřízení tchajwanského zastupitelského úřadu v Litvě a zároveň odsoudil reakci čínské vlády, která na Litvu uvalila hospodářské sankce.

Situace v Indopacifiku

„Pokračující vojenská agresivita Číny a aktivity v šedé zóně i další formy provokací proti Tchaj-wanu, jako je špionáž, kybernetické útoky a přetahování talentů, představují vážnou hrozbu pro status quo mezi Tchaj-wanem a Čínou i pro mír a stabilitu v indicko-tichomořském regionu a mohou vést k nebezpečné eskalaci,“ uvedl Evropský parlament.
 
Tchajwanský ministr obrany Čchiou Kchuo-čcheng uvedl, že vzhledem k neustálému a výraznému vojenskému posilování by Čína mohla být schopna zahájit „úplnou“ invazi na Tchaj-wan do roku 2025.
 
Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem je nejvážnější za posledních 40 let, kdy Čína od 1. října 2021 vyslala do tchajwanského identifikačního pásma protivzdušné obrany 150 válečných letounů, včetně stíhacích letounů a bombardérů schopných nést jaderné hlavice.

„Pokračující vojenská agresivita Číny představuje vážnou hrozbu pro mír a stabilitu v indicko-tichomořském regionu a mohou vést k nebezpečné eskalaci.“

„Tento region má pro Evropskou unii velký význam, a to jak kvůli mnoha blízkým partnerům v regionu, tak proto, že jeden z jejích členských států, Francie, tam vlastní zámořská území,“ uvádějí členové Evropského parlamentu.
 
9. října 2021 čínský prezident Si Ťin-pching přislíbil, že bude usilovat o „znovusjednocení“ s Tchaj-wanem údajně mírovými prostředky, ale varoval, že největší překážkou pro to je prosazování „nezávislosti Tchaj-wanu“.
 
„Agresivní prohlášení a akce Číny tento mírový přístup vážně zpochybňují,“ míní Evropský parlament, který dále zmiňuje, že podle průzkumu, který zveřejnilo Středisko pro volební studie Národní univerzity Čcheng-čchi v Tchaj-peji v červenci 2021, pouze 1,5 % Tchajwanců podporuje sjednocení s pevninskou Čínou co nejdříve, zatímco drtivá většina obyvatel podporuje zachování současného stavu, přinejmenším v krátkodobém horizontu.
 
Podle Evropského parlamentu by vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a Evropská komise měli „úzce spolupracovat s členskými státy na prohloubení politických vztahů mezi EU a Tchaj-wanem a usilovat o komplexní a posílené partnerství v rámci politiky ,jedné Číny‘, kterou zastává EU“.
 
Státy EU byl měly podle parlamentu „považovat Tchaj-wan za klíčového partnera a demokratického spojence v indicko-tichomořském regionu vzhledem k jeho pevné demokracii a technologicky vyspělé ekonomice, které by mohly přispět k udržení řádu založeného na pravidlech v době sílící rivality velmocí“.
 
Evropský parlament je toho názoru, že Unie by měla připomínat, že „hrozba, které čelí Tchaj-wan v důsledku dezinformačních operací Číny, je součástí většího problému, kterému čelí demokracie na celém světě v době, kdy v geopolitické soutěži o vedoucí postavení ve světě hrají hlavní úlohu komunikační technologie“.
 
„Čína spolu s dalšími nedemokratickými zeměmi je pro demokracie v Evropě v důsledku dezinformačních kampaní nadále velkou hrozbou, přičemž tato hrozba během pandemie výrazně vzrostla, jak je uvedeno ve zprávě ESVČ z června 2020,“ uvádí Evropský parlament.
 
Celé vyjádření Evropského parlamentu v českém jazyce naleznete zde.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.