Milan Kajínek

28. 10. 2021

Senátor Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, na tiskovém brifingu 27. října komentoval okolnosti a význam návštěvy historicky největší tchajwanské delegace v České republice.

„Senátní Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost podpořil uspořádání návštěvy tchajwanské delegace. V našem usnesení mluvíme také o významu možné investiční dohody mezi Evropskou unií a Tchaj-wanem, která by odblokovala obrovský potenciál, protože Tchaj-wan dostává jednu třetinu zahraničních investic Evropské unie. Opačně to ale neplatí,“ uvedl senátor Fischer.

Celosvětový nedostatek čipů, který dokonce zastavil výrobu automobilů ve firmě Škoda Mladá Boleslav, by podle Fischera mohlo vyřešit zvýšení spolupráce s Tchaj-wanem.

Naprostá většina členů Evropského parlamentu si přeje, aby EU uzavřela investiční dohodu s Tchaj-wanem.

„Podobně o uzavření investiční dohody s Tchaj-wanem mluví také Evropský parlament, který 21. října vyzval Evropskou komisi a státy Evropské unie, aby se odblokoval ten obrovský potenciál spolupráce s Tchaj-wanem,“ dodává Fischer. „Výzvu podpořilo asi 580 přítomných europoslanců, proti bylo pouze 20.“

„Budu citovat dvě místa z tohoto usnesení (zdroj). O Čínské lidové republice se v tomto dokumentu, který schválili demokraticky zvolení poslanci evropských zemí, hovoří jako o hrozbě. Čína je hrozbou pro demokracie Evropské unie. A to je věc, kterou si musíme zapamatovat,“ míní Fischer.

„Čína je hrozbou pro demokracie Evropské unie.“ – z usnesení Evropského parlamentu.

„V tomto usnesení se dále vyzývají členské státy Evropské unie, aby navazovaly intenzivní vztahy partnerství a spolupráce s demokratickou vládou Tchaj-wanu,“ řekl senátor Fischer. „Nikdy by mě nenapadlo, že Česká republika splní tak rychle apel Evropského parlamentu.“

„Není to tedy pouze otázka bilaterálních vztahů, ale jedná se šířeji o otázky Evropské unie. V tomto smyslu je Česká republika na té velmi dobré straně zápasu o svobodu a demokracii,“ dodal Fischer.

Tiskový breefing (záznam)

POZNÁMKA: Senátor Fischer hovoří od času 10:56.

Senátor Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, hovoří na tiskovém briefingu, Senát 27. října 2021. (Senat.cz)
Senátor Pavel Fischer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, hovoří na tiskovém brifingu, Senát 27. října 2021. (Senat.cz)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.