Milan Kajínek

26. 10. 2021

PRAHA – Předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřího Drahoš se setkal s tchajwanským ministrem vědy a technologií Tsung-Tsong Wuem. Při jednání o možnostech vědecko-technické spolupráce se shodli na důležitosti rozvoje oblasti kybernetické bezpečnosti.

Za českou stranu se jednání zúčastnili experti na kybernetickou bezpečnost z Masarykovy univerzity a ČVUT. Jednali s tchajwanskými zástupci předních vědeckých institucí, zabývajících se kybernetickou bezpečností.

„Shodli jsme se, že naše spolupráce musí pokračovat na ještě hlubší úrovni.“ – tchajwanský ministr Tsung-Tsong Wu

V této souvislosti byla zmiňována mimo jiné spolupráce brněnského CyberSecurity Hubu s kyberbezpečnostními institucemi Tchaj-wanu.

„Shodli jsme se, že naše spolupráce musí pokračovat na ještě hlubší úrovni,“ uvedl tchajwanský ministr Tsung-Tsong Wu na tiskové konferenci. „Každý rok podpoříme za spolupráce ministerstva vědy a technologie Tchaj-wanu a Akademie věd ČR každý rok zhruba deset dvou až tříletých projektů vynikajících týmů.“

„Věřím, že tato návštěva pomůže vědecké a technologické výměně mezi Tchaj-wanem a českou republikou,“ dodal ministr Wu.

„Těší mě, že vědecké instituce v České republice a na Tchaj-wanu mají zájem úzce spolupracovat v tak klíčovém odvětví pro obě naše země, kterou kyberbernetická bezpečnost je,“ komentoval setkání senátor Jiří Drahoš.

Spolupráce s Tchaj-wanem se také rozvíjí v oblastech zdravotnických technologií a biomedicínského výzkumu.

„Vzájemná spolupráce je na vynikající úrovni a já jsem rád, že dnešní setkání jen potvrdilo vůli nadále rozvíjet naše vztahy, ať už se jedná o kyberbernetickou bezpečnost nebo zdravotnictví či kulturu,“ shrnuje výsledky Drahoš.

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.