PRAHA – Předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiřího Drahoš se setkal s tchajwanským ministrem vědy a technologií Tsung-Tsong Wuem. Při jednání o možnostech vědecko-technické spolupráce se shodli na důležitosti rozvoje oblasti kybernetické bezpečnosti.

Za českou stranu se jednání zúčastnili experti na kybernetickou bezpečnost z Masarykovy univerzity a ČVUT. Jednali s tchajwanskými zástupci předních vědeckých institucí, zabývajících se kybernetickou bezpečností.

„Shodli jsme se, že naše spolupráce musí pokračovat na ještě hlubší úrovni.“ – tchajwanský ministr Tsung-Tsong Wu

V této souvislosti byla zmiňována mimo jiné spolupráce brněnského CyberSecurity Hubu s kyberbezpečnostními institucemi Tchaj-wanu.

„Shodli jsme se, že naše spolupráce musí pokračovat na ještě hlubší úrovni,“ uvedl tchajwanský ministr Tsung-Tsong Wu na tiskové konferenci. „Každý rok podpoříme za spolupráce ministerstva vědy a technologie Tchaj-wanu a Akademie věd ČR každý rok zhruba deset dvou až tříletých projektů vynikajících týmů.“

„Věřím, že tato návštěva pomůže vědecké a technologické výměně mezi Tchaj-wanem a českou republikou,“ dodal ministr Wu.

„Těší mě, že vědecké instituce v České republice a na Tchaj-wanu mají zájem úzce spolupracovat v tak klíčovém odvětví pro obě naše země, kterou kyberbernetická bezpečnost je,“ komentoval setkání senátor Jiří Drahoš.

Spolupráce s Tchaj-wanem se také rozvíjí v oblastech zdravotnických technologií a biomedicínského výzkumu.

„Vzájemná spolupráce je na vynikající úrovni a já jsem rád, že dnešní setkání jen potvrdilo vůli nadále rozvíjet naše vztahy, ať už se jedná o kyberbernetickou bezpečnost nebo zdravotnictví či kulturu,“ shrnuje výsledky Drahoš.