Až do léta jsme žili v představě, že lidé, kteří jsou očkovaní, nemohou šířit virus v populaci, či přesněji řečeno mohou, ale velmi málo. S příchodem mutace delta, která je přizpůsobivější, došlo k tomu, že čím dál větší počet očkovaných osob se může stát zdroji infekce, uvádějí stránky Sdružení mikrobiologů imunologů a statistiků (SMIS).
Průběh onemocnění u nich je mírnější, jen malý počet očkovaných onemocní vážně, vakcína dobře chrání i před smrtí. Ale šířit infekci mohou očkovaní, kteří vakcinaci prodělali před několika měsíci, skoro stejně dobře jako neočkovaní lidé.
Naopak lidé po infekci mají podle SMIS „riziko reinfekce velmi nízké, u nich je imunita nejtrvalejší“.
Šířit infekci mohou očkovaní, kteří vakcinaci prodělali před několika měsíci, skoro stejně dobře jako neočkovaní lidé.
MUDr. Vladimír Čížek shrnuje problematiku poklesu účinnosti vakcinace vůči infekci v odborném stanovisku (pdf) připraveném pro potřeby sdružení právníků Pro Libertate.
„Hlavním smyslem očkování proti infekci koronavirem je navodit imunitu dostatečnou k tomu, aby byl organismus chráněný před těžkým průběhem onemocnění a před smrtí,“ uvádí MUDr. Vladimír Čížek. „Epidemiologové prosazují očkování také jako mocný nástroj v prevenci šíření infekce a chtějí pomocí očkování nastavit tzv. kolektivní imunitu.“
„Bohužel se velmi přeceňuje schopnost vakcíny navodit imunitu a jak
odborníci, tak politici odmítají akceptovat fakt, že během roku, který uplynul mezi vývojem vakcíny a dneškem, došlo k významnému poklesu efektivity vakcinace na šíření infekce (resp. na to, že nebudeme virem infikováni),“ uvádí dr. Čížek.
„Bohužel se velmi přeceňuje schopnost vakcíny navodit imunitu,“ – MUDr. Vladimír Čížek
Ministerstvo zdravotnictví razí od dob působení ministra Blatného oficiální teorii, že očkováním člověk chrání i osoby kolem sebe, které prozatím očkovány být nemohou, přestože mnozí odborníci (včetně prof. Romana Prymuly) vznesli námitky proti těmto tvrzením.
Ministerstvo zdravotnictví podle dr. Čížka „není schopné akceptovat nové informace o schopnostech vakcín chránit před šířením infekce a na svých webových stránkách má stále tvrzení, která již neplatí, neboť varianta delta se chová jinak než předchozí mutace a je zároveň nejrozšířenější variantou na území ČR“.
Očkovaní lidé mohou šířit infekci
Ředitelka CDC Rochelle Walenskyová prohlásila: „Plně očkovaní lidé (i asymptomatičtí) mohou stále virus šířit.“ (zdroj)
Hlavní epidemiolog USA Anthony Fauci řekl: „Nakažení očkovaní mají úplně stejnou virovou nálož jako nakažení neočkovaní. A to je ten problém.“ (zdroj)
Jeden z nejznámějších světových epidemiologů Peter Doshi zmínil v British Medical Journal, že „žádná z třetích fází studií není zaměřena na to, aby prokázala prevenci přenosu nákazy“. (zdroj)
Řečeno jinými slovy, prevenci přenosu nákazy je nutno zkoumat až na
základě dat z reálného života, klinické studie na ni nebyly designované.
Profesor Jonathan Van Tam, zástupce šéfa zdravotní služby v Anglii, řekl: „Očkování není žádnou zárukou, že lidé nebudou přenášet koronavirus na další osoby.“ (zdroj)
Doktorka Soumya Swaminathanová, hlavní vědecká pracovnice WHO,
sdělila: „Nevěřím, že máme důkazy o jakékoli vakcíně, abychom si mohli být jisti, že zabrání lidem dostat infekci, a že ji tudíž nebudou moci přenášet dál.“ (zdroj)
Očkovaní se netestují
Ukazuje se, že podíl nově pozitivních osob starších 65 let je větší mezi očkovanými (zdroj). „Logickým protiargumentem by bylo, že výrazně více lidí je v této věkové skupině očkováno, tudíž i jejich zastoupení mezi pozitivními musí být vyšší. Je ale potřeba si uvědomit, že očkovaní lidé se testují mnohem méně, protože nemají povinnost se preventivně testovat, a přesto jsou čísla pozitivit takto vysoká,“ upozorňuje doktor Čížek.
Celé odborné stanovisko MUDr. Vladimíra Čížka o poklesu účinnosti vakcinace vůči infekci naleznete zde.