Otevřeme Česko

19 různých hnutí a nevládních organizací společně podpořilo rozsáhlou demonstraci za svobodu a demokracii, která má reagovat na současnou situaci v České republice, ale také v okolním světě. 

Podle pořadatelů dochází zejména v rámci takzvaných protiepidemických opatření k porušování Ústavy České republiky, omezování osobních svobod, nezákonnému nátlaku na občany s úmyslem přinutit je k očkování, likvidaci živnostníků a podnikatelů a dramatickému zdražování energií.

Demostraci svolává hnutí Otevřeme Česko – Chcípl pes k výročí oslav pádu komunismu a totalitního zřízení v bývalém Československu, tedy na 17. listopadu od 15 hodin na Staroměstském náměstí v Praze.

„Hlavně stop – nátlaku, který je vyvíjený na neočkované, když očkování je NEPOVINNÉ, a stop rozdělování společnosti! K tomuto se přikláním,“ píše praktická sestra Kristina Holičová pod oznámením o demonstraci.

Někteří podporovatelé demonstrace se inspirují záběry na nedávné masové protesty v Itálii zde.

„Budeme vidět a budeme slyšet. Vládě všechno prochází, protože nás nevidí a neslyší,“ říká jeden z pořadatelů demonstrace, Antonín Baudyš.

Plakát k plánované akci.

Ve stejný čas budou v Praze probíhat také další demonstrace a oslavy 17. listopadu.

Ještě před zmiňovanou akcí na Staroměstském náměstí proběhne akce nazvaná CESTA ZMĚNY: Klíčem k demokracii jste Vy!, kterou pořádá hnutí Milion chvilek pro demokracii. Jejich akce začíná již ve 13:30.

„Každý rok si připomínáme 17. listopad jako Den boje za svobodu a demokracii. Je to krásná připomínka hodnot, na kterých stojí naše státnost,“ uvádějí pořadatelé akce.

A dodávají, že „hodnoty pravdy a lásky nikdy nevítězí definitivně, a o tom, že co jsme nabyli, můžeme taky zase rychle pozbýt“.

„Aby svoboda vydržela, musí ji totiž vždy doprovázet i odpovědnost,“ míní aktivisté.

Plakát k plánované akci.