Česká vláda, stejně jako vlády většiny sousedních států či Řecka, přijala vůči neočkovaným lidem přísné restrikce.

Německé a řecké úřady zavedly nová omezení pro osoby, které se nenechaly očkovat proti čínskému viru, a připojily se tak k několika dalším zemím po celém světě, které podporují politiku rozlišující lidi dle stavu očkování.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek uvedla, že v oblastech, kde počet hospitalizovaných překročil určitou hranici, budou mít vstup na veřejné, kulturní a sportovní akce a do restaurací pouze očkované osoby nebo osoby, které covid-19 prodělaly.

Uvedla, že tento krok je nutný v boji proti „velmi znepokojivé“ čtvrté vlně pandemie, která v současné době přetěžuje nemocnice. Dodala, že vláda zvažuje zavedení povinného očkování pro ošetřující a nemocniční personál.

V Řecku, podobně jako v ČR, nebude neočkovaným lidem dovolen vstup do některých vnitřních prostor, i když by měli negativní test na covid-19. Mezi tato místa patří restaurace, kina, muzea a tělocvičny, výjimkou budou třeba kostely. Začátkem měsíce měli neočkovaní lidé stále přístup do většiny míst, pokud se prokázali negativním testem.

Premiér Kyriakos Mitsotakis v televizním projevu vyzval národ, aby se „nechal očkovat“, a prohlásil, že pandemie čínského viru je pandemií „neočkovaných“.

V Řecku je plně očkováno 62 procent obyvatel. Lidem starším 60 let vyprší platnost očkovacího průkazu po sedmi měsících od data jeho vydání, a budou nuceni k aplikaci dodatečné dávky vakcíny.

Přísná omezení neočkovaných tento týden zavedla i naše země, a také Slovensko a Rakousko.

V Rakousku smějí neočkovaní opustit domov pouze za účelem nákupu potravin, do práce nebo ze zdravotních důvodů. Od pondělí Rakousko zavede plošný lockdown, který potrvá nejméně 10 dní a nejpozději by měl pro očkované skončit 12. prosince. Po dobu lockdownu vláda také zakáže vstup do země za účelem turistiky. Od února bude v Rakousku platit povinné očkování pro všechny obyvatele. Plné očkování má zatím asi 66 procent Rakušanů, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě.

V České republice mohou na řadu míst a akcí vstupovat pouze lidé, kteří jsou očkovaní nebo v posledních šesti měsících covid-19 prodělali. Podobné opatření přijalo i Slovensko. Obě vlády také zavedou testování na pracovištích.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.