Mimi Nguyen Ly

19. 11. 2021

Česká vláda, stejně jako vlády většiny sousedních států či Řecka, přijala vůči neočkovaným lidem přísné restrikce.

Německé a řecké úřady zavedly nová omezení pro osoby, které se nenechaly očkovat proti čínskému viru, a připojily se tak k několika dalším zemím po celém světě, které podporují politiku rozlišující lidi dle stavu očkování.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek uvedla, že v oblastech, kde počet hospitalizovaných překročil určitou hranici, budou mít vstup na veřejné, kulturní a sportovní akce a do restaurací pouze očkované osoby nebo osoby, které covid-19 prodělaly.

Uvedla, že tento krok je nutný v boji proti „velmi znepokojivé“ čtvrté vlně pandemie, která v současné době přetěžuje nemocnice. Dodala, že vláda zvažuje zavedení povinného očkování pro ošetřující a nemocniční personál.

V Řecku, podobně jako v ČR, nebude neočkovaným lidem dovolen vstup do některých vnitřních prostor, i když by měli negativní test na covid-19. Mezi tato místa patří restaurace, kina, muzea a tělocvičny, výjimkou budou třeba kostely. Začátkem měsíce měli neočkovaní lidé stále přístup do většiny míst, pokud se prokázali negativním testem.

Premiér Kyriakos Mitsotakis v televizním projevu vyzval národ, aby se „nechal očkovat“, a prohlásil, že pandemie čínského viru je pandemií „neočkovaných“.

V Řecku je plně očkováno 62 procent obyvatel. Lidem starším 60 let vyprší platnost očkovacího průkazu po sedmi měsících od data jeho vydání, a budou nuceni k aplikaci dodatečné dávky vakcíny.

Přísná omezení neočkovaných tento týden zavedla i naše země, a také Slovensko a Rakousko.

V Rakousku smějí neočkovaní opustit domov pouze za účelem nákupu potravin, do práce nebo ze zdravotních důvodů. Od pondělí Rakousko zavede plošný lockdown, který potrvá nejméně 10 dní a nejpozději by měl pro očkované skončit 12. prosince. Po dobu lockdownu vláda také zakáže vstup do země za účelem turistiky. Od února bude v Rakousku platit povinné očkování pro všechny obyvatele. Plné očkování má zatím asi 66 procent Rakušanů, což je jedno z nejnižších čísel v západní Evropě.

V České republice mohou na řadu míst a akcí vstupovat pouze lidé, kteří jsou očkovaní nebo v posledních šesti měsících covid-19 prodělali. Podobné opatření přijalo i Slovensko. Obě vlády také zavedou testování na pracovištích.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory
„Nerozhodovali lidé z praxe. Covid neřídili doktoři, ale politici,“ říká bývalá předsedkyně etické komise České lékařské komory

„Bylo dovezeno pět tisíc balení léčiva HUVEMEC z Bulharska. Nakonec se řeklo, že bude pouze pro nemocniční podání, což vlastně proti hlavnímu smyslu jeho fungovaní, protože působí nejlépe jako prevence a při časném podání, tak aby se nemoc nemohla rozvinout,“ vysvětluje doktorka Stehlíková...

Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí
Mezinárodní apely a články v médiích velmi pomáhají – rozhovor s dcerou čínské vězeňkyně svědomí

Chuej Li nedávno vypovídala na půdě Poslanecké sněmovny o perzekuci, které její matka čelila v Číně a která dopadala i na ni, v době, kdy byla dítětem. V rozhovoru nám prozradila své pocity a více detailů.

Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga
Ověřovatel pravdy se mýlí? Migrační odborník si „posvítil“ na výroky Demagoga

Právník Robert Kotzian podrobil analýze fact-checking projektu Demagog.cz, který si měl „posvítit“ na výroky Aleny Schillerové ohledně migračního paktu. Míní, že i „strážci pravdy“ se mohou mýlit.

Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání
Antikoncepce: Dezinformace a lékařské zastírání

Proč by se nemělo říct nahlas, že hormonální formy antikoncepce, jako jsou pilulky, kožní náplasti, injekce, implantáty nebo nitroděložní tělíska, mívají často vedlejší účinky?

Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?
Bobr v krajině. Nakolik je k užitku a nakolik škodnou?

„To, že bobr vytváří mokřad, je třeba porovnávat s tím, jak stát realizuje zadržení vody v krajině. Je třeba vzít na zřetel, že sucho je velkou hrozbou pro naši krajinu. Přínos mokřadů je skutečně velký.“