Redakce Epoch Times

27. 12. 2021

Otázku, proč je považována za tak velkou hrozbu pro komunistický režim, který vládne více než 1,4 miliardě lidí, komentovala viroložka doktorka Yan Li-meng těmito slovy: „Důvod je velmi jasný: protože věci, které světu říkám, ve skutečnosti odhalují přísně tajné plány čínské vlády. Strávili více než 20 let prací na nových biologických zbraních, včetně použití koronaviru.“

Jsou zaznamenány případy, kdy Komunistická strana Číny již v minulosti umlčela jiné informátory, kteří mohli přinést cenné poznatky a vhledy do problematiky výskytu koronaviru.

Vzhledem k tomu, že povahu tvrzení doktorky Yanové je obtížné ověřit, i ona sama si je vědoma toho, že veřejným sdílením svých názorů riskuje svou pověst. Jak sama říká, promluvila proto, aby veřejnost mohla sama posoudit, co se ve Wu-chanu, městě, kde začala pandemie, skutečně stalo.

Paní Yan Li-Meng opustila Hongkong v dubnu 2020 a požádala o azyl ve Spojených státech. Před příchodem do USA působila jako postgraduální výzkumná pracovnice na univerzitě v Hongkongu, v laboratoři, která provádí výzkum koronavirů pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

Její vědecké závěry o pandemii covidu-19 a původu wuchanského viru jsou kontroverzní. Podle doktorky Yanové je wuchanský virus výsledkem 20 let starého tajného výzkumného programu čínského režimu v oblasti biologických zbraní, který zahrnuje i koronaviry.

„Jsem velký problém,“ řekla viroložka v pořadu Crossroads, který vysílá EpochTV. „[Komunistická strana] mě musí nechat zmizet.“

Doktorka Yanová byla členkou dobře propojené referenční laboratoře WHO pro chřipku H5, která sídlí na Škole veřejného zdraví Hongkongské univerzity, klíčové laboratoři pro mimořádné nákazy informující čínskou vládu.

Vědec Sean Lin, který pracoval v americkém armádním výzkumném institutu Waltera Reeda, po rozhovoru s ní potvrdil, že se Yan Li-Meng orientuje v oblasti virologie a má znalosti o výzkumu virů (koronavirů).


Rozhovor s doktorkou Yanovou v pořadu Crossroads (anglicky)


Viroložka tvrdí, že „biologické vlastnosti“ nového koronaviru naznačují, že nepochází z přírody a jeho původ je spojen s pokusy ve wuchanské virologické laboratoři.

Prohlášení mladé vědkyně nyní čelí určitému odporu kolegů vědců i jejího bývalého zaměstnavatele v Číně. Čínský režim 5. října 2020 zatkl její matku a podle Yanové přinutil jejího manžela, aby ji lákal zpět do Číny, a pokusil se ji otrávit.

Její tvrzení o SARS-CoV-2 jako biologické zbrani nemají žádnou oporu v publikacích mezinárodní vědecké komunity a odmítla je i Americká zpravodajská komunita, která ve své srpnové zprávě (zdroj) uvedla: „Soudíme, že virus nebyl vyvinut jako biologická zbraň.“

Zpráva uvádí, že čínští představitelé neměli o viru „žádné znalosti“ předtím, než se objevilo první ohnisko covidu-19. Zpráva však původ viru hodnotí jako neprůkazný, přičemž jako nejpravděpodobnější scénáře vzniku SARS-CoV-2 uvádí buď přirozený původ, nebo laboratorní nehodu.

Zpráva se však setkala s některými problémy, včetně toho, že deklarovaný možný únik z laboratoře nevylučuje možnost, že čínský režim prováděl výzkum biologické zbraně, který by neúmyslně vedl k úniku viru, jak tvrdil David Asher, bývalý vedoucí vyšetřovatel původu covidu-19 na americkém ministerstvu zahraničí.

Dosud neexistují žádné důkazy naznačující, že byl virus vypuštěn záměrně.

Existují však zpravodajské informace podporující existenci programu biologických zbraní vedeného čínským režimem. V květnu investigativní reportérka Sharri Marksonová z deníku The Australian uvedla, že americké ministerstvo zahraničí odhalilo během vyšetřování původu viru 263stránkový dokument sepsaný vědci čínské Lidové osvobozenecké armády a vysokými čínskými úředníky z oblasti veřejného zdraví z roku 2015.

Dokument s názvem Nepřirozený původ SARS a nové druhy člověkem vytvořených virů jako genetické biologické zbraně (více zde…) nastínil v souvislosti s koronaviry SARS možnosti „nové éry genetických zbraní“, v níž lze viry „uměle manipulovat do podoby nového lidského virového onemocnění a následně je vyzbrojit a vypustit dosud nevídaným způsobem“.

V dokumentu, jehož autory je osmnáct vrcholových funkcionářů čínské armády a akademické obce, je rovněž uvedeno tvrzení čínských vojenských vědců, že virus SARS-CoV-1, který v roce 2003 způsobil velké množství úmrtí, byl vyvinut „teroristy“, kteří tuto uměle vytvořenou biologickou zbraň vypustili na území Číny.

Analytici tento dokument označili za možnou motivaci Pekingu, který má zájem na vývoji vlastního výzkumu biologických zbraní.

Překročení „červené linie“

Doktorka Yanová uvedla, že protože překročila „červenou linii“ politických zájmů, kterou nakreslila komunistická strana, sledují její pohyb a komunikaci i na americké půdě agenti a informátoři čínského režimu. Tito lidé také o ní záměrně šíří fámy, aby podkopali její pověst. Její manžel ji dokonce kontaktoval jménem komunistické strany ve snaze ji odvézt zpět do Hongkongu.

„Můj manžel se vždy snažil pomoci čínské vládě a hongkongské vládě, aby mě přivedly zpátky,“ řekla a popsala jeho snahu jako typickou taktiku komunistické strany, která využívá rodinné příslušníky k nátlaku na kritiky režimu. „Řekl mi: když se vrátíš, vláda [řekne], že jsi nevinná. Až se vrátíš, povýší tě, dají ti laboratoř, dají ti spoustu grantů, což jsou miliony [jüanů],“ uvádí Yanová.

Když v lednu 2020 vypukla pandemie, doktorka Yanová si podle svých slov „uvědomila, že v té době bylo naléhavé“ začít mluvit.

Tvrdí, že se dozvěděla, že čínské město Wu-chan již 31. prosince 2019 vědělo o přenosu viru podobnému SARS z člověka na člověka. V lednu Yanová uvedla, že sledovala, jak komunistická strana a WHO lžou světu o přenášení viru. Později se ukázalo, že čínský režim rozsah propuknutí nemoci zatajuje.

Yanová dodala, že v této fázi již režim umlčoval nebo nechal zmizet lékaře v pevninské Číně, kteří o viru informovali a snažili se svět před virem varovat.

Projekt Sinopsis ve svém článku z 16. března 2020 uvádí jako příklady umlčování právě oftalmologa Li Wen-lianga, který později na virus zemřel, nebo primářky pohotovosti Ústřední nemocnice ve Wu-chanu paní Aj Fen.

Po uzavření Wu-chanu pak postupně „zmizeli“ mimo jiné dva občanští aktivisté – amatérští novináři, kteří se snažili o situaci informovat ve svých videích, podnikatel Fang Pin, právník Čchen Čchiou-š’, a také nezávislý novinář Li Ce-chua.

Podle organizace Chinese Human Rights Defenders již bylo zdokumentováno 450 případů zatčení občanů za „šíření fám na internetu“.

Do 17. ledna nepřicházely z Wu-chanu žádné další aktuální informace.

Yanová si tehdy pomyslela: „Když to světu neřeknu, budou to dál tajit a dojde k větší epidemii, a dokonce k pandemii po celém světě.“

19. ledna 2020 se rozhodla mluvit. V rozhovoru pro pořad deníku The Epoch Times s názvem American Thoughts Leaders uvedla, že nejprve hovořila s panem Lu Te, který provozuje čínskojazyčný kanál na platformě YouTube zaměřený proti čínskému režimu se sídlem v USA. Luovi řekla, že chce na veřejnosti promluvit v naději, že „vyvine tlak na [čínskou] vládu, aby zastavila tento ďábelský plán“.

Podle doktorky Yanové její veřejné vystoupení „zpozdilo vypuknutí epidemie a určitým způsobem snížilo škody“, řekla v pořadu Crossroads. Její svědectví čínský režim „přinutilo přiznat vypuknutí epidemie ve Wu-chanu během čtyř hodin“ po zveřejnění její výpovědi, uvádí doktorka Yanová.

„Do 24 hodin od mého odhalení byli nuceni poprvé světu přiznat, že přenos z člověka na člověka existuje,“ dodala čínská viroložka.

Inspirována odvahou obyvatel Hongkongu

Viroložka prozradila, že jí k vystoupení inspirovalo to, že byla svědkem prodemokratických protestů v Hongkongu.

„Byla jsem v Hongkongu, a když jsem viděla, co se tam děje… uvědomila jsem si, jak zlá může Komunistická strana být. Chtějí chudým lidem sebrat svobodu, demokracii, lidská práva – všechny tyto základní věci. A jakmile lidé začnou bojovat, prostě je nechají zmizet nebo je zabijí,“ říká bývalá výzkumná pracovnice z univerzity v Hongkongu. Více zde…


TIP: Dokumentární film o taktikách čínského režimu


Jedna z protestních scén, která ji opravdu zasáhla, byla přítomnost mnoha hongkongských seniorů, kterým mohlo být přes 70 nebo 80 let. Stáli v první linii, aby zabránili armádě ublížit protestujícím. Většina protestujících byli mladí lidé.

„Říkali novinářům: když jsme byli mladí, před padesáti lety, neuvědomovali jsme si, že je komunistická strana tak zlá, takže jsme ji nezastavili,“ řekla Yanová v rozhovoru pro Crossroads. „A teď si uvědomujeme, že jsou zlí. Když jsme byli mladí, neudělali jsme to, takže to chceme udělat v tuto chvíli, abychom pomohli našim boudoucím generacím. To je jediná věc, kterou můžeme udělat, abychom je zastavili.“

„Takže to je také to, co si myslím já, to je věc, kterou chci udělat, abychom je zastavili,“ vysvětluje Yanová svoji motivaci. „Mám štěstí, že jsem teď ještě naživu a můžu se o ty věci podělit s lidmi.“

Doktorku Yanovou mezitím pozval debatní spolek Oxfordské univerzity Oxford Union, aby promluvila na jedné z jeho diskusí. Oxford Union (Oxfordská unie) je prestižní spolek, který v minulosti hostil osobnosti, jako je sir Winston Churchill, Albert Einstein nebo Matka Tereza.

Z původního článku přeložil a upravil M. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku
„Ostrov pracujících a nemocných starců uprostřed Evropy“. Schillerová je proti zvyšování důchodového věku

Podle Schillerové by zvýšení důchodového věku finanční situaci republiky nepomohlo, protože velká část starší populace by nebyla schopna efektivně pracovat. Odvolává se na zprávu ministerstva zdravotnictví.

Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně
Otevření Globálního centra vládních technologií Světového ekonomického fóra v Berlíně

Globální vládní technologické centrum (GGTC) si klade za cíl urychlit digitální transformaci veřejné správy na celém světě.

Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance
Hnutí Patrioti pro Evropu posílilo o dva europoslance

K politické frakci Evropského parlamentu se včera přidali dva polští europoslanci. Počet členů frakce se tak zvedl na 86.

Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?
Jak by se měly USA a západní země bránit hybridní válce s Čínou?

Jak by se měla Amerika bránit hybridním formám války, kterou proti ní Čína vede?

Proč se nemusíte zajímat o módu
Proč se nemusíte zajímat o módu

Nejzářivějším rysem módního oděvního průmyslu je, že vůbec existuje. Na návrhy oděvů nelze uplatňovat autorská práva, takže každá sezónní přehlídka je pozvánkou k pirátství.