Čínské úřady nedávno zatkly matku čínské viroložky Yan Li-Meng, která obvinila režim v Pekingu ze zatajování epidemie COVID-19. Viroložka 5. října 2020 potvrdila deníku The Epoch Times, že v Číně došlo k zatčení její matky. Odmítla však poskytnout další podrobnosti.

Podobná zatčení či zastrašování policií probíhají v Číně často a zaměřují se na rodiny Číňanů žijících v zahraničí, kteří se angažují v lidsko-právních aktivitách a zveřejňují informace o aktivitách čínského režimu, které jsou Pekingu nepohodlné. Tato praxe má především zastrašit a umlčet kritické hlasy v zahraničí. Podobný nátlak zaznamenala Miss Kanada 2015 Anastasia Lin a další.

Paní Yan Li-Meng, která opustila Hongkong v dubnu 2020, požádala o azyl ve Spojených státech. Před příchodem do USA působila jako postgraduální výzkumná pracovnice na univerzitě v Hongkongu, v laboratoři, která provádí výzkum koronavirů pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

31. prosince 2019, poté, co byly čínské úřady informovány o desítkách případů infekčních onemocněné ve Wu-chanu, ji její nadřízený požádal, aby provedla „tajné vyšetřování“ prostřednictvím své informační sítě v Číně. Podrobnosti svého výzkumu popsala v rozhovoru, který vyšel 5. srpna 2020 v pořadu America thought leaders.

Viroložka Yan Li-Meng v rozhovoru s Epoch Times. (America Thought Leaders)
Viroložka Yan Li-Meng v rozhovoru s Epoch Times. (America Thought Leaders)

Její nadřízený ji podle jejích slov požádal o sepsání závěrů jejího výzkumu s varováním, aby „nepřekročila červenou čáru,“ což znamená nepřekračovat vládní nařízení o utajování „nepovolených“ informací.

Výzkum ji podle ní přivedl k závěru, že situace byla mnohem závažnější, než Peking připouštěl. Analýzou získaných informací došla ke zjištění, že se jedná o virus přenosný z člověka na člověka, a začala informace tajně posílat do zahraničí.

V obavě ze zásahu komunistické strany v reakci na to, že zveřejnila citlivé informace, opustila Hongkong. Po jejím příletu do USA začaly čínské úřady vyhrožovat její rodině v Číně. Hongkongská policie podala jejím příbuzným a přátelům zprávu o tom, že byla údajně „zapojena do trestné činnosti“, uvedla paní Yan Li-Meng.

Hongkongská univerzita potvrdila, že je paní Yan Li-Meng bývalou zaměstnankyní univerzity, ale ve svém prohlášení z 11. července 2020, po jejím prvním rozhovoru s americkými médii, se od jejích „minulých i současných vyjádření a názorů“ distancovala.

Vědec Sean Lin, který pracoval v americkém armádním výzkumném institutu Walter Reed, po rozhovoru s ní potvrdil, že se Yan Li-Meng orientuje v oblasti virologie a má znalosti o výzkumu virů (koronavirů). Její vyjádření jsou podle doktora Lina věrohodná.

Nedávno viroložka Yan Li-Meng zveřejnila další prohlášení, jako spoluautorka studie, která tvrdí, že „biologické vlastnosti“ viru naznačují, že nepochází z přírody. Tato studie nebyla dosud recenzována. Studie podle ní dokládá, že původ koronaviru je spojen s pokusy ve wuchanské virologické laboratoři.

Někteří vědci její tvrzení o původu koronaviru s virologickou laboratoří ve Wu-chanu označili za „spekulativní“.

17. října 2020 televize NTD zveřejnila zprávu, že Twitter zrušil viroložce účet. Stalo se tak poté, co na Twitteru zveřejnila zprávu o zmiňované studii. Její účet sledovalo více než 60 tisíc lidí.

Facebook video-příspěvek s její výpovědí, nadepsaný „tento virus byl vyroben v laboratoři, mohu to dokázat“, znepřístupnil. Což odůvodnil sdělením, že „nezávislí ověřovatelé faktů uvádějí, že se jedná o (false information) nepravdivé informace“, uvedla televize NTD s odkazem na zablokovaný post na Facebooku.

Také další vědci v minulosti prohlásili, že s virem se před jeho rozšířením muselo laboratorně manipulovat, což vedlo k jeho pozměnění. Jednou ze zastánkyní této verze je i česká viroložka Soňa Peková. Peková se domnívá, že mohlo dojít k náhodnému úniku viru v epicentru nákazy ve městě Wu-chan, kde sídlí laboratoř, která se genetickým inženýrstvím virů zabývá.

Interview s viroložkou Yan Limeng (6. 8. 2020) – anglicky