Eva Fu

20. 10. 2020

Čínské úřady nedávno zatkly matku čínské viroložky Yan Li-Meng, která obvinila režim v Pekingu ze zatajování epidemie COVID-19. Viroložka 5. října 2020 potvrdila deníku The Epoch Times, že v Číně došlo k zatčení její matky. Odmítla však poskytnout další podrobnosti.

Podobná zatčení či zastrašování policií probíhají v Číně často a zaměřují se na rodiny Číňanů žijících v zahraničí, kteří se angažují v lidsko-právních aktivitách a zveřejňují informace o aktivitách čínského režimu, které jsou Pekingu nepohodlné. Tato praxe má především zastrašit a umlčet kritické hlasy v zahraničí. Podobný nátlak zaznamenala Miss Kanada 2015 Anastasia Lin a další.

Paní Yan Li-Meng, která opustila Hongkong v dubnu 2020, požádala o azyl ve Spojených státech. Před příchodem do USA působila jako postgraduální výzkumná pracovnice na univerzitě v Hongkongu, v laboratoři, která provádí výzkum koronavirů pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

31. prosince 2019, poté, co byly čínské úřady informovány o desítkách případů infekčních onemocněné ve Wu-chanu, ji její nadřízený požádal, aby provedla „tajné vyšetřování“ prostřednictvím své informační sítě v Číně. Podrobnosti svého výzkumu popsala v rozhovoru, který vyšel 5. srpna 2020 v pořadu America thought leaders.

Viroložka Yan Li-Meng v rozhovoru s Epoch Times. (America Thought Leaders)
Viroložka Yan Li-Meng v rozhovoru s Epoch Times. (America Thought Leaders)

Její nadřízený ji podle jejích slov požádal o sepsání závěrů jejího výzkumu s varováním, aby „nepřekročila červenou čáru,“ což znamená nepřekračovat vládní nařízení o utajování „nepovolených“ informací.

Výzkum ji podle ní přivedl k závěru, že situace byla mnohem závažnější, než Peking připouštěl. Analýzou získaných informací došla ke zjištění, že se jedná o virus přenosný z člověka na člověka, a začala informace tajně posílat do zahraničí.

V obavě ze zásahu komunistické strany v reakci na to, že zveřejnila citlivé informace, opustila Hongkong. Po jejím příletu do USA začaly čínské úřady vyhrožovat její rodině v Číně. Hongkongská policie podala jejím příbuzným a přátelům zprávu o tom, že byla údajně „zapojena do trestné činnosti“, uvedla paní Yan Li-Meng.

Hongkongská univerzita potvrdila, že je paní Yan Li-Meng bývalou zaměstnankyní univerzity, ale ve svém prohlášení z 11. července 2020, po jejím prvním rozhovoru s americkými médii, se od jejích „minulých i současných vyjádření a názorů“ distancovala.

Vědec Sean Lin, který pracoval v americkém armádním výzkumném institutu Walter Reed, po rozhovoru s ní potvrdil, že se Yan Li-Meng orientuje v oblasti virologie a má znalosti o výzkumu virů (koronavirů). Její vyjádření jsou podle doktora Lina věrohodná.

Nedávno viroložka Yan Li-Meng zveřejnila další prohlášení, jako spoluautorka studie, která tvrdí, že „biologické vlastnosti“ viru naznačují, že nepochází z přírody. Tato studie nebyla dosud recenzována. Studie podle ní dokládá, že původ koronaviru je spojen s pokusy ve wuchanské virologické laboratoři.

Někteří vědci její tvrzení o původu koronaviru s virologickou laboratoří ve Wu-chanu označili za „spekulativní“.

17. října 2020 televize NTD zveřejnila zprávu, že Twitter zrušil viroložce účet. Stalo se tak poté, co na Twitteru zveřejnila zprávu o zmiňované studii. Její účet sledovalo více než 60 tisíc lidí.

Facebook video-příspěvek s její výpovědí, nadepsaný „tento virus byl vyroben v laboratoři, mohu to dokázat“, znepřístupnil. Což odůvodnil sdělením, že „nezávislí ověřovatelé faktů uvádějí, že se jedná o (false information) nepravdivé informace“, uvedla televize NTD s odkazem na zablokovaný post na Facebooku.

Také další vědci v minulosti prohlásili, že s virem se před jeho rozšířením muselo laboratorně manipulovat, což vedlo k jeho pozměnění. Jednou ze zastánkyní této verze je i česká viroložka Soňa Peková. Peková se domnívá, že mohlo dojít k náhodnému úniku viru v epicentru nákazy ve městě Wu-chan, kde sídlí laboratoř, která se genetickým inženýrstvím virů zabývá.

Interview s viroložkou Yan Limeng (6. 8. 2020) – anglicky

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Návrh na omezení diskriminace obranného průmyslu kvůli ESG ve sněmovně neprošel, firmy lamentují

„Předpokládal jsem, že obranyschopnost a posílení domácího obranného průmyslu je věc nadstranická a že se z ní nikdy nestane předmět politického boje," uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Už začátkem roku vyvstávají otázky, zda nebude překročen plánovaný schodek letošního rozpočtu

Schválený rozpočet na rok 2025 je naplánován se schodkem 241 miliard korun. Ke konci února vzrostl na 68,6 miliardy korun z lednových 11,2 miliardy korun. Národní rozpočtová rada upozorňuje, že se rozpočet může dostat do problémů.

Spojené státy shání vejce po celém světě. Oslovily i české chovatele

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Dostupnost vajec pro export do USA se snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

Reinkarnace živoucích buddhů se podle komunistické strany musí řídit „národními zákony a předpisy“

Poté, co komunistická strana unesla původního pančhenlámu a dosadila si vlastního, čeká na to, až zemře současný dalajláma. „Jejich“ pančhenláma potom vybere nového dalajlámu.

Slovenská prokuratura obžalovala útočníka, který loni v květnu postřelil premiéra Fica; hrozí mu doživotí

Žalobkyně na Slovensku dnes podala obžalobu na útočníka, který loni v květnu střílel na premiéra Roberta Fica.

„Chemie“ v leteckých stopách mění klima, tvrdí evropské a americké úřady

Evropská a americká letecká agentura v nedávno vydaných dokumentech uvádí, že letadla emitují nejen CO2, ale také oxidy síry, dusíku, saze a další chemické částice, které pravděpodobně přispívají k oteplování planety.

Maďarská vláda předložila návrh zákona zakazující pochod LGBT+

Maďarská vládní strana dnes předložila parlamentu návrh zákona zakazující pochod hrdosti LGBT+.

Léčivá síla vyprávění

Vyprávění utváří naši identitu a ovlivňuje, jak vnímáme sebe i svět. Když pochopíme sílu vlastních příběhů, můžeme přepsat omezující vzorce myšlení, odemknout skrytý potenciál a předat svou moudrost dalším generacím.

Deník Epoch Times získal ocenění za odhalování porušování lidských práv čínským režimem

Zpravodajka Epoch Times Eva Fuová získá cenu Wilbur Award za odhalování nuceného odebírání orgánů v Číně. Ocenění uděluje Rada pro náboženskou komunikaci za výjimečnou práci v oblasti náboženských témat v médiích.