Generální ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla v nedávných rozhovorech pro francouzské zpravodajské agentury uvedl, že ačkoli očekává, že covid-19 bude v oběhu ještě mnoho let, domnívá se, že budoucí vlny nebudou provázet zásadní omezení, a zároveň předpověděl, že život se vrátí do „normálu“ přibližně na jaře.

Bourla v rozhovoru pro francouzský deník Le Figaro zveřejněném 16. ledna uvedl, že očekává „návrat k normálnímu životu“ někdy na jaře tohoto roku, s tím, že dynamika mutací koronaviru a jejich šíření ztěžuje přesnost jakýchkoli předpovědí.

Šéf společnosti Pfizer připisuje svůj optimistický výhled vývoji v oblasti testování, vakcín a terapie, co se týče onemocnění covid-19. V samostatném rozhovoru pro televizi BFM TV rovněž sdělil, že očekává, že současná vlna vyvolaná variantou omikron bude „poslední s tolika omezeními“.

Bourla zároveň předpověděl, že covid-19 bude v oběhu ještě mnoho let.

„Je to virus, který se rozšířil po celém světě, takže je velmi obtížné se ho zbavit,“ řekl Bourla pro televizi BFM TV.

Rovněž uvedl, že společnost Pfizer plánuje v příštích pěti letech investovat ve Francii více než půl miliardy dolarů, aby zvýšila celosvětovou výrobu své pilulky Paxlovid proti covidu-19, která v prosinci získala ve Spojených státech mimořádné povolení.

Investice se bude týkat výroby účinné farmaceutické látky (API) pro Paxlovid v závodě provozovaném francouzskou farmaceutickou skupinou Novasep, která 17. ledna oznámila podepsání smlouvy se společností Pfizer o záměru posílit globální dodavatelský řetězec výrobce léků pro tuto pilulku.

„Jsme poctěni tímto obnoveným důkazem důvěry. Společnost Pfizer je dlouholetým zákazníkem společnosti Novasep a my jsme samozřejmě hrdí na to, že můžeme přispět k výrobě tohoto léku, který v klinických studiích prokázal pozitivní vliv na hospitalizaci rizikových pacientů s covidem-19,“ uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Novasep dr. Michel Spagnol.

Klinické studie prokázaly, že Paxlovid je téměř z 90 % účinný v prevenci hospitalizací a úmrtí u pacientů s vysokým rizikem závažného onemocnění.

Společnost Novasep uvedla, že očekává, že její zařízení ve francouzském Mourenx bude do třetího čtvrtletí roku 2022 začleněno do rostoucí výrobní sítě dodavatelů společnosti Pfizer, čímž se celkové celosvětové dodávky přípravku Paxlovid do konce roku zvýší na 120 milionů balení pro pacienty.

Součástí výrobní sítě společnosti Pfizer pro tento lék jsou také Irsko a Itálie.

Z původního článku newyorské edice deníku The Epoch Times přeložil: MiC.