Na to, zda varianta omikron nového koronaviru ukončí pandemii covidu-19, je ještě brzy, řekl v pondělí doktor Anthony Fauci.

„Je otevřenou otázkou, zda varianta omikron bude či nebude vakcínou proti živému viru, v niž všichni doufají,“ řekl Fauci prostřednictvím videokonference na pondělní virtuální akci Světového ekonomického fóra Davos Agenda.

„Protože se objevují nové varianty, které jsou velmi variabilní,“ dodal.

Vědci a zdravotničtí odborníci doufají, že varianta omikron je sice vysoce přenosná, ale ve srovnání s jinými kmeny, jako je například varianta delta, je méně závažná a u nakažených lidí představuje mírnější příznaky.

Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, vyjádřil pochybnosti o tom, že tato varianta znamená konec pandemie.

„Doufal bych, že tomu tak je. Ale bylo by tomu tak pouze v případě, že se neobjeví další varianta, která se bude vymykat imunitní reakci na předchozí variantu,“ odpověděl Fauci na otázku, zda se virus může stát v letošním roce endemickým.

„Kontrola znamená, že ho máte přítomný, ale je přítomen v takové míře, že nenarušuje chod společnosti,“ řekl Fauci. „To je moje definice toho, co by znamenalo konec pandemie.“

Fauci, hlavní lékařský poradce prezidenta Joea Bidena, uvedl, že pokud virus zůstane přítomen na endemické úrovni, společnost se může vrátit k normálnímu stavu, který existoval před pandemií, například už nebude muset nosit roušky.

Fauci uvedl, že nevěří, že virus bude zcela eliminován, ale doufá, že bude „na tak nízké úrovni, že nenaruší naše běžné sociální, ekonomické a jiné vzájemné vztahy“.

„Pro mě je toto nový normál,“ řekl.

Fauci také uvedl, že výzkumné úsilí by se mělo zaměřit na vakcíny proti covidu-19, které mohou poskytnout širokou ochranu proti novým kmenům.

„Nechceme se dostat do hry ‚chyťte krtka‘ pro každou variantu, kdy je třeba vyrobit posilující dávku proti konkrétní variantě,“ řekl Fauci. „To bychom se za tím honili věčně,“ dodal.

„To je důvod, proč to, na co všichni tlačíme, je zjistit, jaké jsou mechanismy, které vyvolávají reakci na společné rysy všech skutečných i potenciálních variant, které pozorujeme a které se mohou vyskytnout.“

dr. fauci
MUDr: Dr. Anthony Fauci, hlavní lékařský poradce prezidenta Joea Bidena a vedoucí Národního institutu pro alergie a infekční choroby, hovoří 11. ledna 2022 v kongresovém panelu ve Washingtonu. (Greg Nash / AFP via Getty Images)

O několik dní dříve Fauci uvedl, že se domnívá, že „téměř každý“ bude dříve či později nakažen variantou omikron.

„Myslím, že omikron si v mnoha ohledech se svou mimořádnou, bezprecedentní mírou účinnosti přenosu nakonec najde téměř každého,“ zmínil Fauci během přednášky pořádané Centrem pro strategická a mezinárodní studia 11. ledna.

O několik hodin dříve nabídla podobný názor dr. Janet Woodcocková, úřadující komisařka Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv.

„Myslím, že je těžké nyní zpracovat to, co se opravdu odehrává, a [tím míním] to, že většina lidí dostane covid,“ uvedla na kongresovém panelu ve Washingtonu.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times. Na této zprávě se podílel Zachary Stieber.