Umělecký soubor se během svého evropského turné zastavil ve Vídni, odkud odcestoval do španělského San Cugatu. Mezi diváky byla historička umění Maximiliane Buchnerová a majitel hotelu Helmut Hahn, kteří po představení sdíleli své dojmy.

„Shen Yun je opravdu zážitek: naprosto dojemný, velmi zajímavý a umožňuje nahlédnout do jiné kultury,“ řekla Maximiliane Buchnerová z Lince.

Soubor založili čínští umělci, kteří emigrovali do USA. Jejich záměrem bylo obnovovat tradiční čínskou kulturu, která byla v jejich vlasti za vlády komunismu téměř nenávratně zničena. Vznikala během dvaceti dynastií po dobu 5 tisíc let.

Historička umění po představení řekla, že se dozvěděla mnoho nového o čínské kultuře a získala mnoho silných dojmů. „Vystoupení o lékaři a jeho dceři mě velmi dojalo. To bylo fantastické. Uvědomila jsem si, že tady vidím něco, co je jinde na světě zakázáno. To bylo opravdu neuvěřitelné,“ říká paní Buchnerová.

Čínský režim souboru Shen Yun nedovoluje vstoupit na území Číny, jeho vyprodaná představení v Hongkongu se nakonec neuskutečnila kvůli obstrukcím hongkongských úřadů.

Majitel hotelu: „Stále nové příběhy, které se dotýkají srdce“

Majitel hotelu Helmut Hahn. (EPT/DJY)

Helmut Hahn, majitel wellness zařízení v Bad Füssingu, obdivoval zejména tanečníky. „Obdivuji umění tanečníků, tedy to, jak dobře tančí, a příběhy. Příběhy jsou velmi přitažlivé. Předem si nedokážete představit, že se vás příběhy tolik dotknou. A pak jsou tu vždy další. Když vidíte jeden, myslíte si, že už jich nemůže být víc, ale pak se objeví něco nového. Je to zábava, jsem velmi nadšený,“ říká pan Hahn.

Klasický čínský tanec, který tanečníci Shen Yun ve svých představeních využívají, se díky své široké škále výrazových možností hodí zejména pro ztvárnění příběhů. Náměty na jednotlivá představení čerpá soubor od starověké Číny až po moderní dobu. Podle programové knihy představení odkazuje slovo Yun (v názvu souboru Shen Yun) na „schopnost duše vyjádřit se tancem“. To je kulturní a duchovní jádro, které se projevuje v každém tanečním pohybu.

Po polské Toruni je Salcburk čtvrtým městem letošního evropského turné Shen Yun. Soubor vystoupí také v brněnském Janáčkově divadle 14. a 15. května 2022 a v pražském Kongresovém centru 28. a 29. května 2022.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.