Valentýn je za dveřmi, čas lásky a romantiky. Všude, kam se podíváte, vidíte červenou barvu, srdíčka, čokolády, květiny a nejrůznější plyšová zvířátka, která romantiku mají podněcovat. Přestože romantická gesta pro ty, které milujeme, mohou darujícímu přinést dobrý pocit, nový výzkum naznačuje, že stačí na milovanou osobu myslet, abychom si snížili krevní tlak.

Studie ukazuje, že když budete čelit stresové situaci a začněte myslet na toho, koho milujete, pocítíte pokles krevního tlaku podobně jako kdyby s vámi dotyčná osoba byla v místnosti.

Aby vědecký tým provedl tento výzkum, nechal 102 účastníků absolvovat stresovou situaci, přičemž jim byl před úkolem, během něj a po něm měřen krevní tlak, srdeční frekvence a variabilita tepu.

Všichni účastníci byli v romantickém vztahu a byli náhodně přivedeni do jedné ze tří situací: jejich partner byl ve stejné místnosti, museli myslet na svého partnera nebo přemýšleli nad svým dnem.

U těch, kteří měli přítomného partnera nebo na něj mohli myslet, byla zaznamenána při plnění stresujícího úkolu větší kontrola nad krevním tlakem ve srovnání s těmi, kteří měli uvažovat o tom, co jim den přinese. Srdeční frekvence a variabilita tepu se výrazně nelišily.

Studie vrhá světlo na to, proč mají lidé žijící ve vztazích tendenci dosahovat lepších zdravotních výsledků. Spoluautor studie Kyle Bourassa vysvětlil: „Svědčí to o tom, že jedním ze způsobů, jak by mohl život v romantickém vztahu podporovat zdraví lidí, je to, že umožňuje lidem lépe zvládat stres a snižuje úroveň kardiovaskulární reaktivity na stres v průběhu dne. A zdá se, že myslet na partnera jako na zdroj podpory může být stejně účinné jako jeho skutečná přítomnost.“

„Život je plný stresu a jedním z rozhodujících způsobů, jak tento stres zvládat, jsou naše vztahy – buď přímo s partnerem, nebo vyvoláním mentálního obrazu této osoby. Existuje mnoho situací, včetně těch v práci, při školních zkouškách nebo dokonce při lékařských zákrocích, kdy by nám prospělo omezit míru reaktivity krevního tlaku, a tato zjištění naznačují, že vztahový přístup může být docela účinný,“ uzavřel doktor Bourassa.

Převzato z BelMarraHealth.com; Originální článek.