Mohan Garikiparithi

6. 2. 2022

Valentýn je za dveřmi, čas lásky a romantiky. Všude, kam se podíváte, vidíte červenou barvu, srdíčka, čokolády, květiny a nejrůznější plyšová zvířátka, která romantiku mají podněcovat. Přestože romantická gesta pro ty, které milujeme, mohou darujícímu přinést dobrý pocit, nový výzkum naznačuje, že stačí na milovanou osobu myslet, abychom si snížili krevní tlak.

Studie ukazuje, že když budete čelit stresové situaci a začněte myslet na toho, koho milujete, pocítíte pokles krevního tlaku podobně jako kdyby s vámi dotyčná osoba byla v místnosti.

Aby vědecký tým provedl tento výzkum, nechal 102 účastníků absolvovat stresovou situaci, přičemž jim byl před úkolem, během něj a po něm měřen krevní tlak, srdeční frekvence a variabilita tepu.

Všichni účastníci byli v romantickém vztahu a byli náhodně přivedeni do jedné ze tří situací: jejich partner byl ve stejné místnosti, museli myslet na svého partnera nebo přemýšleli nad svým dnem.

U těch, kteří měli přítomného partnera nebo na něj mohli myslet, byla zaznamenána při plnění stresujícího úkolu větší kontrola nad krevním tlakem ve srovnání s těmi, kteří měli uvažovat o tom, co jim den přinese. Srdeční frekvence a variabilita tepu se výrazně nelišily.

Studie vrhá světlo na to, proč mají lidé žijící ve vztazích tendenci dosahovat lepších zdravotních výsledků. Spoluautor studie Kyle Bourassa vysvětlil: „Svědčí to o tom, že jedním ze způsobů, jak by mohl život v romantickém vztahu podporovat zdraví lidí, je to, že umožňuje lidem lépe zvládat stres a snižuje úroveň kardiovaskulární reaktivity na stres v průběhu dne. A zdá se, že myslet na partnera jako na zdroj podpory může být stejně účinné jako jeho skutečná přítomnost.“

„Život je plný stresu a jedním z rozhodujících způsobů, jak tento stres zvládat, jsou naše vztahy – buď přímo s partnerem, nebo vyvoláním mentálního obrazu této osoby. Existuje mnoho situací, včetně těch v práci, při školních zkouškách nebo dokonce při lékařských zákrocích, kdy by nám prospělo omezit míru reaktivity krevního tlaku, a tato zjištění naznačují, že vztahový přístup může být docela účinný,“ uzavřel doktor Bourassa.

Převzato z BelMarraHealth.com; Originální článek.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.