Veronika Sunová

22. 2. 2022

Pět poslanců Evropského parlamentu na tiskové konferenci 16. února ve Štrasburku tvrdě kritizovalo předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, a vyzvali ji, aby ze své pozice odstoupila. Poslancům se nelíbí, jakou roli sehrála během koronavirové krize.

„Pro své jednání a velký střet zájmů by měla odstoupit ze své pozice předsedkyně komise,” řekl litevský europoslanec Stasys Jakeliūnas.

Své prohlášení odůvodnil tím, že předsedkyně odmítá zveřejnit obsah komunikace, kterou vedla s ředitelem americké farmaceutické společnosti Pfizer předtím, než podepsala smlouvu na nákup 1,8 miliard vakcín. Dále ji europoslanec nařkl z toho, že jedná jako obchodní zástupkyně vakcinačního byznysu.

Europoslanec Stasys Jakeliūnas. (Litva)

„Evropská komise musí zajišťovat externí komunikaci se svým soukromým komerčním dodavatelem a propagovat vakcíny proti covidu-19 v zájmu globálního dobra pro veřejnost. Toto není věda! Toto není správné rozhodování! To je jen plnění vakcinačního byznysu a prezidentka Evropské komise jedná jako obchodní zástupkyně takového byznysu,“ řekl litevský europoslanec.

Dále uvedl, že Evropská komise ve spolupráci se sociálními sítěmi a „takzvanými ověřovateli faktů“ cenzurovala vědeckou a veřejnou diskusi ohledně covidu-19.Tato spolupráce byla oznámena už 10. června 2020 a byla jedním z hlavních řídících prvků propagandy kolem covidu-19,“ říká europoslanec Stasys Jakeliūnas.

Manžel předsedkyně Ursuly von der Leyenové, pan Heiko von der Leyen, je od prosince 2020 lékařským ředitelem americké biofarmaceutické společnosti Orgenesis, která se specializuje na buněčné a genové terapie. Působí také jako poradce u konzultační firmy pro německý a evropský zdravotnický trh. „Tím, že paní Ursula von der Leyenová je aktivně zapojená do aktivní propagace očkovacího byznysu ohledně covidu-19, je toto dalším významným střetem zájmů.

Záznam vystoupení europoslanců (16. února 2022)

Rumunský europoslanec Cristian Terhes dále kritizoval nedostatek transparentnosti v jednání a smlouvách o koupi vakcín na covid-19 a poukázal na smlouvy s výrobci vakcín (Pfizer a Moderna), které obsahují mnoho stran začerněného textu.

Europoslanec Cristian Terhes. (Rumunsko)

„Je tohle Evropa, kterou chceme? Kde předsedkyně, lidmi nevolená předsedkyně Evropské komise, osobně vyjednává s vedoucím soukromé společnosti něco, co se dotkne našich základních práv, jak již řekli všichni moji kolegové? Nejen to. Podle zákona a smlouvy o Evropské unii máme právo na přístup k těmto dokumentům. Ale měla to být ona, kdo nám tyto informace sdělí jako první… nám jako europoslancům, vám jako novinářům a všem, kteří žijí v Evropské unii, protože nás všech se tato rozhodnutí týkají. A to se nestalo,“ řekl rumunský europoslanec Cristian Terhes.

Chorvatský europoslanec Ivan Vilibor Sinčić zkritizoval nápad evropských institucí prodloužit covidový certifikát do roku 2023. Podle něho jsou tyto certifikáty zbytečné, diskriminující a kontraproduktivní.

„Dávají lidem falešný pocit bezpečí. Staly se nátlakovým pandemickým nástrojem, který nutí lidi, nyní i vlády otevřeně přiznávají, že to byl nástroj, jak vyvíjet tlak na lidi, aby se nechali očkovat. Digitální certifikát je sám o sobě nedemokratický, poškozuje občany Evropy v rámci jejich základních práv, jejich lidských práv, jejich ústavních práv,” řekl europoslanec.

Francouzská europoslankyně Virginie Joronová na konferenci oznámila, že znovu předloží návrh o založení fondu na odškodnění obětí vakcín proti covidu-19.

Europoslankyně Virginie Joronová. (Francie)

„V současné době Evropská léková agentura (EMA) zaznamenala více než jeden milion případů nežádoucích účinků. Jeden milion, nepočítaje ty, kteří nejsou hlášeni, protože lékaři to dělají velmi neradi. V této zprávě vidíme, že u dětí dochází k velkému posunu, děti dostávají záněty myokardu, záněty osrdečníku, děti mají autoimunitní onemocnění kvůli covid vakcínám, které je mají chránit proti nemoci, která je neohrožuje. Proto předložím návrh na založení fondu na odškodnění obětí vakcín proti covidu-19.“

Další, kdo vystoupil, byla německá europoslankyně Christiane Andersonová, která hovořila o protestech lidí proti covidovým nařízením a ocenila odvahu kanadských řidičů kamionů.

„V Německu se každé pondělí večer ve stovkách měst po celé zemi setkávají tisíce a tisíce lidí, aby německé vládě daly najevo, že si nenechají vzít svá občanská práva. V Austrálii, Itálii, Francii, Rakousku, na Novém Zélandu a v Belgii, v podstatě ve všech západních zemích světa. Lidé povstávají na obranu svobody, demokracie a právního státu,“ uvedla Andersonová a dodala, že to „dělají to navzdory zoufalé snaze „demokratických vlád“ tyto protesty umlčet tím, že je zakazují, zastrašují protestující brutální policejní silou a vodními děly, kriminalizují kritiky vlády a jdou dokonce tak daleko, že je zatýkají“.

Europoslankyně Christiane Andersonová. (Německo)

„A ze všech těchto hnutí vyčnívají a nejjasněji září kanadští řidiči kamionů, protože to byli právě oni, jejich odvaha, statečnost a odhodlání postavit se svým vládám,“ dodala německá europoslankyně Christiane Andersonová.

„Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, je součástí gigantického vědeckého podvodu covid-19 a propagandy, která způsobila, a stále působí obrovská porušení lidských práv a svobod a stala se tak nebezpečím pro demokracii v Evropě,“ míní litevský europoslanec Stasys Jakeliūnas.

TIP: Videozáznam z konference s českými titulky

Související témata

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.