Ukrajina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret, kterým nařídil všeobecnou mobilizaci obyvatelstva poté, co Rusko ve čtvrtek v ranních hodinách zahájilo vojenský útok na Ukrajinu.

V dekretu na prezidentských internetových stránkách se uvádí, že mobilizace „k zajištění obrany státu“ bude provedena do 90 dnů od nabytí platnosti dekretu. (zdroj)

Mobilizační rozkaz se vztahuje na území Vinnycji, Volyně, Dněpropetrovska, Doněcka, Žytomyru, Zakarpatí, Záporoží, Ivano-Frankivska, Kyjeva a Kirovohradu, Luhanská, Lvovská, Mykolajivská, Oděská, Poltavská, Rovenská, Sumská, Ternopilská, Charkovská, Chersonská, Chmelnická, Čerkaská, Černivská, Černihovská oblast a město Kyjev.

Země také zakazuje ukrajinským mužům ve věku 18-60 let opustit zemi, oznámila to Státní pohraniční služba Ukrajiny. (zdroj)

Šéf lvovské oblastní celnice Daniil Menšikov v „naléhavé zprávě“ na Facebooku uvedl, že zákaz byl vydán „kvůli vojenskému stavu“.

„Prosíme, nevyvolávejte paniku a nepokoušejte se překročit hranice na vlastní pěst! Vítězství je na dosah! Sláva Ukrajině!“ dodal Menšikov.

TIP: Popisnější fotografie z událostí na Ukrajině naleznete zde.

137 mrtvých

Ukrajinští vojáci se připravují na odražení útoku v ukrajinské Luganské oblasti 24. února 2022. (Anatolii Stepanov /AFP via Getty Images)

Zelenskij v pátek brzy ráno místního času na videoposelství uvedl, že od invaze Ruska na Ukrajinu ve čtvrtek v ranních hodinách bylo zabito 137 lidí a 316 jich bylo zraněno.

Mezi mrtvými bylo 10 vojenských důstojníků a pohraničníci na ostrově Zmiinyi v Oděské oblasti, kterou Rusové obsadili.

OSN mezitím potvrdila, že na Ukrajině bylo vysídleno více než 100 000 lidí.

Poradce ukrajinské prezidentské kanceláře uvedl, že ruské síly obsadily bývalou jadernou elektrárnu Černobyl, která se nachází pouhých 90 km severně od Kyjeva. Elektrárna se nachází na nejkratší trase z ukrajinského hlavního města do Běloruska, kde Moskva rozmístila vojska.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že zničilo desítky ukrajinských leteckých základen, vojenských zařízení a dronů.