Redakce Epoch Times

26. 2. 2022

Ukrajina

Začal boj o Kyjev. Včera odpoledne vstoupily ruské jednotky do ukrajinského hlavního města. Podle amerických představitelů je cílem Ruska dosáhnout kapitulace ukrajinské vlády. Ukrajinské úřady tvrdí, že rozdaly 18 000 samopalů dobrovolníkům na obranu města. Ruské nálety zasáhly více než 30 civilních objektů a obyvatelé se ukrývají v podzemních stanicích metra.

„Dnes v noci zahájí útok. Všichni musíme pochopit, co nás čeká. Musíme tuto noc vydržet,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na videozáznamu, který zveřejnil v pátek na svém kanálu na Telegramu. „O osudu Ukrajiny se rozhoduje právě teď.“

Ukrajinské ministerstvo obrany v prohlásilo, že během prvních 36 hodin ruské invaze bylo zabito či zraněno přibližně 2 800 ruských vojáků.

Náměstkyně ministra obrany Hanna Malyarová uvedla, že ruské jednotky přišly o přibližně 500 obrněných vozidel, 10 letadel a sedm vrtulníků.

Ruské ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že zničilo desítky ukrajinských leteckých základen, vojenských zařízení a dronů.

11 národů hlasovalo pro vyloučení Ruska u OSN

Rusko 25. února vetovalo návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která měla odsoudit Moskvu za invazi na Ukrajinu a vyloučit ji z organizace. Čína, Indie a Spojené arabské emiráty se zdržely hlasování, zatímco 11 zemí hlasovalo pro vyloučení Ruska.

Rusko může v Radě bezpečnosti OSN vetovat jakékoli hlasování, neboť je stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Dalšími stálými členy jsou Spojené státy, Velká Británie, Francie a Čína.

Členové OSN mohou vyzvat k hlasování celé Valné shromáždění k vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti.

Čína, jejíž vládnoucí komunistický režim byl v minulých dnech Spojenými státy obviněn z tiché podpory invaze, se hlasování zdržela. Stejně tak odmítla invazi označit za „invazi“.

Zdržení se hlasování ze strany Indie bylo sporné, protože tato země pěstuje bezpečnostní partnerství se Spojenými státy, ale má také úzké vazby s Ruskem, včetně dlouhé historie zbrojních obchodů, z nichž poslední se uskutečnil v prosinci.

Indická média krátce před hlasováním uvedla, že Rusko očekávalo, že Indie bude hlasovat proti.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenza a další členové Rady bezpečnosti OSN jednají o situaci mezi Ruskem a Ukrajinou v New Yorku 31. ledna 2022. (Spencer Platt / Getty Images)

Spojené arabské emiráty rovněž zvažují dohodu o společné výrobě stíhacích letounů Stealth s Ruskem poté, co podobná dohoda se Spojenými státy ztroskotala.

Veto rezoluce znamená, že její zastánci mohou vyzvat k hlasování o podobném opatření celé Valné shromáždění OSN, kde žádné veto neexistuje.

V současné době neexistuje žádný harmonogram, kdy se takové hlasování uskuteční.

Článek 23 Charty OSN zakazuje vyloučení stálých členů Rady bezpečnosti z organizace. Rezoluce odsuzující Rusko vyzvala ke změně tohoto článku tak, aby Rusko mohlo být z rady vyloučeno.

Příští hlasování sice pravděpodobně nebude úspěšné, ale bude pravděpodobně vnímáno jako jakýsi lakmusový papírek pro politickou podporu budoucích opatření proti Rusku, včetně sankcí. Zdroj


Reportáž televize NTD z Kyjeva (v angličtině)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...