Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl během čtvrteční videokonference vedoucím představitelům Evropské unie, že jej možná vidí „naposledy živého“. Izraelskému deníku Axios informaci sdělily dva evropské zdroje informované o obsahu hovoru. (zdroj)

Zelenskyj žádá světové vlády, aby více pomáhaly Ukrajině a izolovaly Rusko.

Zmíněný videohovor měl proběhnout ještě předtím, než vedoucí představitelé zemí EU rozhodli o nové sérii sankcí proti Rusku.

Krátce před tímto telefonátem Zelenskyj v televizním projevu uvedl, že on sám je pro Rusko cílem „číslo jedna“, ohledně jeho dopadení nebo zavraždění, a jeho rodinní příslušníci jsou cílem „číslo dvě“.

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová, která se videokonference zúčastnila, v telefonátu pro tiskovou agenturu TT uvedla, že když se lídři EU se Zelenským loučili, věděli, že už ho možná nikdy neuvidí.

26. února (4:00): Zdá se, že oficiální webové stránky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jsou již nedostupné.

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval ukrajinskou armádu, aby proti Zelenskému provedla převrat a poté jednala s Ruskem.

USA, Velká Británie, Evropská unie a Kanada uvalily přímé sankce na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Kanada rovněž vyzvala k vyřazení Ruska z globálního platebního systému SWIFT.

Starosta třímilionového Kyjeva, bývalý mistr světa v boxu v těžké váze Vitalij Kličko, v pátek prohlásil, že do města již vstoupili ruští diverzanti. „Nepřítel chce dostat hlavní město na kolena a zničit nás,“ řekl Kličko.

Ruské ministerstvo obrany již dříve oznámilo, že zničilo desítky ukrajinských leteckých základen, vojenských zařízení a dronů.

TIP: Co přesně by znamenalo odstřižení Ruska od mezinárodního platebního systému SWIFT?