TCHAJ-PEJ, Tchaj-wan: Tchajwanský premiér Su Tcheng-čchang 1. března prohlásil, že Tchaj-wan bude spolupracovat se západními zeměmi při jejich zákazu vybraných ruských bank v mezinárodním platebním systému SWIFT.

V reakci na vojenský útok Ruska na Ukrajinu oznámily zákaz systému SWIFT k 26. únoru Spojené státy, Evropská unie, Kanada, Francie, Německo, Itálie a Velká Británie.

Premiér Su novinářům sdělil, že Tchaj-wan odsoudil Rusko za jeho agresi proti Ukrajině, a uvedl, že ostrovní stát je „v souladu“ se svými demokratickými partnery, pokud jde o plány sankcí. Pokud jde o zákaz SWIFT, uvedl, že tchajwanská vláda bude „spolupracovat“ na všech rozhodnutích týkajících se tohoto zákazu.

V současné době se mezi Tchaj-wanem a Ruskem neobchoduje. Podle údajů tchajwanského ministerstva hospodářství Tchaj-wan v roce 2021 vyvezl do Ruska zboží v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, zatímco dovezl ruské výrobky v hodnotě 5 miliard dolarů. Přitom obchod Tchaj-wanu s Ruskem představuje pouze 0,76 % celkového obchodu ostrova.

Tchajwanská vláda 25. února oznámila, že na Rusko uvalí sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

Wang Mej-chua, tchajwanská ministryně hospodářství, v úterý uvedla, že ostrov bude „přísně přezkoumávat“ výrobky vyvážené do Ruska v souladu s Wassenaarským ujednáním, mnohostrannou dohodou zaměřenou na regulaci vývozu zbraní a citlivého zboží a technologií dvojího užití.

Dodala, že její ministerstvo komunikovalo s místními společnostmi, včetně těch v odvětví polovodičů, a má potvrzeno, že budou dodržovat kontrolu vývozu do Ruska.

Tchaj-wan je významným vývozcem polovodičů, což jsou malé čipy, které pohánějí vše od počítačů, elektrických vozidel až po stíhačky a raketové systémy. Na ostrově sídlí největší smluvní výrobce čipů na světě TSMC.

Společnost TSMC 25. února tchajwanské vládní agentuře Central News Agency sdělila, že v současné době do Ruska téměř nic nevyváží. V roce 2021 směřovalo 65 % čipů TSMC do Severní Ameriky, následoval asijsko-pacifický region se 14 %, Čína s 10 % a Japonsko s 5 %.

Tchajwanské ministerstvo zahraničních věcí 1. března oznámilo, že z humanitárních důvodů poslalo na Ukrajinu zásilku 27 tun léků a zdravotnického materiálu.

Evropský komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič 27. února na tiskové konferenci uvedl, že na Ukrajině a v sousedních zemích bude „humanitárně postiženo“ asi 18 milionů Ukrajinců.

Agentura OSN pro uprchlíky v pondělí uvedla, že v souvislosti s pokračujícím útokem Ruska uprchlo z Ukrajiny do sousedních zemí nejméně 520 000 uprchlíků.

Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu v příspěvku na Twitteru, kde ukázal fotografie humanitární zásilky na Ukrajinu, uvedl, že Tchaj-wan stojí na straně Ukrajiny.

„Zatímco #Čína stojí na straně #Ruska v ‘neomezeném spojenectví’, #Taiwan je se svobodou a demokracií v boji proti expanzi autoritářství. Mám víru: Demokracie zvítězí,“ napsal Wu.

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala obavy, že by se Čína mohla osmělit a rozhodnout se napadnout Tchaj-wan, nezávislou demokratickou zemi, kterou Komunistická strana Číny považuje za součást svého území.

V říjnu loňského roku čínský vůdce Si Ťin-pching prohlásil, že „sjednocení“ Tchaj-wanu s Čínou bude „určitě realizováno“.

Anglický originál přeložil M. K.