Ukrajinské síly dle generála útočí na 40 kilometrů dlouhou vojenskou kolonu, která míří ke Kyjevu.

„Útočíme na kolony nepřítele,“ uvedl brigádní generál Kyrylo Budanov pro Military Times. Neupřesnil, kolik vozidel bylo zničeno, ani kolik ruských vojáků mohlo být zabito, jen uvedl, že jich mnoho již bylo zasaženo.

Ukrajinské síly používají proti konvoji stíhačky Su-24 a Su-25, dělostřelectvo a raketové útoky, uvedl Budanov ve středečním rozhovoru a dodal, že jeho „zpravodajští důstojníci a agenti tyto akce řídí a nařizují“.

Ruští představitelé se veřejně nevyjádřili k tomu, proč se konvoj nepohnul.

Podplukovník námořní pěchoty Anton Semelroth, mluvčí Pentagonu, řekl listu Military Times, že po Budanovových tvrzeních „nebude hovořit o hodnocení zpravodajských služeb“. Deník The Epoch Times se obrátil na ministerstvo obrany s žádostí o komentář.

Mluvčí ministerstva obrany John Kirby ve středu uvedl, že ruské síly neučinily „znatelný“ pokrok směrem k hlavnímu městu za „dva až tři dny“.

„Co se týče posledního okamžiku, kdy jsme je viděli učinit znatelný [pokrok], je to pravděpodobně dva až tři dny předtím, než jsme si mysleli, že učinily nějakou významnou geografickou vzdálenost směrem ke Kyjevu,“ zmínil Kirby a dodal, že konvoj zůstává asi 15 mil od Kyjeva.

Představitelé Pentagonu „se domnívají, že Rusové se vlastně záměrně přeskupují a přehodnocují pokrok, kterého nedosáhli, a jak dohnat ztracený čas,“ sdělil Kirby novinářům, ale dodal, že vojáci „se setkali s logistickými a udržovacími problémy, problémy, které podle nás plně nepředpokládali“.

Ruské jednotky mají větší úspěch v jižní a východní části Ukrajiny, poznamenal Kirby. Někteří analytici naznačují, že ruské síly dokázaly propojit Krymský poloostrov se separatistickou oblastí Donbas na východě Ukrajiny.

„Tyto útoky na jihu zahájily z Krymu, který okupují již osm let. Takže tam mají infrastrukturu. Na Krymu již měli nezanedbatelnou přítomnost sil, ze které mohli čerpat, stejně jako infrastrukturu a schopnost podpory tam dole,“ řekl Kirby. „Bylo to rafinovanější než expediční druh podpory, který museli zavést na severu.“

Ukrajina a Rusko jsou od čtvrtka již více než týden zapleteny do bojů. Rusko vyhlásilo kontrolu nad jedním velkým městem, Chersonem, ačkoli ukrajinští představitelé toto tvrzení zpochybňují.

Od začátku tohoto týdne ruské síly vystupňovaly bombardování Charkova, který se nachází nedaleko ukrajinsko-ruských hranic.

Ruský prezident Vladimir Putin během čtvrtečního vyjádření uvedl, že invaze probíhá podle plánu.

„Chtěl bych říci, že speciální vojenská operace probíhá přesně podle plánu a harmonogramu. Všechny cíle, které byly stanoveny, jsou úspěšně řešené nebo dosažené,“ tvrdil Putin.

Mezitím jednání mezi ukrajinskou a ruskou delegací o příměří nebo mírové smlouvě vyšla ve čtvrtek naprázdno. Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyho uvedl, že se obě strany dohodly na vytvoření humanitárních a evakuačních koridorů.

Zdroj.