Podle západních zpravodajských informací, které získal deník New York Times (NYT), představitelé Komunistické strany Číny (KS Číny) údajně věděli o ruských plánech na invazi na Ukrajinu předem a požádali o odložení války na dobu po skončení olympijských her v Pekingu.

Zpráva NYT uvedla, že informace, které shromáždily západní zpravodajské agentury, jsou tajné, ale že jejich pravost pod podmínkou anonymity potvrdili vysocí představitelé Bidenovy administrativy a jeden evropský úředník.

Informace byly údajně shromážděny a prostudovány v době před ruskou invazí na Ukrajinu, ale zúčastněné osoby se neshodly na tom, jak dalece se znalost o chystané invazi mezi představiteli KS Číny rozšířila.

Zpravodajské informace jako takové přímo neimplikují ruského prezidenta Vladimira Putina a generálního tajemníka KS Číny Si osobně. Podle zprávy NYT je však pravděpodobné, že představitelé obou zemí informovali své vyšší představitele.

Pokud je zpráva věrohodná, mohla by potvrdit dřívější varování, že Čína a Rusko spolu úzce spolupracují s cílem podkopat mezinárodní řád založený na pravidlech a v zákulisí si navzájem usnadňují plány týkající se Tchaj-wanu, respektive Ukrajiny.

Zdroj.