Winnie Han

7. 3. 2022

Krátce po ruské invazi na Ukrajinu zveřejnila čínská platforma pro krátká videa Douyin, v zahraničí známá jako TikTok, video, na kterém učitelka základní školy říká žákům, že Ukrajina je „marnotratný syn“ bývalého Sovětského svazu.

Na tomto videu učitelka, jejíž tvář není zobrazena, ve třídě zaníceně sděluje desítkám žáků šesté třídy, že Ukrajina by měla být nanejvýš hrdou zemí, protože na konci 20. století získala největší vojenské dědictví bývalého Sovětského svazu, ale je marnotratným, a proto nyní nanejvýš politováníhodným národem.

Učitelka ve videu také zapojila studenty a požádala je, aby střídavě odpovídali na otázku, jaké dědictví Ukrajina zdědila po bývalém Sovětském svazu. Ke konci položila další otázku: „Co jsme se z této události naučili?“

Studenti odpovídali například, že se mají Číňané „držet vlastní cesty“, což je citát čínského vůdce Si Ťin-pchinga, nebo „pilně se učit“, což je komunistické heslo pro studenty.

Komentátor Li Jen-ming, který působí v USA a zabývá se čínskými záležitostmi, řekl deníku The Epoch Times, že Komunistická strana Číny (KS Číny) zjevně zahájila další propagandistickou kampaň s cílem utvářet názory Číňanů na ukrajinský konflikt a vštěpovat jim proruskou a protiamerickou propagandu, která podporuje narativ, že Ukrajina nyní trpí kvůli své náklonnosti k Západu.

„Kromě médií využívá režim k indoktrinaci také školní třídy – dokonce ani žáci základních škol nejsou ušetřeni,“ uvedl Li. „Bezskrupulózní indoktrinace čínské komunistické strany vyvolává v lidech podezření, že tajně podporuje Rusko v jeho invazi na Ukrajinu.“

Podobná indoktrinace se objevila také na nově zřízené oficiální webové stránce „Daily News in Focus“.

V jednom z článků autor tvrdil: „S rozpadem Sovětského svazu 25. prosince 1991 Ukrajina jako druhý syn zdědila velké množství zbraní a vojenské techniky, včetně prvotřídních vojenských továren, jako je konstrukční kancelář Južnoje a Černomořská loděnice, a také jaderný arzenál, více než 6 000 tanků, tři letadlové lodě a největší strategický bombardér na světě Tu-160. Ukrajina je však pod vlivem uhranutí Západem dobrovolně opustila nebo zničila a nakonec se stala nejžalostnější zemí.“

Ve skutečnosti Ukrajina souhlasila se zničením třetího největšího jaderného arzenálu na světě, včetně jaderných hlavic, v rámci Budapešťského memoranda, právně závazného dokumentu, který zavazuje Velkou Británii, Rusko a Spojené státy k zajištění národní bezpečnosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Memorandum podepsali 5. prosince 1994 tehdejší ruský prezident Boris Jelcin, ukrajinský prezident Leonid Kučma, americký prezident Bill Clinton a britský premiér John Major.

Signatáři se zavázali „respektovat nezávislost a svrchovanost a stávající hranice Ukrajiny“ a „zdržet se hrozby silou nebo použití síly“ proti této zemi.

Kromě toho, pokud by se Ukrajina někdy stala obětí agrese nebo pokud by byla vystavena hrozbě invaze, při níž by byly použity jaderné zbraně, zvláštní ustanovení memoranda jasně uvádí, že „Ruská federace, Spojené království Velké Británie a Severního Irska a Spojené státy americké znovu potvrzují svůj závazek usilovat o okamžité kroky Rady bezpečnosti OSN k poskytnutí pomoci Ukrajině jako státu, který nemá jaderné zbraně a je smluvní stranou Smlouvy o nešíření jaderných zbraní“.

Ukrajina a KS Číny

Nezávislý spisovatel Ču-ke Ming-jang řekl deníku The Epoch Times, že Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu poskytla čínské komunistické straně obrovskou pomoc při vojenském rozvoji, včetně vyslání špičkových inženýrů do Číny. Letadlová loď Liaoning, první letadlová loď zařazená do námořních sil KS Číny, byla ve skutečnosti zakoupena z Ukrajiny jako nedokončený „Varjag“ a poté přestavěna v Číně. Ukrajina poskytla kompletní sadu výkresů, aby pomohla Číně v tomto projektu uspět.

Přesto KS Číny nyní obrátila a nazývá Ukrajinu marnotratnou, uvedl.

Tichá podpora Rusku

Li se domnívá, že rusko-ukrajinská válka byla pravděpodobně výsledkem tajné dohody KS Číny a Ruska.

„V souvislosti s bojkotem zimních olympijských her v Pekingu západními zeměmi se Putin zúčastnil zimních olympijských her jako jediný VIP, který podpořil KS Číny, a KS Číny po vypuknutí války Rusko nepokrytě podporovala. Musela mezi nimi existovat nějaká tajná dohoda,“ uvedl. „Ve skutečnosti se v souvislosti se západními sankcemi rozhodli stát při sobě a poskytovat si navzájem podporu, ale zároveň mají své vlastní tajné plány.“

Rusko vydalo 25. února prohlášení, že KS Číny vyjádřila „respekt“ k Putinově vojenské akci. Li se domnívá, že to naznačuje, že KS Číny v zákulisí Putinovu invazi na Ukrajinu schvaluje.

Přeloženo z anglického originálu.

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.