Očkování proti onemocnění covid-19 je v Rakousku povinné od začátku února 2022. Všem, kteří očkování odmítnou, hrozí vysoké pokuty. Nyní byla povinnost nechat se očkovat pozastavena.

Vzhledem k tomu, že v současné době převládá pouze výskyt omikronové varianty viru, není povinné očkování přiměřené, uvedla ve středu ve Vídni rakouská ministryně pro ústavní záležitosti Karoline Edtstadlerová. Zásah do základních práv by podle ní nebyl v tuto chvíli oprávněný. Podle toho komise pro hodnocení povinného očkování nařízení pozastavila a rozhodla, že opatření bude znovu vyhodnoceno v polovině června 2022.

Rakousko se 6. února stalo první zemí Evropské unie, která zavedla obecnou povinnost očkování proti covidu-19. Týkala se všech osob starších 18 let. Nařízení mělo vstoupit v platnost 15. března 2022. Neočkovaným lidem měly hrozit peněžité sankce. Rakouský parlament rozhodl o zavedení povinného očkování proti covidu-19 na konci ledna. Od té doby však Rakousko v očkovací kampani proti koronaviru příliš nepokročilo.

V poslední době se v Rakousku stále hlasitěji ozývaly hlasy volající po revizi všeobecné očkovací povinnosti, a to zejména proto, že země v posledních týdnech postupně zrušila velkou část omezení v rámci epidemických opatření. Proti povinnému očkování v posledních měsících pravidelně o víkendech demonstrovaly desetitisíce obyvatel země.

Šéf Svobodné strany Rakouska Herbert Kickl uvedl, že pozastavení povinného očkování je „výsledkem tlaku ulice proti tomuto povinnému očkování“. Úplné zrušení zákona však bylo nezbytné, neboť povinnost očkování by i za několik týdnů či měsíců zůstala opatřením „v rozporu se základními právy“.

Bez ohledu na rozhodnutí rakouské vlády německý kancléř Olaf Scholz (SPD) nadále trvá na povinném očkování. Kancléřův názor se „nezměnil“, uvedl ve středu v Berlíně mluvčí místopředsedy vlády Wolfgang Büchner. „Potřebujeme povinné očkování, abychom se připravili na podzim a zimu.“

V této věci se Scholz shodl s guvernéry všech 16 spolkových zemí, zdůraznil Büchner. Očekává se, že Spolkový sněm rozhodne o povinném očkování na začátku dubna 2022.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.