Nadace Billa a Melindy Gatesových poskytuje čínskému režimu peníze v souvislosti se snahou režimu nalákat do země zahraniční vědce.

Nadace Billa Gatese poskytla v červnu grant ve výši 100 000 dolarů Centru pro výzkum zahraničních talentů (FTRC) čínského ministerstva pro vědu a technologie. Jako první o tom informoval web Gatesovy nadace National Pulse.

Finanční prostředky mají čínskému režimu pomoci zorganizovat fórum pořádané Čung-kuan-cchunem – čínským státem sponzorovaným „Silicon Valley“ – na téma „připravenost a reakce na pandemii“. Na fóru vystupují jako řečníci vrcholní představitelé režimu, včetně samotného vůdce Si Ťin-pchinga, který na něm vystoupil i v roce 2021.

Zatímco na fóru v roce 2022 se budou diskutovat témata jako globální zdraví a podpora „znevýhodněných skupin obyvatelstva“ zasažených pandemií, agentura spojená s komunistickým režimem, která akci sponzoruje, FTRC, dohlíží na najímání zahraničních talentů v oblasti vědy a techniky pro strategické cíle Číny, jako je vojensko-civilní integrace.

Cíle fóra mezitím přesahují rámec rozhovorů o technologických a zdravotnických tématech: jak říkají organizátoři, jejich cílem je „vážně studovat a pochopit ducha projevu [2021] generálního tajemníka“ a vybudovat technologické centrum ve „službách národní strategie“.

Varování před hrozbou ze strany Číny

Závazek nadace podpořit vědecký pokrok Číny přišel v době, kdy se stupňovala varování před hrozbou, kterou režim představuje pro Spojené státy a Západ.

Vedoucí představitelé britských a amerických domácích zpravodajských služeb vydali 6. července ojedinělé společné prohlášení, v němž varovali, že Komunistická strana Číny (KS Číny) představuje největší hrozbu pro mezinárodní řád.

Ředitel FBI Christopher Wray uvedl, že největší výzvou pro mezinárodní řád je KS Číny, která se snaží podkopat Spojené státy, jejich spojence a partnery.

Mezitím generální ředitel MI5 Ken McCallum podrobně popsal hrozby, které čínská komunistická strana představuje v souvislosti s tajnými krádežemi, nucenými transfery technologií, vykořisťováním výzkumu a kybernetickými útoky, které jsou zaměřeny prakticky na všechna odvětví společnosti.

Američtí představitelé rovněž varovali, že čínský režim využívá náborové programy, jako je „plán tisíce talentů“, k lákání zahraničních akademických pracovníků k práci v Číně, což usnadňuje přenos technologií a know-how do země.

Trumpova administrativa zahájila v roce 2018 „Čínskou iniciativu“, jejímž cílem je bojovat proti státem sponzorované špionáži a krádežím obchodních tajemství ze strany čínského režimu. Program vedl k trestnímu stíhání přibližně dvou desítek amerických akademiků, většinou čínského původu, kteří údajně zatajili finanční vazby na čínské instituce a státem podporované náborové plány.

Bidenova administrativa program v únoru ukončila kvůli kritice, že se jedná o rasové profilování. Tím došlo k prudkému oživení vědeckých výměn mezi Spojenými státy a Čínou.

Vazby s Pekingem

Nadace Billa a Melindy Gatesových založila svou pobočku v Pekingu v roce 2007 a od té doby spolupracuje s čínskou vládou na několika domácích projektech v zemi, jak uvedla CNN.

Za posledních třicet let navštívil Gates Čínu nejméně desetkrát a navázal přátelské vztahy s jejími nejvyššími představiteli.

V roce 2015 se s Gatesem setkal prezident Si. Loni Si napsal Gatesovi dopis, v němž mu poděkoval za jeho úsilí v boji proti viru [který však začal v zemi, jíž Si předsedá – pozn. red.].

„Hluboce si vážím velkorysého činu Nadace Billa a Melindy Gatesových a Vašeho dopisu vyjadřujícího solidaritu čínskému lidu v tak důležitém okamžiku,“ stálo v dopise.

Ten došel poté, co se nadace zavázala financovat až 100 milionů dolarů na celosvětový „boj“ s epidemií covidu-19.

Nadace tehdy informovala, že pošle 20 milionů dolarů organizacím, jako je Světová zdravotnická organizace, americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, Čínská národní zdravotnická komise a Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

Na této zprávě se podílel Andrew Thornebrooke.

Z originálního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil: MiC