Komentář

Na nedávném letním táboře pro miliardáře hovořil Bill Gates o svém značně medializovaném rozvodu s Melindou. Jak zmínil jeden z přítomných, když miliardář začal vyprávět o svých četných nevěrách, zdálo se, že je mu do pláče. A proč by nebylo? 27 let manželství je pryč, jen tak.

Gates, který patří k nejbohatším lidem na této planetě, není po svém rozvodu jediný, komu je do pláče. Na pokraji slz jsou podle Financial Times i členové Gatesovy nadace. Zaměstnanci prý „panikaří“ ohledně „budoucnosti neziskové organizace“. „Skutečně se obávají“ o „důvěryhodnost a pověst nadace“, která se nyní zdá být „ohrožena, zejména v oblastech, jako je podpora genderové emancipace“.

Ano, dobře, ale co podpora emancipace Pekingu? Přestože se Gates s Melindou rozešel, jeho milostná aférka s Pekingem je stejně silná jako dřív. Otázkou však je: proč?

Co si o tom máme myslet?

Když pomyslíme na Billa Gatese, automaticky se nám vybaví představa obrýleného vizionáře, který bojuje se smrtícími viry a ukončuje světový hlad. Je to přece filantrop, lidumil, dobrotivý miliardář se zlatým srdcem, nebo tak si to alespoň máme myslet.

Jak je možné být laskavou, ohleduplnou, altruistickou duší, a zároveň udržovat úzké vztahy s čínským režimem? Není to možné. Jak uvidíte v tomto krátkém článku, u Gatese se za voláním po rovnosti a spravedlnosti skrývá skutečný mistr přetvářky. Nenechte se zmást klidným hlasem a pletenými svetry. Pokud máte pochybnosti, položte si následující otázky:

Proč Facebook v Číně blokují, ale LinkedIn, který vlastní Microsoft – společnost, kterou Gates založil – zakázaný není? Proč je zakázaný Google, ale Bing, vyhledávač společnosti Microsoft, nikoli? Ano, Bing je mizerný vyhledávač, ale o to nejde. Skype, další výtvor společnosti Microsoft, je přístupný i v pevninské Číně. Je jasné, že Microsoft má požehnání Si Ťin-pchinga, který má Gatese zřejmě docela rád. V roce 2015 se hlava čínského režimu setkala s Gatesem a jeho tehdejší manželkou Melindou. V loňském roce napsal Si Gatesovi nadšený dopis, v němž mu poděkoval za jeho úsilí v boji proti viru, který začal v zemi, již Si vede. Lze si představit, že dopis začínal větou: „Děkuji ti za nabídku pomoci při úklidu toho nepořádku, který jsme vytvořili, Bille.“ Pocity lásky jsou zjevně vzájemné. Jak píše Laura He, „Nadace Billa a Melindy Gatesových zřídila svou pekingskou kancelář v roce 2007 a od té doby spolupracuje s čínskou vládou na několika domácích projektech v zemi“. Za posledních třicet let navštívil Gates Čínu nejméně „tucetkrát“ a pěstoval „přátelské vztahy s nejvyššími představiteli“.

Záhadný muž?

Na jedné straně tu máme Billa Gatese, vstřícného člověka typu „nakrmíme svět“, na straně druhé Billa Gatese, přítele Si Ťin-pchinga, vražedného diktátora. Jak je to možné?

Nezapomeňte, že Gates je člověk, který řekl následující: „Největší pokrok lidstva nespočívá v objevech, ale v tom, jak se tyto objevy uplatňují při snižování nerovnosti. Ať už prostřednictvím demokracie, silného veřejného školství, kvalitní zdravotní péče nebo širokých ekonomických příležitostí, je snižování nerovnosti nejvyšším lidským úspěchem.“ Přesto se přátelí s vůdcem země, která dělá vše pro to, aby demokracie nikdy nespatřila světlo světa, kde neexistují pracovní příležitosti pro široké vrstvy obyvatel, kde bují nerovnost a kde zdravotní péče má daleko do vysněného stavu.

Další Gatesův citát, který nezestárl, je tento: „Pokud věříte, že každý život má stejnou hodnotu, je odporné zjistit, že některé životy jsou považovány za hodné záchrany a jiné ne.“ Ano, Bille, možná bys to měl říct čínskému režimu, který je zaneprázdněn pácháním genocidy v Sin-ťiangu.

Jak všichni víme, řeči nic nestojí; činy mluví mnohem hlasitěji než slova. V případě Gatese jsou jeho činy všem jasné. Nezapomeňte, že jde o muže, který se dlouhodobě přátelil s Jeffreym Epsteinem, známým sexuálním delikventem. Jak uvedl The Daily Beast, Gates považoval tohoto zločince za svou vstupenku k Nobelově ceně míru a rád se ukazoval v Epsteinově manhattanském sídle. Tam prý hledal útočiště před svým manželstvím. Ano, hledal útočiště před manželstvím v domě odsouzeného sexuálního delikventa.

Je Bill Gates slušný člověk? Na tuto otázku si můžete odpovědět sami. Obrátil jsem se na Gatesovu nadaci s žádostí o komentář k vazbám jejího zakladatele na Komunistickou stranu Číny; odpověď však nikdy nepřišla. Soudě podle blízkého vztahu pana Gatese se Si Ťin-pchingem je neochota poskytnout komentář pochopitelná. Není to poprvé, co vyvstaly otázky ohledně Gatesovy nadace nebo jeho takzvané laskavosti. V dubnu miliardář odmítl sdílet technologii výroby vakcín s Indií, zemí, kterou pandemie naprosto zdecimovala. Proč se filantrop odmítl o technologii podělit? Výmluvy, které uvedl, prostě nesedí. Když vezmeme v úvahu Gatesovy vazby na Peking a jeho vztah se Sim, dává jeho odmítnutí větší smysl. Čínský režim koneckonců Indii nefandí. Možná, ale jen možná, si předseda Si s Gatesem promluvil.

To není nijak nepředstavitelné. Koneckonců je důležité si uvědomit, kdo je Bill Gates: člověk, kterého čínská komunistická strana ještě před několika lety nazvala „starým přítelem“. „Starý přítel“ Komunistické strany Číny není přítelem spravedlnosti.

John Mac Ghlionn je výzkumník a esejista. Jeho práce publikovaly například deníky New York Post, Sydney Morning Herald, The American Conservative, National Review, The Public Discourse a další respektované tituly. Je také sloupkařem na serveru Cointelegraph.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusejí nutně odrážet názory The Epoch Times.