Zdenka Danková

25. 7. 2022

Jak žít bez plastů? Jak se bez nich obejdeme? Jsme zvyklí kupovat vše čistě zabalené – v plastu, v igelitu, PET láhvi… Kde jsou ty časy, kdy se chléb bral do ruky, strčil do tašky v obchodě a nesl domů. Chodilo se s bandaskami pro rozlévané mléko, hygienické kontroly nebyly přísné anebo vůbec nefungovaly. Bandasky jsme doma umyli a šli pro mléko druhý den znovu. Nápoje se postupně prodávaly ve skleněných lahvích, které se vracely k dalšímu použití. A byli jsme zdraví.

V současnosti spláčeme, když vidíme záběry pobřeží plné vyhozených plastových obalů. Někteří se nad tím zamyslí – což zajít do obchodu, který prodává věci „bez obalu“?

Člověk je tvor plánující i předvídavý

Co to obnáší? Třeba to, že večer si do tašky nastrkáme připravené nádoby a láhve, použité sáčky či jiné obaly, ráno popadneme tašku a jdeme do práce – a cestou z práce si pak můžeme nakoupit v obchodě bez obalu to, co právě potřebujeme. Nic se nevyhodí, ani krabičky od vajíček – nakoupíme do nich další.

Ale jde o naše pohodlí. Pro někoho je opravdu nepohodlné přemýšlet o tom, že si dá večer do tašky nádoby a láhve, pak je ponese do zaměstnání a cestou domů si do nich nakoupí potraviny do domácnosti.

A je to opravdu tak velká újma? Člověk je tvor předvídavý a plánující, tak proč to nepoužít každý všední den?

V posledních několika letech se ve světě alarmujícím tempem zvyšuje množství plastového odpadu, což vyústilo v krizi znečištění plasty (#plasticpollution), které v současnosti čelíme. Dopady tohoto znečištění jsou rozsáhlé: oceány jsou zaneseny plasty a mořské druhy kvůli nim začaly vymírat, mnoho řek a jezer je zamořeno mikroplasty, které končí jako toxický odpad, a nakonec se vyluhují do podzemních vod a půdy, což zvyšuje pravděpodobnost, že se stanou rizikem pro veřejné zdraví, upozorňuje zpráva AYETO eco.

Co je červenec bez plastů?

Červenec bez plastů je celosvětový závazek snížit znečištění plastem během tohoto měsíce. Zakladatelkou je Australanka Rebecca Prince-Ruiz, která hnutí odstartovala v roce 2011 a postupem času se z tohoto neuvěřitelného aktivismu stala celosvětová záležitost. Lidé po celém světě se zavazují snížit množství plastového odpadu ve svém každodenním životě, a to buď malou výměnou, nebo úplným vyřazením.

V rámci tohoto hnutí se po dobu jednoho měsíce snažíte nahradit všechny plastové předměty opakovaně použitelnými. Tuto výzvu můžete plnit jak v malém, tak ve velkém. Pokud chcete ze svého života odstranit plast, není lepší doby s tím začít.

Plast nám slouží bezmála již 100 let. Jeho rozklad potrvá 500 let!

Navzdory všeobecnému přesvědčení není plast jen něčím, co bylo vynalezeno nedávno. Ve skutečnosti je znám již od 30. let 20. století a používal se jako materiál pro celou řadu využití, včetně obalů a průmyslu. Jak jsme se však zdokonalili v jeho výrobě, stal se z něj globální problém kvůli svému nesnadnému rozkladu.

Světové ekonomické fórum dokonce předpovídá, že rozložení současného plastového odpadu potrvá 500 let. Zhoršuje se tím kvalita našich oceánů, což škodí volně žijícím živočichům i nám, lidem. Plastový odpad není jen problémem životního prostředí, ale také zdraví. Vzhledem k tomu, že mikroplasty jsou často toxické, dostávají se do pitné vody, mořských plodů, a dokonce i do půdy a podzemních vod, pronikají do našich těl a škodí nám i našim ekosystémům.

plasty
Plastový odpad zamořuje naše životní prostředí, mikroplasty ohrožují všechny. (kasparpr.cz)

8 tipů, jak úspěšně oslavit červenec bez plastů

Cílem července bez plastů není plast kompletně zredukovat, ale spíše snížit množství, které používáme, a přitom zachovat základní úroveň funkčnosti. Zde je průvodce úspěšným červencem bez plastů 2022:

1. Dejte přednost vodě z kohoutku před balenou.

2. Používejte láhve z kovu či skla. A nezapomeňte na kovové brčko.

3. Rozlučte se s igelitovými taškami a pořiďte si opakovaně použitelné.

4. Investujte do biologicky rozložitelného bambusového nebo dřevěného kartáčku.

5. Využívejte refill systém (znovudoplňování).

6. Požádejte v restauraci o zabalení do znovu použitelných obalů.

7. Omezte při nákupu plastové sáčky.

8. Zapojte se do ekologické komunitní skupiny a pomozte přírodě.

Mohou pomoci i výrobci

Mnoho výrobců se nyní snaží přispět k ochraně životního prostředí. Ať už se jedná o čisticí prostředky, make-up nebo produkty na tělo, je nyní možné snížit množství plastového odpadu používáním náhradních náplní.

S použitím zprávy kasparpr.cz

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.