Emma Suttie

28. 7. 2022

Vytvořte si větší zdravotní jistotu pěstováním některých z těchto léčivých rostlin na své zahradě nebo za oknem vašeho bytu.

Není to tak dávno, co lidé znali léčivé účinky rostlin, které rostly na polích a v lesích, kde žili. Tyto znalosti byly neocenitelné v době, kdy lékaři mohli být vzdáleni hodiny nebo dokonce dny cesty. Byl to také jiný způsob života.

Když víme, že můžeme léčit nejběžnější onemocnění pomocí rostlin vypěstovaných na našich zahradách, jsme soběstačnější a máme jistotu, že se dokážeme postarat o své základní zdravotní potřeby sami, nyní i v budoucnu.

Rostliny jsou našimi spojenci ve světě přírody, a pokud se naučíme využívat jejich darů, můžeme se znovu spojit s planetou a zlepšit tak své zdraví a pohodu.

Zde je jedna z léčivých bylin, které můžete přidat do své domácí „léčivé zahrádky“.

Levandule

Na co je levandule dobrá: Tonikum [1] nervové soustavy / úzkost / deprese / podpora spánku / bolesti hlavy / stres / bolest a záněty.

Krásné květy a lákavá vůně levandule jsou nádherným doplňkem každé zahrady. Levandule také dodává řadu léčivých vlastností, které jsou velmi užitečné při každodenních zdravotních problémech, jako jsou bolesti hlavy – zejména ty, které souvisejí se stresem.

Levandule je považována za tonikum nervového systému a je vynikajícím přírodním prostředkem proti nervozitě, úzkosti a depresi. Levandule je také ideální pro podporu přirozeného spánku, protože má uklidňující účinek na nervový systém.

Levandule
Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia). (Elina Fairytale | Pexels)

Květy levandule si můžete umístit do ložnice nebo si dát několik kapek levandulového esenciálního oleje do koupele nebo na polštář či povlečení, aby vám pomohly uvolnit se a upadnout do klidného spánku.

Při depresi, úzkosti nebo celkovém stresu a napětí můžete přidat několik kapek levandulového esenciálního oleje do nosného oleje, jako je extra panenský olivový olej nebo jojobový olej, a nanést na různé části těla, jako jsou spánky, vnitřní strany zápěstí a loktů nebo spodní strany chodidel.

Přidání několika kapek levandulového esenciálního oleje do difuzéru (odpařovače) také pomáhá při úzkosti a depresi, uvolňuje tělo a pomáhá vám usnout.

Zevně lze olej použít jako povzbuzující obklad, který pomáhá při bolestech a zánětech kloubů, svalů a dalších tkání.

Použitá část: Květy

Sběr: Květy levandule se sbírají těsně před otevřením, obvykle od začátku léta do začátku podzimu. Květy by se měly sušit šetrně při teplotě nejvýše 35 °C / 95 °C.

Příprava a dávkování: Čaj: 1 čajovou lžičku sušených květů přelijte 1 šálkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Tento čaj pijte třikrát denně.

Při používání esenciálních olejů se vždy snažte používat kvalitní organické oleje a v případě aplikace na pokožku je smíchejte s nosným olejem, jako je kokosový, jojobový, avokádový, mandlový, arganový, z hroznových semínek nebo šípkový.

Přeloženo z originálního článku newyorské redakce The Epoch Times. Přeložil M.K.


Poznámky:

[1] Tonikum (z řeckého tonikos – napjatý). Tonika jsou léčiva – látky nebo rostlinné drogy – které působí regeneračně, výživně a posilují celý organismus. Jako tonikum se užívá celá řada látek, k nejznámějším patří ženšen, guarana, eleuterokok ostnitý, klanopraška čínská, parcha saflorová, rozchodnice růžová. Mnohé tonizující látky se považují za tzv. adaptogeny, látky zvyšující odolnost proti zátěži a stresu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.