Ellen Wan

29. 8. 2022

Luxusní sektor v Číně je na sestupu, stále více bohatých lidí prodává své značkové kabelky nebo hodinky, aby si přivydělali.

Čínský pozorovatel Sia I-fan řekl 5. srpna deníku The Epoch Times, že čínští spotřebitelé, včetně těch bohatých, se zdráhají kupovat luxusní zboží, protože nemají dostatek peněz, a dokonce musí své luxusní zboží prodávat, aby si udrželi životní úroveň.

Celkově podle něj hospodářská deprese a dopad opakovaných opatření „nulového covidu“ zpomalily růst v mnoha městech po celé Číně.

Hospodářské zpomalení

„Malé a střední podniky zavírají jeden po druhém, zatímco místní vlády jsou k tomu lhostejné,“ řekl Sia. Dodal, že pro představitele komunistické strany může být plnění politických příkazů Pekingu důležitější než zaměření se na živobytí lidí a ekonomiku, nemluvě o jejich neschopnosti problém řešit.

Kvůli nedostatku finančního zabezpečení je mnoho Číňanů pesimistických a hledají cestu ven, přičemž někteří plánují emigrovat do zahraničí a jiní se zbavují svého majetku, aby měli více hotovosti, řekl Sia.

Vlivný odhadce luxusního zboží s příjmením Tian řekl 2. srpna čínskému zpravodajskému médiu Shanghai Hotline, že se na něj v poslední době obrátilo mnoho klientů, kteří chtěli prodat své luxusní tašky, které u něj koupili, za sníženou cenu.

Podle Tiana se hodnota luxusní tašky Hermes Himalaya, o níž se kdysi spekulovalo, že její cena v posledních dvou letech raketově vzrostla na téměř 1,5 milionu jüanů (asi 220 000 USD), snížila nejméně o 10 %. Také luxusní značka hodinek Patek Philippe zaznamenala na sekundárním trhu pokles cen.

Klientka v Chang-čou, klíčovém centru elektronického obchodu v Číně, prodala Tianovi více než 10 tašek Hermes za rychlou hotovost. Některé z těchto tašek byly od Tiana zakoupeny v loňském roce.

Zoufale potřebovala peníze, aby podpořila firmu svého manžela, která se potýká s problémy, a „cash flow bylo dost napjaté“, řekla Tianovi.

Tian uvedl, že většina kabelek, které získal zpět, nepocházela od prodejců, ale ze zavřených obchodů jeho přátel.

„Od první poloviny roku má mnoho obchodů s luxusním zbožím z druhé ruky méně zákazníků a zboží prodávané on-line je v kurýrní službě zablokované. Hromaděné zboží zůstává na místě a kapitálový řetězec je přerušen,“ řekl Tian o zastavení prodejního řetězce v důsledku covidových lockdownů.

Článek byl redakčně zkrácen. Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související články

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.