Rita Li

29. 8. 2022

Společnost Meta vlastnící Facebook v zásadě souhlasila s urovnáním čtyři roky staré žaloby, která tvrdí, že platforma nevhodně sdílela údaje uživatelů s třetími stranami včetně společnosti Cambridge Analytica.

Společná dohoda (pdf) podaná v pátek 26. srpna u okresního soudu v San Francisku ukazuje na předběžné urovnání, ale neuvádí žádné finanční podmínky ani podrobnosti dohody. Právníci žalobců a společnosti Facebook uvedli, že k nejnovějšímu vývoji je zapotřebí další čas, a požádali soudce, aby odložil hromadnou žalobu o 60 dní, aby obě strany mohly „dokončit písemnou dohodu o urovnání a předložit ji soudu k předběžnému schválení“, uvádí se v dokumentu.

Dohoda přichází měsíc poté, co se právníci obou stran dohodli, že žalobci mohou příští měsíc v rámci žaloby šest hodin vyslýchat generálního ředitele společnosti Meta Marka Zuckerberga, jak vyplývá z podání z 19. července (pdf).

Z červencového podání vyplývá, že Sheryl Sandbergová, provozní ředitelka společnosti Meta, a Javier Olivan, ředitel pro růst společnosti, který Sandbergovou nahradí, by byli rovněž několik hodin vyslýcháni.

Uživatelé Facebooku zažalovali společnost v roce 2018 poté, co zjistili, že v roce 2015 údajně porušila zákony na ochranu soukromí spotřebitelů, když spolu s řadou dalších problémů s ochranou osobních údajů nezabezpečila tok dat 87 milionů uživatelů do dnes již neexistující britské politicky-poradenské společnosti Cambridge Analytica.

Uživatelé si také stěžovali, že je Facebook uvedl v omyl ohledně toho, jak budou jejich údaje použity, když k nim umožnil přístup tisícům „zvýhodňovaným“ externím subjektům, jako jsou Airbnb, Lyft a Netflix.

Společnost Facebook na žádost o další podrobnosti týkající se urovnání okamžitě neodpověděla. Společnost v roce 2019 uvedla, že její postupy ochrany osobních údajů jsou v souladu s jejími zveřejněnými informacemi a „nevytváří žádné právní nároky“.

Předběžné urovnání přišlo rok po další samostatné žalobě z roku 2021, která tvrdila, že Facebook přeplatil Federální obchodní komisi (FTC) v rámci mnohamiliardového urovnání skandálu Cambridge Analytica.

Vedení společnosti souhlasilo s tím, že FTC zaplatí 5 miliard dolarů ve snaze ochránit Zuckerberga „před tím, aby byl jmenován ve stížnosti FTC, vystaven osobní odpovědnosti nebo dokonce požádán, aby se dostavil k výpovědi“, uvádí se v žalobě.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.