Petr Šváb

31. 8. 2022

Každý, kdo má investice v Číně, by je měl stáhnout, jinak riskuje, že o ně přijde, varoval Kyle Bass, investor a zakladatel hedgeových fondů Hayman Capital Management.

Nejenže je čínská ekonomika v nejisté situaci, ale pokud se její stále agresivnější postoj vůči Tchaj-wanu přenese do vojenského konfliktu, může být země odříznutá od finančních trhů denominovaných v dolarech a všechny zahraniční investice mohou být okamžitě ztraceny, říká Bass.

Propad trhu s nemovitostmi

Nejbezprostřednějším problémem je hrozící „imploze“ čínského trhu s nemovitostmi, uvedl v nedávném rozhovoru pro Wealthion.

Vládnoucí komunistický režim po desetiletí využíval výstavbu nemovitostí ke zvyšování HDP a povzbuzoval lidi, aby vkládali své úspory do bydlení. Na trhu se rychle rozmohly spekulace, které způsobily prudký růst cen nemovitostí.

V loňském roce trh zřejmě dosáhl bodu zlomu, kdy mediánové ceny domů ve městech první kategorie dosahovaly 36násobku mediánového příjmu v zemi, uvádí Bass, který poznamenal, že před krachem na trhu s bydlením v roce 2007 odpovídaly ceny domů v USA jen šestinásobku mediánového příjmu.

Krize cenové dostupnosti pak prohloubila demografickou patovou situaci v Číně. Poté, co tvrdá „politika jednoho dítěte“ vedla k milionům nucených potratů a sterilizací, klesající počet obyvatel v produktivním věku přinutil režim od této politiky ustoupit, aby se vyhnul hospodářské katastrofě. Pak přišla krize dostupnosti bydlení.

„Stalo se to, že čínští muži končí univerzitu a vracejí se bydlet do sklepa k rodičům, nechodí na rande, nežení se a neplodí potomky,“ řekl Bass.

Řešení, se kterým přišel vůdce Komunistické strany Číny Si Ťin-pching, spočívá v tom, že vláda donutí ceny nemovitostí klesnout tím, že omezí spekulace s nemovitostmi. Cenově dostupnější bydlení však znamená mnohem méně peněz pro developery, kteří jsou zároveň hluboce zadluženi. Jakmile se to se zadlužením zvrtne, ti, kteří do něj investovali, o své peníze přijdou, varoval Bass.

„Těch devět nebo deset čínských developerů, kteří jsou dnes v určitém stádiu platební neschopnosti, v ní zůstane, a pokud jste západní držitelé dluhopisů, to, co za to dostanete, bude nula,“ řekl.

„Nedostanete nic zaplaceno, a to je to, co si zasloužíte za to, že jste jako člověk ze Západu investoval do takového režimu.“

Režim se snaží stimulovat poptávku snižováním úrokových sazeb, ale s nevalnými výsledky.

„Snižují sazby a spotřebitelé na to nijak nereagují a podle toho, co říkají mé kontakty, to centrální plánovače opravdu znepokojuje,“ řekl Bass.

Klesající ceny domů by také „zdecimovaly spotřebitelské výdaje“, protože čínské domácnosti drží velkou část svých aktiv v nemovitostech, poznamenal.

Vláda může nakonec trh zachránit tím, že natiskne více jüanů, ale to bude fungovat pouze na domácím trhu. Zahraniční investoři očekávají, že jim bude zaplaceno v dolarech. Čína tvrdí, že má v devizových rezervách přibližně 3 biliony dolarů, ale Bass pochybuje, že tyto peníze jsou ve skutečnosti k dispozici.

Tchaj-wan – balancování na ostří nože

„Otázkou je, že pokud se jejich vnitřnímu trhu daří tak špatně, jak budou schopni fungovat navenek, a zejména s jejich novou válečnou politikou vůči Tchaj-wanu, víte, tady se opravdu pohybují na ostří nože,“ řekl Bass.

„Pokud se rozhodnou postupovat proti Tchaj-wanu, jejich ekonomika podle mého názoru spadne přímo do záchodu.“

Komunistický režim v poslední době zaujal vůči Tchaj-wanu agresivnější postoj a vystřelil rakety do blízkosti tchajwanských vod. Bezprostředním podnětem byla návštěva předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, ačkoli režim stupňuje své výzvy k převzetí Tchaj-wanu již několik let.

Bass odhaduje s více než padesátiprocentní pravděpodobnost, že Čína do 24 měsíců na Tchaj-wan zaútočí.

„Myslím, že je nevyhnutelné, že se na Tchaj-wan vrhnou, a to změní celou hru pro lidi, kteří mají peníze investované v čínských společnostech,“ řekl. „Musí je dostat zpět hned teď.“

Pokud Čína napadne Tchaj-wan, Spojené státy ji mohou odříznout od bankovního systému SWIFT.

Takový krok by ochromil čínský zahraniční obchod, protože přibližně 85 % mezinárodních transakcí je denominováno v dolarech.

Zahraniční investice v Číně v ohrožení

Režim také nedávno vydal zákon, podle kterého může být majetek vlastněný cizinci v případě války zabaven. Přesně to se stalo cizincům s investicemi v Rusku poté, co v únoru tohoto roku napadlo Ukrajinu.

„V den, kdy Putin napadl Ukrajinu, každý, kdo měl v Rusku investice, přišel o všechno,“ řekl Bass.

„Ten den byly stovky milionů dolarů odepsány na nulu. Rozdíl je v tom, že v Číně to budou desítky miliard dolarů. Ruské ztráty dokázali zamést pod koberec, ale čínské ztráty pod koberec nezametete. Takže investice do režimu, který je tak diametrálně odlišný od hodnotového systému, kterým všichni žijeme, nakonec investory tvrdě kousne.“

Problémem Spojených států je, že si dovolily stát se závislými na čínském dovozu v kritických oblastech, jako jsou antibiotika a další klíčové léky, zdůraznil Bass.

„Dovolili jsme, aby se tato žába časem uvařila, a oni toho využijí proti nám, a tak zatímco my držíme jaderné tlačítko na jejich ekonomice, oni nás tahají za kratší konec v řadě jiných situací.“

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.