Daniel Y. Teng

31. 8. 2022

Šalamounovy ostrovy informovaly americké úřady, že všechny námořní návštěvy byly až do odvolání pozastaveny v návaznosti na dřívější incident z 23. srpna, kdy bylo lodi americké pobřežní stráže Oliver Henry odepřeno povolení k plánované návštěvě přístavu.

Incident se odehrál v souvislosti s rostoucími obavami z vlivu Pekingu v regionu a s kroky současného šalamounského premiéra Manasseha Sogavareho, který se snaží prohloubit vztahy s čínským režimem a zároveň upevnit své mocenské postavení. Sogavare se nedávno pokusil odložit volby a prodloužit svůj mandát. Průzkumy ukazují, že v dalších volbách nemá dobré šance na znovuzvolení.

Podle velvyslanectví USA v Canbeře: „29. srpna obdržely Spojené státy od vlády Šalamounových ostrovů formální oznámení o moratoriu na všechny námořní návštěvy, dokud nebudou aktualizovány protokolární postupy.“

„Situaci budeme i nadále pečlivě sledovat,“ uvedl mluvčí velvyslanectví pro deník The Epoch Times.

Zmrazení námořních návštěv přichází poté, co americká loď Oliver Henry ukončila svou část operace Island Chief, jejímž cílem je monitorovat a předcházet nelegální rybolovné činnosti v regionu – což je trvalý problém s čínskými rybářskými flotilami.

Operace Island Chief byla prováděna společně s členy Agentury pro rybolov Fóra tichomořských ostrovů (FFA), včetně Austrálie, Nového Zélandu a Fidži.

Loď Oliver Henry se měla 23. srpna zastavit v Honiaře na Šalamounových ostrovech, aby doplnila palivo a zásoby, ale od místních úřadů nedostala žádnou odpověď. Následně byla posádka přesměrována do Port Moresby v Papui-Nové Guineji.

„Je zklamáním, že lodi USCGC Oliver Henry nebylo poskytnuto diplomatické povolení na podporu její operace s FFA,“ uvedlo v reakci na odepření vstupu velvyslanectví USA.

Předseda politické opozice Matthew Wale kritizoval rozhodnutí Sogavareho vlády.

Přátelé všech, nepřátelé nikoho je zjevně vtip, premiér Manasseh Sogavare zjevně považuje USA a jejich spojence za nepřátelské národy. Se všemi našimi přáteli je třeba zacházet stejně,“ uvedl v komentáři, který získala agentura RNZ.

Radiové ticho ze strany šalamounských úřadů následuje po řadě incidentů, které naznačují, že vláda premiéra Manasseha Sogavareho nejen prohlubuje vztahy s Pekingem, ale také soustavně podkopává demokratické instituce země, aby posílila svou pozici.

Sogavareho vláda podepsala 18. srpna významnou dohodu s čínskou telekomunikační firmou Huawei o výstavbě 161 mobilních věží v zemi s úvěrem 448,9 milionu jüanů (66,15 milionu USD) od čínské státní banky Export-Import Bank of China.

Premiérův tým předložil 8. srpna parlamentu návrh zákona o odložení celostátních voleb, což by podle některých odborníků mohl být způsob, jakým se premiér může vyhnout případné volební porážce.

Tyto kroky přišly poté, co Sogavare uzavřel bezpečnostní pakt s Pekingem, který umožňuje Komunistické straně Číny umístit v zemi zbraně, vojáky a námořní lodě. Peking by tím získal vojenskou přítomnost v blízkosti Austrálie, Nového Zélandu a amerického území Guam.

Administrativa současného amerického prezidenta Joea Bidena (Demokraté) se pokusila zvýšit svou podporu v regionu a viceprezidentka Kamala Harrisová 12. července oznámila celou řadu iniciativ v oblasti Tichomoří, včetně ustanovení nových velvyslanectví na Kiribati a Tongu, vůbec prvního vyslance USA při Tichomořském fóru a vyslání mírových sborů.

Šalamounovy ostrovy byly za druhé světové války místem rozsáhlých bojů v rozhodující bitvě o Guadalcanal, která si vyžádala šest měsíců bojů a 1 600 obětí na straně spojeneckých sil.

Premiér Sogavare na oslavách 80. výročí bitvy nevystoupil, přestože se jich zúčastnili japonský ministr obrany Makoto Oniki, velvyslankyně USA v Austrálii Caroline Kennedyová a náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanová.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související články

Přečtěte si také

Pračky stojí jako za socíku, je to neudržitelné, říká zástupce výrobců spotřebičů
Pračky stojí jako za socíku, je to neudržitelné, říká zástupce výrobců spotřebičů

Regulace z Bruselu znesnadňují život výrobcům domácích spotřebičů až na hranici přežití. Zatímco náklady rostou, marže tlačené dolů taktikami prodejců se neustále snižují, tvrdí zástupce asociace výrobců

Ovocnáře nenecháme padnout, oznámil ministr Výborný. Škoda se odhaduje na miliardu korun
Ovocnáře nenecháme padnout, oznámil ministr Výborný. Škoda se odhaduje na miliardu korun

Již zhruba týden panuje v České republice mrazivé počasí. Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách a 50 procent na Moravě. Podle odhadů ovocnářů se škoda vyšplhá na miliardu korun.

Umělá inteligence ovlivní volby, tvorbu zpravodajství, cenzuru a podvody: Závěry z konference
Umělá inteligence ovlivní volby, tvorbu zpravodajství, cenzuru a podvody: Závěry z konference

„Je to snadné. Nedá se tomu zabránit a možné je úplně všechno,“ komentoval využívání a zneužívání umělé inteligence herní vývojář Daniel Vávra na konferenci o svobodě projevu a boji s dezinformacemi.

Korporace prohrávají bitvu o ESG, což je nutí skrývat jeho propagaci
Korporace prohrávají bitvu o ESG, což je nutí skrývat jeho propagaci

Pokud to, co tyto skupiny a správci majetku dělali, bylo tak spravedlivé, proč od toho nyní utíkají?

Slovensko je podle Fica možná naposledy čistým příjemcem peněz z fondů EU
Slovensko je podle Fica možná naposledy čistým příjemcem peněz z fondů EU

Slovensko je v nynějším sedmiletém rozpočtovém období Evropské unie možná naposledy čistým příjemcem peněz z evropských fondů.