Daniel Y. Teng

31. 8. 2022

Šalamounovy ostrovy informovaly americké úřady, že všechny námořní návštěvy byly až do odvolání pozastaveny v návaznosti na dřívější incident z 23. srpna, kdy bylo lodi americké pobřežní stráže Oliver Henry odepřeno povolení k plánované návštěvě přístavu.

Incident se odehrál v souvislosti s rostoucími obavami z vlivu Pekingu v regionu a s kroky současného šalamounského premiéra Manasseha Sogavareho, který se snaží prohloubit vztahy s čínským režimem a zároveň upevnit své mocenské postavení. Sogavare se nedávno pokusil odložit volby a prodloužit svůj mandát. Průzkumy ukazují, že v dalších volbách nemá dobré šance na znovuzvolení.

Podle velvyslanectví USA v Canbeře: „29. srpna obdržely Spojené státy od vlády Šalamounových ostrovů formální oznámení o moratoriu na všechny námořní návštěvy, dokud nebudou aktualizovány protokolární postupy.“

„Situaci budeme i nadále pečlivě sledovat,“ uvedl mluvčí velvyslanectví pro deník The Epoch Times.

Zmrazení námořních návštěv přichází poté, co americká loď Oliver Henry ukončila svou část operace Island Chief, jejímž cílem je monitorovat a předcházet nelegální rybolovné činnosti v regionu – což je trvalý problém s čínskými rybářskými flotilami.

Operace Island Chief byla prováděna společně s členy Agentury pro rybolov Fóra tichomořských ostrovů (FFA), včetně Austrálie, Nového Zélandu a Fidži.

Loď Oliver Henry se měla 23. srpna zastavit v Honiaře na Šalamounových ostrovech, aby doplnila palivo a zásoby, ale od místních úřadů nedostala žádnou odpověď. Následně byla posádka přesměrována do Port Moresby v Papui-Nové Guineji.

„Je zklamáním, že lodi USCGC Oliver Henry nebylo poskytnuto diplomatické povolení na podporu její operace s FFA,“ uvedlo v reakci na odepření vstupu velvyslanectví USA.

Předseda politické opozice Matthew Wale kritizoval rozhodnutí Sogavareho vlády.

Přátelé všech, nepřátelé nikoho je zjevně vtip, premiér Manasseh Sogavare zjevně považuje USA a jejich spojence za nepřátelské národy. Se všemi našimi přáteli je třeba zacházet stejně,“ uvedl v komentáři, který získala agentura RNZ.

Radiové ticho ze strany šalamounských úřadů následuje po řadě incidentů, které naznačují, že vláda premiéra Manasseha Sogavareho nejen prohlubuje vztahy s Pekingem, ale také soustavně podkopává demokratické instituce země, aby posílila svou pozici.

Sogavareho vláda podepsala 18. srpna významnou dohodu s čínskou telekomunikační firmou Huawei o výstavbě 161 mobilních věží v zemi s úvěrem 448,9 milionu jüanů (66,15 milionu USD) od čínské státní banky Export-Import Bank of China.

Premiérův tým předložil 8. srpna parlamentu návrh zákona o odložení celostátních voleb, což by podle některých odborníků mohl být způsob, jakým se premiér může vyhnout případné volební porážce.

Tyto kroky přišly poté, co Sogavare uzavřel bezpečnostní pakt s Pekingem, který umožňuje Komunistické straně Číny umístit v zemi zbraně, vojáky a námořní lodě. Peking by tím získal vojenskou přítomnost v blízkosti Austrálie, Nového Zélandu a amerického území Guam.

Administrativa současného amerického prezidenta Joea Bidena (Demokraté) se pokusila zvýšit svou podporu v regionu a viceprezidentka Kamala Harrisová 12. července oznámila celou řadu iniciativ v oblasti Tichomoří, včetně ustanovení nových velvyslanectví na Kiribati a Tongu, vůbec prvního vyslance USA při Tichomořském fóru a vyslání mírových sborů.

Šalamounovy ostrovy byly za druhé světové války místem rozsáhlých bojů v rozhodující bitvě o Guadalcanal, která si vyžádala šest měsíců bojů a 1 600 obětí na straně spojeneckých sil.

Premiér Sogavare na oslavách 80. výročí bitvy nevystoupil, přestože se jich zúčastnili japonský ministr obrany Makoto Oniki, velvyslankyně USA v Austrálii Caroline Kennedyová a náměstkyně ministra zahraničí Wendy Shermanová.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

Související články

Přečtěte si také

Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje
Tichý úpadek průmyslu v Německu pokračuje

V loňském roce zažilo Německo skutečný průmyslový kolaps. Aritmeticky řečeno, každé tři minuty byl uzavřen jeden podnik. Jen malá část podniků podala návrh na insolvenci. Odumírání podniků již dlouho nahlodává jádro ekonomiky.

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů
Bouřkový pilot-fotograf zachytil dechberoucí snímky nejintenzivnějších bouří z výšky 12 000 metrů

Bouřkový pilot-fotograf Santiago Borja, zachytil z výšky 12 000 metrů sérii dechberoucích snímků nejintenzivnějších bouří.

Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury
Assange se dohodl s úřady USA na přiznání a bude volný, píší agentury

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací.

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.