Aldgra Fredly

5. 9. 2022

Čína varovala Spojené státy, aby zastavily prodej zbraní a vojenskou spolupráci s Tchaj-wanem. Reagovala tak na sobotní oznámení souhlasu Washingtonu s dalším prodejem obranných prvků Tchaj-wanu za miliardu dolarů.

Liou Pcheng-jü, mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu, v souvislosti s plánovaným prodejem varoval, že Čína „rozhodně přijme legitimní a nezbytná protiopatření“.

„Spojené státy zasahují do vnitřních záležitostí Číny a prodejem zbraní na Tchaj-wan podkopávají její svrchovanost a bezpečnostní zájmy,“ uvedl Liou na Twitteru.

Liou také řekl, že prodej zbraní „vážně ohrožuje čínsko-americké vztahy a mír a stabilitu v Tchajwanské úžině“, a vyzval Washington, aby prodej okamžitě zrušil.

Čína považuje Tchaj-wan za odpadlickou provincii, která musí být znovu spojena s pevninou. V srpnu čínský režim v reakci na návštěvu ostrova americkou předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou zahájil v blízkosti Tchaj-wanu svá největší vojenská cvičení.

Prodej za 1,1 miliardy dolarů

Americká Agentura pro obrannou bezpečnostní spolupráci (DSCA), která spadá pod ministerstvo obrany, v sobotu sdělila, že oficiálně informovala Kongres o potenciálním prodeji obranného balíčku v celkové hodnotě něco málo přes 1,1 miliardy dolarů.

Součástí balíčku je 100 protiletadlových střel Sidewinder a čtyři taktické naváděcí jednotky v hodnotě 85,6 milionu dolarů, 60 protilodních střel Harpoon a čtyři cvičné střely za 355 milionů dolarů a sledovací radarový systém za 665,4 milionu dolarů.

Tyto tři kontrakty zahrnují také související vojenské vybavení, náhradní díly a služby technické a logistické podpory. Podle DSCA se jedná o šestý armádní prodej Tchaj-wanu schválený za Bidenovy vlády.

Tchajwanská prezidentská kancelář uvedla, že prodej zbraní pomůže samosprávnému ostrovu posílit jeho sebeobranu a vyrovnat se s vojenským tlakem Číny kolem jeho hranic.

„Nebudeme eskalovat konflikty ani vyvolávat spory, ale Tchaj-wan bude pevně demonstrovat své odhodlání a schopnost sebeobrany, aby bránil suverenitu národa,“ uvedla v prohlášení kancelář.

Tchajwanská armáda sestřelila 1. září dron, který vstoupil do jejího vzdušného prostoru poblíž jednoho z ostrovů. Tchajwanský premiér Su Tcheng-kchang uvedl, že Tchaj-wan opakovaně varoval Čínu před jejími vpády, ale ta je ignorovala.

Politika USA vůči Tchaj-wanu

Americký prezident Joe Biden v květnu prohlásil, že pokud Čína zaútočí, Washington bude Tchaj-wan bránit, ale politika USA vůči Tchaj-wanu se nemění.

„Souhlasíme s politikou ‚jedné Číny‘, podepsali jsme se pod ni a pod všechny zamýšlené dohody z ní vyplývající. Ale myšlenka, že [Tchaj-wan] může být obsazen silou … prostě není na místě,“ řekl Biden během tiskové konference 23. května v Tokiu.

Washington nepodporuje nezávislost Tchaj-wanu a je proti jakýmkoli jednostranným změnám statu quo z obou stran, ale přesto by Tchaj-wanu poskytl kapacity potřebné k udržení jeho obrany.

Dvě válečné lodě amerického námořnictva, křižníky s řízenými střelami třídy Ticonderoga USS Antietam a USS Chancellorsville, propluly 28. srpna Tchajwanským průlivem – poprvé od doby, kdy čínský režim zvýšil vojenský tlak na Tchaj-wan.

Spojenci USA – KanadaSpojené království – minulý rok rovněž vyslali přes průliv svá plavidla.

Překlad původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.