Autumn Spredemann

23. 9. 2022

V srpnu Kalifornie oznámila ukončení prodeje automobilů se spalovacími motory do roku 2035. To na jednu stranu vyvolalo oslavy zastánců zelené energie, na druhou stranu, o několik dní později, následovala upozornění, která vyzývala obyvatele státu, aby omezovali spotřebu a vyhnuli se nabíjení svých elektromobilů ve špičkách. Nakonec došlo i k výpadkům proudu.

Tento ironický obrat událostí podtrhuje obrovský problém, kterému čelí přechod na obnovitelné zdroje energie, a tím jsou požadavky na zastaralou elektrickou síť v USA.

Podle odhadu společnosti Wood Mackenzie dosahují náklady na potřebnou modernizaci 4 bilionů dolarů. A pokud by USA upustily od jaderné energie, náklady by vzrostly o dalšího půl bilionu dolarů.

V květnu oznámila administrativa prezidenta Joea Bidena investici 2,5 miliardy dolarů do modernizace a vylepšení národního elektrického systému v rámci výdajového balíčku Building a Better Grid.

Celková výše balíčku činí celkem 20 miliard dolarů, ale je jen zlomkem toho, co je potřeba k dosažení Bidenových cílů v oblasti zelené energie.

„Elektrická síť není v současné době uzpůsobena k tomu, aby pojmula velké množství obnovitelné energie,“ řekl Alan Duncan deníku The Epoch Times.

Duncan je zakladatelem společnosti Solar Panels Network USA a o problémech elektrické sítě má bohaté znalosti. Vysvětlil, že k potřebě modernizovat síť přispívá více proměnných a jen po jejich vyřešení boudou obnovitelné zdroje energie skutečně udržitelné.

Jedním z faktorů je struktura rozvodné sítě a způsob, jakým se v ní rozděluje energie.

Dalším je, že obnovitelné zdroje nejsou v současnosti považovány za spolehlivé.

Přerušované dodávky znamenají potíže

„Je to proto, že je přerušovaná a může ji ovlivnit několik faktorů, včetně povětrnostních podmínek,“ řekl Duncan vykreslujíc případ, kdy miliony obyvatel Texasu utrpěly rozsáhlé výpadky elektřiny během sněhové bouře v únoru 2021.

Následně tato bouře s teplotami pod bodem mrazu vyvolala v energetické komunitě vášnivou debatu o tom, jak křehké jsou obnovitelné zdroje v kontextu nepříznivých povětrnostních událostí.

Texaská vláda použila na obnovitelné zdroje energie v průběhu deseti let více než 80 miliard dolarů z federálních dotací. K tomu ještě samotný stát vydává ročně zhruba 1,5 miliardy ze své pokladny.

Bez ohledu na to, kolik peněz se na ně vynakládá, zasvěcení tvrdí, že obnovitelné zdroje ještě nedohnaly realitu toho, jak uspokojit poptávku v zemích jako Spojené státy.

Do značné míry to souvisí s narativem, který zelenou energii obklopuje. Pro mnohé znamená pojem zcela obnovitelné energie přechod na plně elektrickou energii. Podle některých však tento přístup není úplně šťastný.

John Murphy je členem Koalice pro čistou energii a pracovní místa v New Yorku (CEJC) a mezinárodním zástupcem Sjednocené asociace tovaryšů a učňů instalatérského a potrubního průmyslu.

Deníku The Epoch Times řekl, že změna cíle na dekarbonizaci – nikoli elektrifikaci – může snížit tlak na zatíženou energetickou síť.

Murphy uvedl, že newyorská vláda rozhodla, že do roku 2030 musí 70 % energie ve státě pocházet z ekologických zdrojů. Do roku 2040 je cílem státu dosáhnout nulových emisí uhlíku.

Voda z řeky Niagary tekoucí přes vodní elektrárnu Robert Moses Generating Facility 4. června 2013 v Lewistonu ve státě New York. (John Moore / Getty Images)

„Mluvíme o sedmi a půl roku a cíli se zdaleka nepřibližujeme,“ řekl.

V současné době pochází ve státě New York z obnovitelných zdrojů méně než 19 % energie.

Stejně jako ostatní členové CEJC i Murphy říká, že je třeba mít plán, nikoliv zákaz doplňkových zdrojů energie, dokud nebude možné je postupně vyřadit.

„Pro obnovitelné zdroje místo je, ale pro přechod potřebujeme všechny dostupné zdroje.“

Přesto existuje během přechodové fáze v USA odpor proti využívání doplňkových energií, jako je zemní plyn a jaderná energie. Pochází od ekologů, kteří lpí na vizi „všechno, nebo nic“.

Na takové myšlence je postavena i velká část vládní legislativy, což podle Murphyho znemožňuje skutečnou a trvalou dekarbonizaci. A k dekarbonizaci je podle něj zapotřebí více elektráren.

„Nemáme dostatek výrobních kapacit, protože se snaží elektrárny zavírat. Tyto elektrárny jsou 50 let staré,“ řekl Murphy.

Je zde také problém poptávky v době špičky, který byl doposud hlavní překážkou pro obnovitelné zdroje.

Nabídka versus poptávka

Poptávka výrazně převyšuje kapacitu nabídky obnovitelných zdrojů. V globálním měřítku se odhadovalo, že v letech 2021–⁠2022 vzroste dostupná kapacita zelených zdrojů energie na 35 gigawattů. Současně se však předpokládalo, že poptávka po energii dosáhne 100 gigawattů.

To znamená, že další výstrahy před výpadky proudu jsou nejen možné, ale i pravděpodobné.

„Například extrémní mrazy mohou způsobit problémy, protože lidé spotřebují více energie na vytápění svých domovů. To přepne elektrárny a může vést k výpadkům proudu,“ vysvětlil Duncan.

Tyto problémy se podle něj neomezí jen na určitá roční období. Extrémní povětrnostní jevy po celý rok značně zatěžují zastaralou americkou rozvodnou síť, v případě, že poptávka po elektřině prudce stoupne.

Těsně předtím, než letos udeřily letní vlny veder, vydala North American Electric Reliability Corporation zprávu, podle níž se několik oblastí Spojených států, včetně horního Středozápadu, Texasu a Kalifornie, blíží nouzovému energetickému stavu.

Toto oznámení se stalo předzvěstí, protože letní výpadky elektřiny postihly řadu měst a států. A vše souvisí s nebývale vysokou poptávkou, zejména v určitých denních hodinách (špičkách).

Větrné turbíny Block Island Wind Farm se tyčí nad vodou u břehů Block Islandu, 14. října 2016. (Don Emmert / AFP via Getty Images)

„Hodiny s nejvyšší poptávkou jsou pro elektrické společnosti něco jako dopravní špička. Objevují se v předvídatelných časech, obvykle za velmi vysokých nebo velmi nízkých teplot, kdy klimatizace a topné systémy pracují na maximum,“ řekla deníku The Epoch Times autorka a odbornice na energetiku Jill Tietjenová.

Tietjenová začala svou kariéru v energetice již v roce 1976 a v současné době je členkou správní rady společnosti Georgia Transmission Corporation.

Ve špičkách by dle ní lidé neměli dobíjet elektromobily doslova nikde. Tietjenová také poznamenala, že kdysi se hovořilo o chytrých nabíječkách pro elektromobily, ale k tomu nedošlo.

Odvrácenou stranou problému poptávky po elektřině je nedostatek skladovacích kapacit.

„Aby mohla elektrická síť přejít na obnovitelné zdroje energie, je naprosto nezbytné vyřešit skladování energie,“ řekl Tietjenová.

Murphy je stejného názoru. Nedostatek skladovacích kapacit je dle něj „obrovský problém“.

S tím souvisí časová nerovnováha mezi špičkou poptávky a výrobou energie z obnovitelných zdrojů, která je v oboru známá jako „kachní křivka“.

Murphy i Duncan jsou toho názoru, že přenos energie je významným dílem energetické skládačky v tom smyslu, aby se obnovitelné zdroje staly spolehlivějšími.

Murphy poukázala na to, že i lídři v oblasti zelené energie, jako je Dánsko, se fosilních paliv zcela nevzdají dříve než za téměř 30 let, a uvedl, že musíme „pracovat s tím, co máme“ a stanovit si realistické cíle přechodu.

Do té doby to znamená používat neobnovitelné zdroje jako berličku, abychom se vyhnuli dalším problémům v energetické síti.

„Tento problém bude přetrvávat po desetiletí v mnoha měsících roku,“ řekla Tietjenová.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.