Podle bývalého amerického ministra zahraničí Mikea Pompea se v Číně vládnoucí komunistický režim snaží expandovat do arktické oblasti, aby mohl využívat přírodní zdroje, zajistit si obchodní trasy a získat vojenskou výhodu proti Spojeným státům.

Komunistická strana Číny (KS Číny) a její vůdce Si Ťin-pching vedou Čínu ke konfrontaci se Spojenými státy tím, že usilují o dosažení strategických cílů v regionu, uvedl Pompeo v rozhovoru pro Hudson Institute, konzervativní think-tank, ve kterém Pompeo působí.

„Si Ťin-pching dal jasně najevo, že chce vládnout navždy a že jeho vláda by měla být nade vším,“ řekl Pompeo. „Myslím, že bychom to měli brát vážně.“

„Nenechte se mýlit, KS Číny má v Arktidě hluboké, strategické vojenské záměry.“

Pompeo uvedl, že KS Číny proniká do arktické oblasti v rámci širšího úsilí o zajištění vojenské a ekonomické bezpečnosti proti Západu. Toto úsilí trvá již řadu let, ale v roce 2017 dosáhlo nového vrcholu, když se KS Číny pokusila koupit z provozu vyřazenou námořní základnu v Grónsku.

Pompeo uvedl, že arktický region je pro USA kritický nejen kvůli zdrojům, které se zde nacházejí, ale také proto, že balistické rakety potenciálně vypálené Čínou nebo Ruskem na Spojené státy by musely proletět přes tento region.

„Na tomto regionu závisí americká národní bezpečnost,“ uvedl Pompeo. „Každá čínská mezikontinentální balistická raketa odpálená z pevniny musí proletět arktickou oblastí, aby zasáhla své cíle zde ve Spojených státech a Kanadě.“

„Naše protiraketová obrana proti takovýmto raketám, ať už pocházejí z Ruska nebo z Číny, je rozmístěna především v Arktidě, v Grónsku a na Aljašce.“

Pompeo uvedl, že osm zemí Arktické rady by mělo nearktickým zemím zakázat vojenskou přítomnost v Arktidě.

Osm zemí s nároky na území v arktické oblasti jsou Kanada, Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Rusko, Švédsko a Spojené státy.

KS Číny označila Čínu za „stát poblíž Arktidy“, aby legitimizovala svůj vstup do regionu, ale toto označení nemá žádnou právní platnost a mimo Čínu není uznáváno.

„Komunistická strana Číny postrádá jakýkoli legitimní nárok na suverenitu [v regionu], přestože si vytvořila … tuto představu, že je ‚státem poblíž Arktidy‘,“ řekl Pompeo.

„KS Číny by nikdy nemělo být dovoleno být součástí jakékoli organizace, včetně Arktické rady, která se snaží něčeho dosáhnout v tomto výjimečném prostoru.“

Bývalý ministr zahraničí ale varoval, že KS Číny a Kreml jsou úzce propojeny a že USA mohou důvodně očekávat čínsko-ruskou spolupráci v regionu, neboť obě mocnosti usilují o podkopání Západu vedeného Spojenými státy.

„Nemyslím si, že existuje nějaká šance, že by Čína dělala něco samostatně. Myslím si, že tito dva [Si Ťin-pching a Putin] jsou nyní do sebe zaklesnuti,“ pokračoval Pompeo. „Arktida bude dalším místem, kde uvidíme tyto dva spolupracovat.“

Pompeo dodal, že nedávné rozhodnutí Finska a Švédska požádat o členství v NATO je „dobrým výsledkem“, a vyjádřil naději, že jejich přijetí do aliance zvýší bezpečnostní spolupráci v Arktidě.

Překlad původního článku: J. S.