Alexander Zhang

24. 10. 2022

Bývalý ministr financí Rishi Sunak se stal předsedou Konzervativní strany a bude příštím britským premiérem. Jeho dva dosavadní soupeři ze strany odstoupili z boje.

Penny Mordauntová, předsedkyně dolní komory, napsala na Twitteru několik minut před uzavřením nominace ve 14 hodin, že se rozhodla odstoupit a Sunak má nyní její „plnou podporu“.

Jediný další uchazeč, bývalý premiér Boris Johnson, odstoupil ze hry v neděli večer.

V televizním projevu k národu Sunak prohlásil, že je mu „ctí a pokorou“, že byl zvolen předsedou Konzervativní strany.

„Poctivost“ a „profesionalita“

Sunak, který v posledním souboji o vedení „Toryů“ prohrál teprve před šesti týdny s premiérkou Liz Trussovou, získal drtivou podporu konzervativních poslanců.

Ve svém prohlášení, kterým v neděli oznámil svou opětovnou kandidaturu na post lídra, zdůraznil, že povede stranu „čestně, profesionálně a zodpovědně“, čímž se zjevně snaží postavit do kontrastu s předchozími dvěma premiéry, kteří oba opustili Downing Street 10 s nemilostí.

Trussová neměla jinou možnost než odstoupit poté, co byl celý její ekonomický program, založený na masivním finančně nepokrytém snižování daní, zrušen v důsledku negativních reakcí finančních trhů, které zaznamenaly prudký pokles libry vůči americkému dolaru a výrazné zvýšení nákladů na půjčky pro vládu i britské domácnosti.

Ekonomické potíže Trussové do značné míry předpověděl Sunak v poslední kampani před volbami lídra, během níž označil její ekonomickou vizi za „uklidňující pohádky“ a prohlásil, že její slib ničím nevykrytých daňových škrtů v době zhoršující se inflace je nezodpovědný, nebezpečný a nekonzervativní. Sunak předpověděl, že snížení daní povede k prudkému růstu úrokových sazeb hypoték – předpověď, kterou později trhy potvrdily.

Rishi Sunak a liz trussova
Rishi Sunak (vlevo) vedle odstupující britské premiérky Liz Trussové. Fotografie z 5. září 2022. (Kredit: STEFAN ROUSSEAU / POOL/AFP prostřednictvím Getty Images)

Johnson byl nucen odstoupit z funkce premiéra po rezignaci více než 50 vládních ministrů v důsledku řady skandálů, včetně toho, že dostal pokutu od policie za účast na nezákonných shromážděních na Downing Street 10 během covidových lockdownů. Předpokládá se, že k rozpadu Johnsonovy vlády přispěla právě i Sunakova rezignace na funkci ministra financí.

Sunakova vlastní integrita však taky není neposkvrněná. Jeho pověst byla počátkem tohoto roku pošpiněna po odhalení, že jeho manželka Akšata Murtyová, která je dcerou indického miliardáře, měla pro daňové účely status osoby bez trvalého pobytu.

Byl také zapleten do skandálu „Partygate“ a spolu s Johnsonem a jeho ženou Carrie dostal od metropolitní policie pokutu za účast na narozeninové oslavě premiéra, která se konala v rozporu s lockdownovými nařízeními.

Překlad původního článku: MiC.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku
„Dotklo se to mého srdce,“ říká o pražské premiéře Shen Yun psychoterapeutka s kořeny v Mongolsku

První večerní představení souboru Shen Yun v Kongresovém centru přilákalo více než jeden a půl tisíce diváků. Po představení chválili zajímavé příběhy jednotlivých představení, patentované digitální velkorozměrové kulisy, nádherné barvy a výkony tanečníků.

Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?
Agrární komora hlásí posun, ministr Výborný podporu – ale odmítá ultimáta. Rozhodne se o protestu v pondělí?

Po včerejší tiskové konferenci, kdy agrárníci dali ministru zemědělství a vládě pět požadavků, hlásí Agrární komora posun. V pondělí se bude ještě radit, a eventuálně se rozhodne o protestu předběžně avizovaném na 7. března v Praze.

Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu
Jiří Hynek, nový kandidát Svobodných do europarlamentu, o obstrukcích vůči českému obrannému průmyslu

Bývalý kandidát na prezidenta Jiří Hynek půjde do eurovoleb za Svobodné. Jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu pozoruje v Evropě obstrukce západních zemí vůči českému obrannému průmyslu. A jaké má výtky vůči samotné EU?

Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii
Jak odbourat všechny bariéry pro „co nejsnazší vstup vakcín na český trh“. Seminář o vakcinační strategii

Na půdě Senátu diskutovali zástupci Sněmovny, Senátu a vakcinologické společnosti a zdravotních pojišťoven o vakcinační strategii a současné situaci v systému povinného očkování. Nabízíme videozáznam semináře...

Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích
Více než miliarda lidí je obézních, nejhorší situace je v ostrovních zemích

Na světě je více než miliarda obézních osob, uvedl server BBC News s odkazem na studii publikovanou v odborném časopise The Lancet.