Reinhard Werner

20. 10. 2022

Švédský parlament zvolil Ulfa Kristerssona předsedou vlády. Pravicoví Švédští demokraté budou jeho středopravicový kabinet tolerovat.

Budoucím švédským premiérem je Ulf Kristersson z občansko-konzervativní Umírněné strany. V pondělí ho parlament zvolil do funkce 176 hlasy proti 173. V úterý byl spolu se svým kabinetem slavnostně uveden do úřadu králem Karlem XVI. Gustavem. Kristersson tak vystřídá sociální demokratku Magdalenu Anderssonovou poté, co její levicová aliance ztratila v zářijových volbách většinu.

Ve vládě zasednou ministři z řad umírněných, křesťanských demokratů a liberálů. Pravicoví Švédští demokraté (SD) nebudou mít žádné ministry. Dva menší koaliční partneři si to již dříve stanovili jako podmínku své vlastní spolupráce. Nicméně pravicoví populisté, kteří budou tolerovat Kristerssonův kabinet, budou mít na budoucí vládní politiku značný vliv.

Pravice komplexně zapojena do rozhodování

Tak je to stanoveno v 62stránkové „dohodě z Tidö“. Na hradě nedaleko Västeråsu se čtyři strany dohodly na hlavních směrech budoucí vládní politiky. Švédští demokraté, kteří se v zářijových parlamentních volbách stali s 20,5 procenta druhou nejsilnější silou, se podílejí na rozhodování na všech úrovních.

Proto bude mít SD „plný a rovnocenný vliv“ na přípravu právních předpisů. Vládní strany jim také slíbily předsednictví čtyř důležitých výborů. Budou mít také hlasovací práva ve všech „evropských otázkách týkajících se oblastí, na které se dohoda vztahuje“.

Zmíněnými oblastmi jsou kriminalita, zdravotnictví, vzdělávání, ekonomika a rozpočet, imigrace a integrace a dále klima a energetika. Zejména v oblasti bezpečnosti a imigrace je silný vliv pravice na vládní politiku nepřehlédnutelný.

Budoucí přistěhovalecká politika nese podpis Švédských demokratů

Švédští demokraté budou zastoupeni prostřednictvím koordinační kanceláře, v níž budou představitelé strany spolupracovat s ministerskými týmy. Rozpočet budou připravovat všechny čtyři strany v rámci „vnitřního kabinetu“. Předseda SD Jimmie Åkesson hovořil o „změně paradigmatu“, které jeho strana dosáhla v imigrační politice. Pokud jde o nároky přistěhovalců, bude se podle něj strana řídit „minimem, které povoluje Evropská unie“.

Přístup k uprchlickému statusu, sloučení rodiny a švédskému občanství bude masivně omezen. Švédsko přijme podle předepsaných kvót pouze 900 uprchlíků ročně, zatímco letos jich bylo asi 6 400. V budoucnu budou azylová řízení stále častěji probíhat v „tranzitních centrech“ v zahraničí. Švédsko bude v budoucnu stále častěji pronajímat ubytování pro žadatele o azyl a vazební cely pro zločince cizího původu v zahraničí.

Další body dohody zahrnují více peněz pro policii a přísnější tresty za zločiny gangů a znásilnění. V oblastech s vysokou mírou kriminality se usnadní provádění namátkových kontrol. Nová vláda chce dosáhnout cílů v oblasti ochrany klimatu rozšířením jaderné energetiky. V listopadu chce nová vláda také představit model energetické cenové brzdy.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.