Lorenz Duchamps

29. 10. 2022

Elon Musk, nový šéf společnosti Twitter Inc. a generální ředitel společnosti Tesla, v pátek prozradil, že účty lidem, jež byly pozastaveny z „drobných a pochybných důvodů“, budou obnoveny.

„Každý, komu byl účet pozastaven z drobných a pochybných důvodů, bude z twitterového vězení propuštěn,“ napsal Musk v pátek večer. Neupřesnil však, kdy by pozastavené účty mohly být obnoveny.

Miliardářův vzkaz byl reakcí na Mikhailu Petersonovou, podcasterku kanadského původu, která ve svém pořadu „The Mikhaila Peterson Podcast“ hostí odborníky, kteří diskutují o různých citlivých tématech.

„[Elone Musku,] mohl byste sem vrátit mého otce [Jordana Petersona], ale zároveň nějak zajistit, aby netrávil všechen čas na Twitteru?“ ptala se Petersonová Muska na této sociální síti.

Na Twitteru se objevila řada konzervativců a zastánců svobody slova, kteří Muska požádali, aby obnovil účty, které byly odstraněny za předchozího vedení společnosti, jež bylo obviněno z cenzurování některých menšinových a politicky konzervativních názorů. Twitter tato tvrzení vždy popíral.

V pátek také zakladatel společnosti SpaceX a samozvaný „absolutista svobody projevu“ uvedl, že vytvoří „radu pro moderování obsahu s velmi různorodými názory“, a poznamenal, že „před svoláním této rady nedojde k žádným zásadním rozhodnutím o obsahu ani k obnovení účtů“.

Musk také souhlasil s tím, že Twitter „se samozřejmě nemůže stát pekelnou krajinou volného pohybu, kde lze říci cokoli bez jakýchkoli následků!“.

Evropská komise mezitím v pátek Muska upozornila, že poté, co miliardář získal platformu sociálních médií, musí dodržovat pravidla EU.

„V Evropě bude pták létat podle našich pravidel,“ napsal na Twitteru Thierry Breton, komisař EU pro vnitřní trh, jen několik hodin poté, co Musk zveřejnil, že „pták byl osvobozen“, v narážce na ikonické logo Twitteru.

Šéf Twitteru“

Musk dokončil akvizici Twitteru za 44 miliard dolarů 27. října a aktualizoval svůj životopis jako „Chief Twit“ (šéf Twitteru). Propustil také několik klíčových jmen této sanfranciské firmy, včetně generálního ředitele Paraga Agarawala a vedoucího právní politiky Vijayi Gaddeho.

Elon Musk
Majitel SpaceX a generální ředitel Tesly Elon Musk přichází na červený koberec při předávání ceny Axel Springer Award 2020 v Berlíně, 1. prosince 2020. (Britta Pedersen-Pool / Getty Images)

Gadde, nechvalně proslulý tím, že je zodpovědný za cenzurní a banovací praktiky ve společnosti, byl osobou, která stála v čele banu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, zákazu politické reklamy a cenzury příběhu o notebooku Huntera Bidena.

V pátek Trump popřál Muskovi vše nejlepší s převzetím Twitteru, ale neřekl, zda bude tuto platformu znovu používat.

„Jsem velmi šťastný, že Twitter je nyní v rozumných rukou a nebude již řízen radikálními levicovými šílenci a maniaky, kteří naši zemi skutečně nenávidí,“ napsal Trump v pátek ráno na sociální síti Truth Social. „Twitter teď musí tvrdě pracovat na tom, aby se zbavil všech botů a falešných účtů, které mu tolik ublížily. Bude mnohem menší, ale lepší. MILUJU PRAVDU!“

Muskovo převzetí Twitteru přišlo po měsících vzájemných sporů mezi oběma stranami, včetně žaloby na Muska, neboť generální ředitel společnosti Tesla obvinil společnost ze zatajování informací o botech a automatizovaných účtech.

V předchozím prohlášení Musk uvedl, že chce učinit platformu sociálních médií „lepší než kdykoli předtím, a to vylepšením produktu o nové funkce, zpřístupněním algoritmů pro zvýšení důvěryhodnosti, poražením spamových botů a ověřením všech lidí“.

Z článku newyorské redakce přeložil MiC; Převzato z NTD News

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.