Mimi Nguyen Ly

30. 6. 2022

Světoznámému psychologovi a autorovi bestsellerů Jordanu Petersonovi omezil Twitter základní funkce na jeho účtu poté, co se vyjádřil k transgenderovému herci, uvedla na platformě jeho dcera Mikhaila Petersonová.

„Wow. @jordanbpeterson dostal na twitteru stopku,“ napsala. „Žádný další post, dokud ten tweet nesmaže. Rozhodně to v tuto chvíli není platforma pro svobodu projevu, @elonmusk.“

Příspěvek na Twitteru obsahoval screenshoty komentářů, které Jordan Peterson napsal o kanadském herci a producentovi Elliotu Pageovi, hvězdě filmu „Juno“, jehož jméno bylo ještě před prosincem 2020 Ellen Page.

„Pamatujete si, když byla pýcha (pride) ještě hříchem? A Ellen Page si právě nechala odstranit prsa lékařem-zločincem,“ napsal Peterson 22. června. Zároveň téhož dne sdílel na platformě příspěvek z New York Postu o tom, že Page je „,hrdá‘ na to, že hraje trans postavu“ v seriálu Netflixu s názvem „Umbrella Academy“.

„Umbrella Academy“ začlenila změnu pohlaví Pagea/ové do své třetí série, kde byla postava Vanyi přejmenována na Viktora. Společnost Netflix koncem března sdělila serveru The A.V. Club, že Pageova postava má „ve třetí sérii přijít jako transgender a bude se jmenovat Viktor Hargreeves“.

„Porušení zásad společnosti“

Na snímcích obrazovky, které ve středu sdílela Mikhaila Petersonová, Twitter uvedl, že příspěvek jejího otce porušil zásady společnosti týkající se „nenávistného chování“.

„Nesmíte podporovat násilí, vyhrožovat nebo obtěžovat jiné lidi na základě rasy, etnického původu, národnosti, sexuální orientace, pohlaví, genderové identity, náboženské příslušnosti, věku, postižení nebo závažného onemocnění,“ uvedl Twitter.

Společnost Twitter uvedla, že dočasně omezila některé funkce účtu Jordana Petersona, takže může Twitter pouze prohlížet a posílat přímé zprávy pouze svým sledujícím. „Žádné tweety, retweety, fleety, aktivace sledování nebo lajky,“ uvedl Twitter.

„Plná funkčnost účtu bude obnovena do: 12 hodin a 0 minut,“ dodala společnost. „Můžete začít odpočítávat a pokračovat na Twitteru, jakmile: Smažete obsah, který porušuje naše pravidla.“

Peterson příspěvek nesmaže

Dave Rubin, politický komentátor a moderátor pořadu „The Rubin Report“, uvedl, že mu Peterson řekl, že příspěvek na Twitteru „nikdy“ nesmaže.

„Šílenství Twitteru pokračuje. Účet @jordanbpeterson byl pozastavený za tento tweet o Ellen Pageové. Právě mi řekl, že ten tweet ‚nikdy‘ nesmaže,“ napsal Rubin.

PragerU, nezisková organizace produkující konzervativní vzdělávací videa, ve středu spustila petici za „osvobození Jordana Petersona“.

„Twitter pokračuje ve svém útoku na svobodu slova. PragerU již léta bojuje proti cenzuře ze strany velkých technologických společností. Nyní je náš přítel a moderátor PragerU, Jordan Peterson, posledním, kterému byl zablokován účet na Twitteru, a my mu musíme vyjádřit podporu,“ uvedla skupina na své petiční stránce.

„Jordan Peterson je jedním z nejuznávanějších a největších myslitelů současného světa. Ve spolupráci s PragerU natočil několik videí, která ukazují jeho brilantní mysl a předávají moudrost pro žití dobrého života. Sbíráme podpisy našich diváků PragerU, které pošleme na Twitter a budeme požadovat, aby přestal cenzurovat Jordana Petersona a další. Ukažme Jordanovi, že ho podporujeme a že má právo na svobodu projevu.

„PragerU stojí na straně Jordana Petersona. Každý by měl mít přístup k tomu, co říká. Tvrdit, že jeho názory jsou ‚nenávistné‘, podporují násilí nebo někoho ohrožují či obtěžují, je naprostá lež. Nedovolte, aby to Twitteru prošlo.“

Peterson je známý svou knihou 12 pravidel pro život, která se umístila na předních místech žebříčků bestsellerů v Kanadě, Spojených státech a Velké Británii. Vyšla také v České republice.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.