Jack Phillips

12. 5. 2022

Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey prohlásil, že podporuje plán generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska obnovit účet bývalého prezidenta Donalda Trumpa na této platformě. Trumpův zákaz označil za „obchodní rozhodnutí“ a za „selhání“.

Musk v úterý naznačil, že zruší Trumpův „ban“ na Twitteru, pokud jeho nabídka na převzetí platformy dopadne úspěšně.

Twitter zakázal Trumpovi přístup na platformu poté, co jeho příznivci 6. ledna 2021 vnikli do Kapitolu. Jeho příspěvky měly údajně porušovat zásady týkající se schvalování násilí.

V projevu na akci Future of the Car, kterou 10. května pořádal deník Financial Times, se Musk zabýval Trumpovým zákazem na Twitteru a řekl, že si myslí, že „to bylo morálně špatné rozhodnutí a extrémně hloupé“.

Dorsey Muskovy výroky podpořil a v sérii příspěvků na Twitteru uvedl, že rozhodnutí trvale pozastavit Trumpovi přístup na platformu byla chyba.

„S tím souhlasím. Existují výjimky (CSE, nezákonné chování, spam nebo manipulace se sítí apod..), ale obecně jsou trvalé zákazy naším selháním a nefungují, o čemž jsem zde po události psal (a vyzýval k pružnému protokolu sociálních médií),“ uvedl Dorsey v příspěvku. Reagoval tím na komentář jednoho z uživatelů, který řekl, že Musk věří, že s ním Dorsey souhlasí v tom, že „by neměly existovat trvalé zákazy pro jednotlivé uživatele Twitteru“.

Dorsey v následném příspěvku uvedl, že Trumpův zákaz byl chybným „obchodním rozhodnutím“.

„Bylo to obchodní rozhodnutí, a nemělo se to stát. Vždy bychom měli svá rozhodnutí revidovat a podle potřeby je nechat vyvíjet. V tomto vlákně jsem uvedl a stále věřím, že trvalé zákazy jednotlivců jsou programově špatné,“ napsal Dorsey v příspěvku.

Musk nabídl, že koupí Twitter za přibližně 43 miliard dolarů s tím, že chce aktualizovat „mimořádný potenciál“ společnosti a stát se skutečnou platformou pro svobodu projevu.

„Time-outy“, ne zákazy

Musk již dříve vyjádřil nechuť k trvalým zákazům uživatelů Twitteru. Místo toho podle svých slov dává přednost dočasným „time-outům“.

„Neříkám, že znám všechny odpovědi,“ řekl Musk na nedávné přednášce TED v kanadském Vancouveru. „Ale myslím si, že prostě jen chceme být velmi zdrženliví při mazání věcí, být velmi opatrní s trvalými zákazy. Dočasné zákazy jsou podle mě lepší než trvalé.“

Musk byl během akce Future of the Car přímo dotázán na to, zda povolí Trumpovi návrat na platformu sociálních médií.

„Takže řekl bych, že odpověď zní… zrušil bych trvalý zákaz (Trumpova účtu),“ řekl Musk a upozornil, že „Twitter ještě nevlastní“.

„Trvalé zákazy by měly být extrémně vzácné a opravdu by se měly vztahovat jen na účty různých botů nebo podvodné, spamové účty,“ dodal Musk.

„Myslím si, že zakázat Donalda Trumpa nebylo správné. Myslím, že to byla chyba… Odcizilo to velkou část země a nakonec to nevedlo k tomu, že by Donald Trump nebyl slyšet,“ dodal.

Musk dále řekl, že trvalé zákazy podkopávají důvěru v Twitter.

„Pokud existují tweety, které jsou špatné a zlé, měly by být buď smazány, nebo zneviditelněny, a pozastavení – dočasné pozastavení – je vhodné, ale ne trvalý zákaz.“

Pokud jde o úpravu politiky moderování Twitteru, Musk již dříve uvedl, že by se chtěl přiklonit na stranu svobody projevu.

„Pokud máte pochybnosti, nechte ten projev existovat,“ řekl Musk. „Pokud je to šedá zóna, řekl bych, ať ten tweet existuje. Ale samozřejmě v případě, kdy je tam hodně kontroverze, tak možná nebudete chtít takový tweet podporovat.“

„Dobrým znamením, zda existuje svoboda projevu, je, zda někdo, koho nemáte rádi, smí říct něco, co se vám nelíbí,“ řekl Musk. „A pokud tomu tak je, pak máme svobodu projevu.“

Samotný Trump možnost, že Musk převezme Twitter, uvítal. Uvedl však, že se na tuto platformu nevrátí, a místo toho zůstane na vlastní platformě Truth Social.

Na této zprávě se podílel Jack Phillips.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Přečtěte si také

Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela
Kandidátem vlády na příštího eurokomisaře je ministr průmyslu Síkela

Síkela podle Fialy dlouhodobě prokazuje své kompetence a při českém předsednictví ukázal, že dokáže řešit problémy na evropské úrovni.

Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?
Situace na trhu ojetin: Nejvíce táhnou škodovky, klesá průměrná cena. Jaká barva frčí?

Průměrná cena ojetých osobních aut v 1. pololetí meziročně klesla z 296 000 Kč na 287 000 Kč. Zároveň však narostlo průměrné stáří prodávaných vozů.

Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?
Jak Matěj Gregor plánuje vést Generaci MOTOR a proč odešel od Svobodných?

Jedním z hlavních důvodů, proč Gregor odešel od Svobodných, se točí kolem osoby Filipa Turka. Nyní, když přestoupil k Motoristům sobě, povede jejich mládežnickou organizaci. Co plánuje?

Vidlákova cesta do Washingtonu
Vidlákova cesta do Washingtonu

Svět apalačských „vidláků“ nyní navštívíme proto, protože odsud pochází J. D. Vance, současný republikánský kandidát na viceprezidenta.

Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě
Film „Dívka a moře“: 16letá Jessica Watsonová se plaví sama po světě

Nenechte si ujít skvělý životopisný film „Dívka a moře“ inspirovaný neuvěřitelným příběhem mladé námořnice Jessicy Watsonové a jejím triumfem při plavbě kolem světa při samostatné plavbě na malé plachetnici.